AccessTr.neT

Tam Versiyon: Alt Form Kaydı Çoğalt
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Değerli Üstadlarım,

Form üzerinde Form1 ve Alt formum var aynı kaydı çoğaltmak istediğimde form1'deki kayıt çoğalmakta ve alt formdaki veriler boş gelmektedir.

Yardımcı olmanız dileği ile 

Saygılarımla.
Değerli Üstadlarım,

Vba kodlarını forma nasıl uygulayabilirim.
Private Sub cmdDupe_Click()
'On Error GoTo Err_Handler
   'Purpose:   Duplicate the main form record and related records in the subform.
   Dim strSql As String    'SQL statement.
   Dim lngID As Long       'Primary key value of the new record.

'Save any edits first
   If Me.Dirty Then
       Me.Dirty = False
   End If

'Make sure there is a record to duplicate.
   If Me.NewRecord Then
       MsgBox "Select the record to duplicate."
   Else
       'Duplicate the main record: add to form's clone.
       With Me.RecordsetClone
           .AddNew
               !CustomerID = Me.CustomerID
               !EmployeeID = Me.EmployeeID
               !OrderDate = Date
               'etc for other fields.
           .Update

'Save the primary key value, to use as the foreign key for the related records.
           .Bookmark = .LastModified
           lngID = !OrderID

'Duplicate the related records: append query.
           If Me.[Orders Subform].Form.RecordsetClone.RecordCount > 0 Then
               strSql = "INSERT INTO [Order Details] ( OrderID, ProductID, Quantity, UnitPrice, Discount ) " & _
                   "SELECT " & lngID & " As NewID, ProductID, Quantity, UnitPrice, Discount " & _
                   "FROM [Order Details] WHERE OrderID = " & Me.OrderID & ";"
               DBEngine(0)(0).Execute strSql, dbFailOnError
           Else
               MsgBox "Main record duplicated, but there were no related records."
           End If

'Display the new duplicate.
           Me.Bookmark = .LastModified
       End With
   End If

Exit_Handler:
   Exit Sub

Err_Handler:
   MsgBox "Error " & Err.Number & " - " & Err.Description, , "cmdDupe_Click"
   Resume Exit_Handler
End Sub
sayın sadikkavakli,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

NOT 1

ilk mesajınıza eklediğiniz örnek uygulama üzerinden işlem yapılmıştır.

NOT 2

Uygulamalarınızdaki Olay Yordamlarında,Katıştırılmış Makro yerine,kodlama bilginizi geliştirmeye imkan sağlamanız amacı ile Kodlama içerikli Olay yordamları kullanmaya özen göstererek önem veriniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın ATOZ112

Göndermiş olduğunuz dosyayı inceledim. Fakat çalışmıyor. Talebim yanlış anlaşılmış olduğunu düşünerek tekrar açıklamak istiyorum.

Form1 ve alt formdaki verilerin kaydı olduğu gibi çoğaltılmasını istiyorum. Hem Formdaki hemde altformdaki verilerin olduğu gibi yeni forma kopyalanmasını yada çoğaltılmasını talep etmekteyim.
İlginiz için ayrıca teşekkür ederim.
sayın sadikkavakli,

aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

1)

Alıntı:Göndermiş olduğunuz dosyayı inceledim. Fakat çalışmıyor.

ifadenize yönelik olarak;

[Resim: do.php?imgf=149279684394971.jpg]

yukarıda eklenen resimlerden de görüleceği üzere,ilgili kodların yer aldığı butonun kullanımı akabinde elde edilen sonuçlara göre sorunsuz şekilde alt forma (Tablo2) içerisine,ana formdaki denetimde yer alan kayıt aktarılmaktadır.

2)

Alıntı:Form1 ve alt formdaki verilerin kaydı olduğu gibi çoğaltılmasını istiyorum. Hem Formdaki hemde altformdaki verilerin olduğu gibi yeni forma kopyalanmasını yada çoğaltılmasını talep etmekteyim.

ifadenize yönelik olarak;

a) ilk mesajınızdaki talebiniz;kayıt kaynağı Tablo1 olan ana formdaki denetimde yer alan değerin kayıt kaynağı Tablo2 olan alt formdaki denetime aktarılması üzerine olduğu gerekçesi ile,bu sağlanmaktadır.

kaldı ki,sizin ilk mesajda eklediğiniz örnek uygulamada,ana form üzerinde yer alan butonun TIKLANDIĞINDA olayında yer alan Katıştırılmış Makro içeriğinde yapmak istediğiniz de zaten bu doğrultuda olduğu görüldüğünden dolayı,makro kullanımı yerine Olay Yordamı kullanımı teşvik edilmesi amacı ile mevcut kodlar dahile dilerek ilgili örnek uygulama hazırlanmıştır.

b) yukarıdaki ifadenizde açıklamada sorun olduğu kanısındayım.çünkü;hem ana formdaki hem de alt formdaki mevcut kaydın yeni forma kopyalanması kısmından bahsetmekteyim.hangi yeni form?
ve ayrıca,hem ana formdaki hem de alt formdaki kayıtların hangi tabloya aktarımından bahsediyorsunuz?

son olarak;
ayrıntılı olmak sureti ile,ne yapmak istediğinizi gerekirse ekran görüntüsü üzerinden anlatımda bulunmanız daha yerinde olacaktır.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın ATOZ112

Açıklama metni için ayrıca teşekkür ederim. Konuyu ben ifadede edemediğim için üzgünüm. Sizin göndermiş olduğunuz kodlar çalışmaktadır. Lakin ben bu şekilde talep etmemiş idim. Sizinde zamanınız aldık hakkınızı helal ediniz.

Talebim ise; Form1 ve Form1_Alt_Form daki kayıtları aynısını kopyasını yeni kayıtta göstermektir. Buradaki amaç aynı bilgileri tekrar girmemek için kullanılacaktır. Tabi burada ID yani kimlik Id yeni kayıt daki durum olacaktır.

örnek ek'tedir.

saygılarımla.
Sayfalar: 1 2 3