AccessTr.neT

Tam Versiyon: Giriş Yaparken Tabloda Tanımlı İse Kaydetsin
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar.

Kullanıcı tanımlı Güzel bir form olduğunu düşünüyorum. bir yerde takıldım.

[Hatırlatmalar Giriş] formunda [Hatırlatma] verisi konumuz.
Buraya veri girdikden sonra [Arac Tanımları] tablosundaki [Plaka] da kayıtlı ise geçicek 
Kayıtlı değilse geçmicek uyarı vercek. 

ayrıca veriler arası geçiş için tab tuşunu nasıl kapatırız. veri değişince bir türlü [liste18] güncelletemedim. 
oyüzden yapabilmek için butonları geliştirdim kendimce.
(10/05/2017, 09:42)barcins yazdı: [ -> ]Merhaba arkadaşlar iyi forumlar.

Kullanıcı tanımlı Güzel bir form olduğunu düşünüyorum. bir yerde takıldım.

[Hatırlatmalar Giriş] formunda [Hatırlatma] verisi konumuz.
Buraya veri girdikden sonra [Arac Tanımları] tablosundaki [Plaka] da kayıtlı ise geçicek 

ayrıca veriler arası geçiş için tab tuşunu nasıl kapatırız. veri değişince bir türlü [liste18] güncelletemedim. 
oyüzden yapabilmek için butonları geliştirdim kendimce.

Sayın Barcins, tab tuşunu özellik sayfasında diğer kısmında sekme durağını hayır yaparak devre dışı bırakabilirsiniz. Diğer kısmı anlamadım açıkçası plaka no girildiğinde eğer kayıtlıysa bilgileri getirecek değilse giriş yapılacak olarakmı anlamalıyım. Kolay gelsin.
selam,

örnek olarak. 
42 DD 1883 yazdığımızda giriş yapmasına izin verilcek. çünkü tabloda var 
35 AAA 111 tabloda olmadığı için girişe izin verilmicek. uyarı vericek.
sayın barcins,

Alıntı:[Hatırlatmalar Giriş] formunda [Hatırlatma] verisi konumuz.
Buraya veri girdikden sonra [Arac Tanımları] tablosundaki [Plaka] da kayıtlı ise geçicek 

yukarıda yazılı ilk mesajınız ile,

Alıntı:örnek olarak. 

3.mesajınızda yazılı olan yukarıda yazılı ifadeniz ile talebiniz değerlendirildiğinde hatalı tanımlama olduğu kanısındayım.

çünkü,olması gerekenin,YENİ KAYIT işleminde girilen değer tabloda mevcutsa KAYDETMESİN ve mükerrer kayıt uyarısı versin ve eğer kayıtlı değilse KAYDETSİN olmalı.

aksi durumda,eğer tabloda varsa,giriş yapmasının bir anlamı olmamalı.zaten,kayıtta mevcut.

elbette tercih ve takdir sizindir.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
Sayın Barcins, tablolarınız ilişkili değildi ilişkilendirdim ancak bilgi tutarlılığına zorlayamadım. Tablolarınızda bence gereksiz alanlar vardı onları kaldırdım.

İstediğinizi yapmak için HATIRLATMALAR giriş formundaki PLAKA alanında aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz;

If Me.ACIKLAMA = ARAC_TANIMLARI.PLAKA Then (Eğer tabloda bulunan plaka ise)
Kısıtlı ve açık olacak kısımları buraya belirtirsiniz.
Me.liste18.Requery
Else ( Plaka tabloda yoksa)
Kısıtlı ve açık olacak kısımları belirtin.
Me.liste18.Requery
End If

Ayrıca liste18 satır kaynağını SELECT tabloadı.alanadı (listede görüntülenecek tüm alanlar arada , ile yazılacak) FROM tabloadı WHERE ARAC_TANIMLARI.PLAKA = [Formlar]![HATIRLATMALAR giriş]![ACIKLAMA]; şeklinde değiştirmeniz gerekir. 
Umarım faydam olmuştur.
(10/05/2017, 12:28)atoz112 yazdı: [ -> ]sayın barcins,

Alıntı:[Hatırlatmalar Giriş] formunda [Hatırlatma] verisi konumuz.
Buraya veri girdikden sonra [Arac Tanımları] tablosundaki [Plaka] da kayıtlı ise geçicek 

yukarıda yazılı ilk mesajınız ile,

Alıntı:örnek olarak. 

3.mesajınızda yazılı olan yukarıda yazılı ifadeniz ile talebiniz değerlendirildiğinde hatalı tanımlama olduğu kanısındayım.

çünkü,olması gerekenin,YENİ KAYIT işleminde girilen değer tabloda mevcutsa KAYDETMESİN ve mükerrer kayıt uyarısı versin ve eğer kayıtlı değilse KAYDETSİN olmalı.

aksi durumda,eğer tabloda varsa,giriş yapmasının bir anlamı olmamalı.zaten,kayıtta mevcut.

elbette tercih ve takdir sizindir.

bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.

merhaba sayın atoz112

tablolar ayrı mükerrer kayıt olmuyor. birkere girdiğim ARAC_TANIMLARI tablosundaki kayıtlı bilgileri forma işletiyorum. 
bu yüzden bilgileri tanımlı olmayan kayıt girişini engellemek için böyle birşey düşündüm.  yanlış ve eksik girişi önlemek içindir.
ARAC_TANIMLARI 'nda kontrol edip HATIRLATMA 'lar talosuna giriş yapıyoruz.
teşekkürler.
Sayfalar: 1 2