AccessTr.neT

Tam Versiyon: İlişkilendirimiş Tablolar Arasında Sorgu Yazmak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar; MS Access'de yapmak istediğim bir uygulama var.
Bu uygulama için şu şekilde tablolar oluşturup ilişki kurdum;

[Resim: EgPlNB.png]

Öğretmenler Tablosu: Öğretmenlerin bilgilerini içeriyor; önemli olan "id" alanı.
HDHH Tablosu: [H]angi [D]erse [H]angi [H]oca giriyor demek; burada amaç hangi derse hangi hocanın girdiğini bulabilmek için bu tablodan yararlanmak.
[Resim: r3OLaV.png]
Dersler Tablosu: Derslerin adı AKTS(Ortalamya Etkisi) gibi bilgiler yer alıyor.
Öğrenci Notları Tablosu: Burada da amaç bütün öğrencilerin notlarını burada saklamak
Öğrenciler Tablosu: Öğrencilerin bilgileri burada yer alıyor.

Peki ben bunlarla ne yapmak istiyorum? 
Bu tabloları kullanan bir form yapmak istiyorum; Öğrencinin notlarının girilmesini vs.
Ancak bunları yaparken şu deyimdeki sorgulara ihtiyacım var;
 Mesela bir dersi çektirdim diyelim ki; 
O dersin öğretmenini de yanında çektirmek istiyorum; bunu nasıl yaparım?
Öğrencinin notlarını girdim diyelim ki; Öğrenci Notları tablosundan, o satırın hangi öğrenciye ait olduğunu ÖğrenciID alanından anlayacağım ama bunu kodda nasıl yapacağım bilmiyorum.

Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz?
sayın Hasan Ablak,

siz de takdir edersiniz ki,
sadece ifadeler ya da bilgisel bazda çözüme yetersiz kalacak sorunlarda içeriğini görmeden,sadece yazılı bilgilere veya eklenen resimlere bakarak çözümler sunmak yetersiz kalacaktır.örnek eklenmesi yerinde olacaktır.

bu nedenle,lütfen,
Site Kuralları gereği;
içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma veriler ve işlemlerin neticelerini görebilecek şekilde 4-5 kayıt olacak halde örnek uygulamanızı eklemeye özen gösteriniz.teşekkürler.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(01/04/2017, 15:12)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın Hasan Ablak,

siz de takdir edersiniz ki,
sadece ifadeler ya da bilgisel bazda çözüme yetersiz kalacak sorunlarda içeriğini görmeden,sadece yazılı bilgilere veya eklenen resimlere bakarak çözümler sunmak yetersiz kalacaktır.örnek eklenmesi yerinde olacaktır.

bu nedenle,lütfen,
Site Kuralları gereği;
içeriğinde farazi gerçek dışı uydurma veriler ve işlemlerin neticelerini görebilecek şekilde 4-5 kayıt olacak halde örnek uygulamanızı eklemeye özen gösteriniz.teşekkürler.

Uyarınız için teşekkür ederim; sizi dikkate alarak ek eklemeye çalıştım fakat dosya yükleme yaptığımda dosyayı yükle butonuna bastıktan sonra dosya yükleniyor; daha sonra mesajı güncelle dediğimde eki eklenmiş olarak bulamıyorum, neden acaba?

Edit: Rar'a eklemem gerekiyormuş, teşekkür ederim.
Ekteki örnek size yol gösterecektir
sayın Hasan Ablak,

sorgu talebinize yönelik olarak;

alternatif bir kullanım olması amacı ile,

SELECT HDHH.Kimlik, Dersler.DersAdi, [OgretmenAdi] & " " & [OgretmenSoyadi] AS Ogretmen, HDHH.GrupA, HDHH.GrupB, [Adi] & " " & [Soyadi] AS Ogrenci, OgrenciNotlar.Quiz1, OgrenciNotlar.Quiz2, OgrenciNotlar.Vize, OgrenciNotlar.Final
FROM Ogretmenler INNER JOIN (Ogrenciler INNER JOIN ((Dersler INNER JOIN HDHH ON Dersler.id = HDHH.DersID) INNER JOIN OgrenciNotlar ON Dersler.id = OgrenciNotlar.DersID) ON Ogrenciler.id = OgrenciNotlar.OgrenciID) ON Ogretmenler.id = HDHH.HocaID;

yukarıdaki kodları,YENİ SORGU oluşturmak sureti ile içeriğine dahil ediniz.

(01/04/2017, 15:46)simendifer yazdı: [ -> ]Ekteki örnek size yol gösterecektir

Teşekkür ederim
Sayfalar: 1 2