AccessTr.neT

Tam Versiyon: Rapor Hazırlama
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Arkadaşlar merhaba, örneğini eklediğim ekteki çalışmamda belirli bir seviyeye ulaştım. Takıldığım bir konuda yardımlarınızı rica ediyorum.
Gün içinde yaşanan olaylar ekteki örnekte olmayan farklı bir program ile Sql veri tabanına giriş yapılıyor.
Benim yapmaya çalıştığım ise bu veri tabanından işime yarayan tabloları kullanarak rapor oluşturmak. Raporda tüm olaylar görünsün istemiyorum. Olay Formunda yayınlanmasını istediklerimi seçmek istiyorum. Benzer bir projede tabloya evet - hayır denetimi koyarak yapmıştım fakat bu tablolara erişimim sadece "okuma" bu nedenle nasıl çözeceğim konusunda bir çözüm üretemedim. Yardımlarınız ricası ile iyi çalışmalar dilerim.
Farklı bir tablo yayıp ondaki "yayinla" alanını Olay Formu na taşıyorum, tabloları ilişkilendiriyorum ama beceremedim.
Fur
sayın ertans,

kendi adıma geçerli olmak sureti ile,açıkçası tam olarak ne talep ettiğinizi anlayamadım.belki,kendinize göre anlatımda bulunmuş olabilirsiniz elbette.bunun için özür dilerim.

daha ayrıntılı bilgilendirmelerde veya bunu destekleyecek şekilde ekran görüntüleri üzerinden de bahsini yapabilirsiniz.

nasıl bir sorgu? ve nasıl bir seçim işlemi?

hangi alanlardan ya da tablodan oluşan?

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın atoz112 merhaba, yardım talebimi daha açık şekilde anlatabilmek için resimler ile destekliyorum;

[Resim: do.php?imgf=14901682242891.png]
Şirketimizde, Infor adını verdiğimiz bir program ile gün içinde meydana gelen olay ve arızaları Sql veri tabanına giriyoruz. Benim yapmaya çalıştığım bu programın veri tabanını kullanarak bazı raporlar üretmek.

Bunun için bir Access projesi hazırlıyorum;

[Resim: do.php?imgf=149016849734561.png]

[Resim: do.php?imgf=149016862490741.png]

[Resim: do.php?imgf=149016868636251.png]
[Resim: do.php?imgf=149016871182081.png]

Değerli katkılarınız için teşekkür ederim, saygılarımla.
Sayın ertans,

Eklediğiniz resimler üzerinden,aklıma takılan hususlara yönelik olarak,aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

1)

(eklediğiniz 3.resim dosyasına dair),

frm_olay_kayitlari adlı formun görselini içeren bu resimde,

Alıntı:bu formda,yayınlanmasını istediklerimi seçmek istiyorum

İfadenize yönelik olarak;
Bu formun KAYIT KAYNAĞI srg_olay_kayitlari adlı sorgu.ve bu sorgunun içeriği de add_user alanının KRİTER satırında 33ERTAN değerinin olduğu bir SELECT (Seçim) sorgusu.

Dolayısı ile de,bu form,sadece bu verileri TEK FORM biçiminde hazırlanmış olarak gösteriminden ibarettir.

a) Yayınlanmasını istediklerimi seçmek istiyorum derken,sorgu ile elde edilen sonuçlardan nasıl bir seçim yapmaktan bahsediyorsunuz?

b) İstediklerinizi neye göre ve nasıl seçmekten bahsediyorsunuz?

2)

Ayrıca,bahsi geçen bu formu,eğer ki kayıt eklemek üzere kullanmayacaksanız ve sadece sorgu sonuçlarını göstermek amacı ile kullanıyorsanız,o zaman;bu formu biçim olarak TEK FORM şeklinde değil bunun yerine SÜREKLİ FORM olarak tercih etmeniz daha yerinde olur kanısındayım.elbette,tercih ve takdir sizindir.

3)

İlgili formun üzerine YAYINLANSIN onay denetimi eklemek istediğinizi fakat sadece OKUMA erişimi yetkiniz olduğunuzu beyan ediyorsunuz.

Yetkilendirme işleminde eğer size sadece OKUMA yetkisi verildiyse,zaten tasarım işlemlerinde ve tablo yapılandırılmasında bu bahsettiklerinizi yapamazsınız zaten.

Kaldı ki,sadece,bu denetimi eklemek yetmez,bu denetimi buna dair sonuç dahil edilebilecek alan adının da eklenmesi gerekmektedir.

Ancak,bu yetkiye sahip olan ADMIN konumunda olan ve bu düzenlemeleri ya da değişiklikleri yapabilmek yetkisi olan ve uygulamayı hazırlayan kişi ya da kişilere bu talebiniz iletmek ve olumlu bulunduğunda kendileri tarafından gerçekleştirilebilecek işlemlerdir bunlar.

4)

(eklediğiniz 3. ve 4.resimlere dair),

Eğer gerek tarih ve gerekse de istenilen alan adlarının da dahile dildiği birkaç KRİTER (Ölçüt) değerine göre sorgulama yapmak ve bu sorgu sonucunu bir raporda elde etmek istiyorsanız,aslında,bütün bunları,KAYIT KAYNAĞI satırının ilişkisiz olarak bırakılacağı tek bir form üzerinde ve hangi kriterlere göre olacaksa bunları içeren denetimler dahil edilerek bu formda yapılacak tercihler sonrasında sorgulamanın yapılması ve akabinde raporun elde edilmesi,bana göre daha yerinde olacaktır kanısındayım.

Böylece,kriter seçimleri ayrı,tarih seçimleri ayrı formlarda olmak yerinde tek form üzerinden sağlanması yeterlidir.elbette ki,bunda da tercih ve takdir sizindir.

danışmak üzere paylaşmak istediğim aklıma takılan hususlar bunlardır.eğer yanılıyorsam veya yanlış yorumlarsa gerekli ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunabilirsiniz.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
sayın ertans,

Bağlı Tablolara Alan Ekleme

yukarıda bağlantısı yazılı konunuzun içeriğinin,buradaki konu ieçriğiniz ile aynı olması gerekçesi ile,

hem bir hatırlatma ve bilgilendirme olması amacı ile,
lütfen,Site Kuralları gereği,mevcutta var olan bir konunuzun aynı nitelikte yeni bir konu açmamaya özen gösteriniz hem de eğer açtığınız bir konunuza yanıt alamadıysanız bu konunuzun hali hazırda güncel olduğunu beyan eden ya da eğer yeterince anlaşılır olmadığı söz konusu ise daha ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunarak var olan konunuz üzerinden devamlılık sağlamaya özen gösteriniz,gayret ediniz.teşekkürler.

son oalrak;
yukarıda bağlantısı yazılı konunuzun,gerekmeyeceği düşüncesi ile iptal edilmesi uygun görülmüştür.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayfalar: 1 2 3