AccessTr.neT

Tam Versiyon: Farklı Ekran Çözünürlüğünde Tasarımı Çalıştırmak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar,
Ekte tamamladığım veritabanım var. genel olarak düzgün çalışıyor. son bir bölüm kaldı. o da programı kullandığım bilgisayarda ki 1920 x 1080 ve 96 Dpi çözünürlüğü olan bir ekranda tasarladım. programımı evde ki laptop çalıştırdığımda zip dosya içindeki ekran görüntüsüne dönüşüyor. kullandığım yeniden ölçeklendirme kodlarını internetteki bir siteden aldım. sorun sanıyorum tam ekran hazırlanmış formlarda etkili oluyor. oysa benim örnekte popup olarak hazırlandığından çok küçültüyor. bu sorunu nasıl düzeltebiliriz. benim aklımda bir yöntem var. şuan üzerinde çalıyorum. program hem faydalı olur diye yayınladım. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Arkadaşlar,
biraz araştırınca zip arşivine güncelleyerek koyduğum programıma class modül ekledim ve ekrana sığmayan AnaForm un resize olayına eklediğim kodlarla laptop ekranına sığdırmayı başardım. bir sorun var. bu class modül kodlarını revize etmek istiyorum. amacım bu class form daki fonksiyonlar formu bir miktar ekrandışına taşırarak sığdırıyor. bu sığdırma işlemini ekranın sol da sıfır ve üstte sıfır koordinatları yerine biraz daha içeride olacak şekilde yani her köşesini 5 mm daha içeride gösterecek şekilde revize etmek istiyorum. yardımcı olur musunuz.
Arkadaşlar bakabildiniz mi?
size sunu önerebilirim formun yüklendiğinde olay yordamına        DoCmd.MoveSize , , 16180, 8000      yazarsanız form bu ölcülerde acılır degerleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz 
formun özelliklerinde biçimde ortala derseniz ekranın ortasında açılır
Merhaba, AnaForm isimli formdaki 

Private Sub Form_Resize()
    Dim fw As New clFormWindow

'If Me.WindowWidth <= 1920 Then
        fw.hWnd = Me.hWnd
        fw.Left = (fw.Parent.Left + fw.Parent.Width) - (fw.Width + 0)
        fw.Top = (fw.Parent.Top + fw.Parent.Height) - (fw.Height + 0)
        Set fw = Nothing

'End If
End Sub

Şeklindeki koddaki 

kodunu

fw.Left = (fw.Parent.Left + fw.Parent.Width) - (fw.Width + 0)+50
fw.Top = (fw.Parent.Top + fw.Parent.Height) - (fw.Height + 0)+50

şeklinde değiştirerek deneyiniz. Bu şekilde form 50 twips sol ve aşağıda görünür.
(28/11/2018, 11:32)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Merhaba, AnaForm isimli formdaki 

Private Sub Form_Resize()
    Dim fw As New clFormWindow

'If Me.WindowWidth <= 1920 Then
        fw.hWnd = Me.hWnd
        Set fw = Nothing

'End If
End Sub

Şeklindeki koddaki 

kodunu

fw.Left = (fw.Parent.Left + fw.Parent.Width) - (fw.Width + 0)+50
fw.Top = (fw.Parent.Top + fw.Parent.Height) - (fw.Height + 0)+50

şeklinde değiştirerek deneyiniz. Bu şekilde form 50 twips sol ve aşağıda görünür.

Bunu denemiştim. koddaki 0 bu denemeden kalmıştı. +50 eklediğimde ekranın soldan ve üstten 50 twips sola ve aşağıya kaydırıyor. fakat bu kez sağ ve sağ alt kısmı ekranın dışına taşıyor. ya yukarıda verilen kodlarda bir revizyon yapacağız yada modülde bu 50 twipslik küçülmeyi formun 4 kenarına uygulayacağız. benim denemelerim devam ediyor. malum çalıştığım için ancak akşam evde deneme şansım oluyor. 

bir de projenin tasarımı, kullanım şekli hakkında yorumlarınızı ve önerilierinizi duymak isterim.

saygılarımla,
Sayfalar: 1 2