AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access E Sql Serverdan Tablo Bağlama Hakkında
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Merhabalar,

Aşağıdaki konuda yer alan yönergeleri izleyerek Sql serverda yer alan tabloyu Access e bağladım ancak yeni bir kayıt eklemek istediğimde aşağıdaki fotoda yer alan uyarıyı alıyorum, çözüm için önerilerinize ihtiyacım var , iyi forumlar dilerim.

https://accesstr.net/konu-access-sql-ser...animi.html

[Resim: do.php?imgf=154245174538851.jpg]
Biraz kurcalarken Sql serverdayken tablo özelliklerinden "sıra" adlı kolonun null değer izninin olmadığını gördüm. izin verip kaydet dediğimde aşağıdaki uyarı çıkıyor. Neden değişiklik yapamadığımı anlayamadım.

[Resim: do.php?imgf=154245271398841.jpg]
sql server express 2017 kullanıyorum.

sql serveradaki tabloları accesste hazırlayıp Sql servera "import and export data " özelliğini kullanarak aktarmıştım.

"sıra" adlı kolan accesste benzersiz alan olarak ayarlanmıştı. Her kayıt yapıldığında bu kolonun değeri otomatik veriliyor (primary key), null değer içermesi o yüzden imkansız ama Access te bağlı tabloya yeni kayıt yapmaya kalktığımda null olması imkansız olan bu kolona neden "null değer atayamazsın" diye uyarı veriyor çözemedim.
a) Sql server içersindeyken benzersiz alan olarak atanacak kolona sağ tıklayıp "set primary key" ayarını yaptım.

b) Sql server içerisindeyken Tools/options/designers/ menüsünde bulunan "prevent saving changes that require table re-creation" yanındaki işareti kaldırdım 

c) bütün tablo özelliklerinden benzerisz alan olarak belirlenen kolonun, 

Colum properties/identity specification/is identity değerini yes yaptım, sorun çözüldü.