AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formdan Tabloya Kayıt Butonu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba,

Bir seyahat acentasında kullanılmak üzere basit bir tablo hazırladım. Ama veri girişinde tabloyu kullanmak istemiyorum bunun için de bir form hazırladım. İsterim ki formu doldurunca "Ekle" butonuna "bastıktan sonra" veriler tabloya aksın ve "form temizlensin". 

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
sayın Kalan,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;

öncelikle,kendi adıma geçerli olmak sureti ile,eklediğiniz örnek uygulama üst sürüm olması gerekçesi ile inceleme imkanım olmamaktadır fakat fikir vermek amacı ile eğer kast ettiğiniz işlem,kayıt kaynağı ilişkisiz bir form üzerinde tabloya kayıt eklemek ise,INSERT INTO Sql sorgusunun kullanımı ile form üzerindeki denetimlere yazdığınız verileri tabloya kaydedebilirsiniz.

ayrıca,ister

DoCmd.GoToRecord , , acNewRec

kod satırı ile form üzerinde kaydetme işlemi akabinde YENİ KAYIT alanı açabileceğiniz gibi (ki,bu daha uygun olabilir.elbette,tercihe göre değişir),isterseniz de her bir denetim için 

Me.denetim_adi1=""

kod satırı ile form üzerindeki denetimleri temizleyebilirsiniz.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
(02/05/2017, 11:07)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın Kalan,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;

öncelikle,kendi adıma geçerli olmak sureti ile,eklediğiniz örnek uygulama üst sürüm olması gerekçesi ile inceleme imkanım olmamaktadır fakat fikir vermek amacı ile eğer kast ettiğiniz işlem,kayıt kaynağı ilişkisiz bir form üzerinde tabloya kayıt eklemek ise,INSERT INTO Sql sorgusunun kullanımı ile form üzerindeki denetimlere yazdığınız verileri tabloya kaydedebilirsiniz.

ayrıca,ister

DoCmd.GoToRecord , , acNewRec

kod satırı ile form üzerinde kaydetme işlemi akabinde YENİ KAYIT alanı açabileceğiniz gibi (ki,bu daha uygun olabilir.elbette,tercihe göre değişir),isterseniz de her bir denetim için 

Me.denetim_adi1=""

kod satırı ile form üzerindeki denetimleri temizleyebilirsiniz.

Galiba sürümü düşürebildim. 

Ama formu silmiş...
sayın Kalan,

aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

1)

eklediğiniz örnek uygulamanın kısa süreli bir incelenmesi ve sadece bilgilendirme olması ve naçizane tavsiye niteliğinde hatırlatma adına;

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler

yukarıda bağlantısı yazılı konuyu incelemenizin ve içeriğindeki hususlara (özelikle,Türkçe karakter kullanımı ve BOŞLUK bırakarak tanımlamada bulunma) göre uygulamanızı yeniden düzenlemenizin,ileride bu hususlardan kaynaklı sorunları da engellemenize imkan sağlaması söz konusu olacaktır kanısındayım.

2)

Tablonuzda TARİH alanını YİNELEME YOK şeklinde benzersiz kayıt mahiyetinde oluşturmuşsunuz.fakat bu hatalı bir işleme neden olur.çünkü;yapmayı istediğiniz kayıt için aynı tarihe dair kayıtlar da eklemeniz halinde hataya maruz kalacaksınız.

bunun yerine,yeni bir ALAN ADI ekleyip bu alanın da veri türünü OTOMATİK SAYI olarak belirlemelisiniz.örneğin bil_id alanı oluşturabilirsiniz.

öncelikle,bu hususları yeniden düzenlemek sureti ile uygulamanızı tekrar oluşturunuz ve sonrasında mevcut talebinize yönelik çözümler elde etmeyi veya bunların sağlanmasına devam edilmesi daha yerinde olacaktır kanısındayım.elbette,tercih ve takdir sizindir.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
sayın Kalan,

EK'te;
hem tablonuzun genel yapılandırılması ve hem de form üzerindeki denetimlerin yeniden düzenlenmesi sağlanmıştır.
ayrıca,bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

NOT
bundan sonraki olası muhtemel yeni konularınızda uygulamanızın bu halini barındıracak şekilde örneklerinizi eklemeyi ihmal etmeyiniz.

Çok teşekkür ederim.
Sayfalar: 1 2