AccessTr.neT

Tam Versiyon: Sütun Altında Toplam Aldırmak...
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Access'le ilk defa çalışıyorum. İşimle alakalı excelde yapmayı düşündüğüm şeylerin, dosyayı çok fazla şişireceğini düşündüğümden, veri tabanlı çalıştığını bildiğim ama daha önce hiç kullanmadığım Access ile dosyamı hazırlamayı düşündüm. Bu nedenle youtube'da 3 ayrı seri eğitim videosu izleyip bitirdim. Deneme yanılmalarla dosyamı bir yere kadar getirdim ama Access mantığına yabancı olduğumdan ya access'in yapamayacağı şeyler peşindeyim ya da tasarım kurgu aşamalarında Access ilkelerine ters bir şeyler yapıyor olmalıyım.

Belki biraz uzun olacak ama anlaşılır olması için sorunumu detaylı aktarmaya çalışacağım.

Ekli dosyamdan da göreceğiniz gibi benim asıl tablom (ya da formum) "Günlük Faaliyet Raporları" isimli tablo. 10 sütunlu bu tabloya, sahadan gelen günlük verileri, kolaylık olsun diye "açılır kutu" yöntemiyle girecek şekilde bir tasarım yaptım. Bu 10 sütundan 7 tanesi, alt tablolara bağlı. O tablolardaki isimleri ya da rakamları çekip, veri kutusuna tıkladığımda bir açılır kutu içinde bana sunup, mouse ile bu kutudan bir satır seçmemi sağlıyor ve ben klavyeyi hiç kullanmamaksızın tüm verileri bir form yardımıyla rahatça girebilmekteyim.

Veri girişinden sonra örneğin; x kişisinin yevmiyelerinin toplamını almak istediğimde bunu yapamıyorum. Anladığım kadarıyla sorgu, alt tabloyu sorgulamakta. Oysa ben ana tablodaki verilerin sorgulanmasını ve bu sorgu sonucu gelen satırlardaki yevmiyelerin toplanmasını arzulamaktayım.

Sorunun, benim Access işleyiş mantığına yabancı olmamdan kaynaklandığı düşünüyorum. Sanırım alt tablolarla çalışmam, ana tabloya veri girişini kolaylaştırmakla birlikte, daha sonrasında tablodan bir takım raporlamalar yapmamı zora sokmakta, belki de imkansız hale getirmekte.

Access terminolojisine henüz çok yeni olmamdan dolayı hakim olamamaktan kaynaklı, yanlış terim ya da ifadeler kullanmış olabilirim, bunun için peşinen özür dilerim.

Dosyamı inceleyip, toplamlar aldıramayışımın sebebinin tasarım hatası mı yoksa fonksiyonları yanlış ya da eksik kullanmaktan mı kaynaklı olduğu konusunda beni aydınlatır ve çözüm konusunda yol gösterirseniz mutlu olurum.

İlgilenecek olanlara şimdiden gönül dolusu teşekkürler...
İstediğiniz ekteki gibi bir şey mi? Sorgu 1 de ilgili sütunun altında toplam bu şekilde alınabilir.
Üstadım, evet, yapmak istediğim bu. Altta toplam almak istiyorum ama ben beceremedim. Bunu çok yerde kullanmam lazım, nasıl yapacağım konusunda da aydınlatırsanız müteşekkir kalacağım...
(17/11/2018, 20:55)A_day yazdı: [ -> ]Üstadım, evet, yapmak istediğim bu. Altta toplam almak istiyorum ama ben beceremedim. Bunu çok yerde kullanmam lazım, nasıl yapacağım konusunda da aydınlatırsanız müteşekkir kalacağım...

1) Sorgu1 açılır
2) Yukarıdaki "Giriş" sekmesinde "∑ Toplamlar" butonuna basın
3) Sorgudaki en son satırda Toplam ifadesi açılacak.
4) İstediğiniz sütuna gidin açılır kutuyu tıklayın.
5) İstediğiniz toplam işlemini seçin.

Hepsi bu..
Sizin için küçücük, benim için "büyük" bir adımdı... : ) Teşekkürler ediyorum, sağolun....

Dosyamı tam işlevsel hale getirinceye kadar böyle "küçük" soru(n)larla çok başınızı ağrıtacağım, hakkınızı helal edin....
(17/11/2018, 21:07)A_day yazdı: [ -> ]Sizin için küçücük, benim için "büyük" bir adımdı... : ) Teşekkürler ediyorum, sağolun....

Dosyamı tam işlevsel hale getirinceye kadar böyle "küçük" soru(n)larla çok başınızı ağrıtacağım, hakkınızı helal edin....

Ne demek, ben de basit bir kullanıcıyım, elimden geldiğince yardımcı olurum.
Sayfalar: 1 2