AccessTr.neT

Tam Versiyon: Soru Bankası Veri Tabanı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhabalar,

Bir kuruma ve herhangi bir alana yönelik (lise seviyesi, üniversite seviyesi, yüksek matematik, teorik fizik ya da başka başka bir çok alanlar için) soru ve cevapları içeren dokümanlar olduğunu düşünün. Her neyse, bu sorular çözülürken denklemler kullanılabiliyor. Genellikle bu denklemlerin düzenlemeleri LaTeX denilen yazılımlar aracılığı ile yapılıp devamında Html ya da klasik pdf olarak kaydedilebiliyor. Biz pdf olduğunu düşünelim. Sorular çözülürken çok değişik konuların kombinasyonları alındığından bir çok konuya değinerek çözüme ulaşılabiliyor. Bu bağlamda "merkezi bir soru bankası veri tabanı oluşturulsa ve anahtar sözcükler yaratılsa böylece kurum öğrencileri anahtar kelimeler girerek soru bankasında bir tarama yapsa ve istediği tarz sorular ve çözümlerine ulaşsa" şeklindeki bir uygulama için önerileriniz ne olur? Veri tabanı Access'te mi yapılmalı yoksa başka platformda mı? Önce Access'te başlayıp sonra daha çok geliştirmek istediğimizde engeller oluşur mu? Arayüz web mi olmalı başka bir şey mi? Genel olarak fikirlerinizi almak isterim. Tşk.
Merhabalar,

Bu konu kapsamında ekte hazırladığım basit bir uygulama bulunuyor. F_SORUBANKASI formu açıldığında göreceğiniz üzere kaydedilen tüm veriler karşıma sıralanıyor. Ama ben istiyorum ki hiç biri sıralanmasın (yani ekran boş olsun), sadece ARA isimli metin kutusuna yazdığım anahtar kelime her ne ise onu içeren kayıtlar ekranda karşıma gelsin. Bu nasıl yapılabilir? Tşk.
Merhaba,

Ekte hazırladığım basit bir soru bankası bulunuyor. F_SORUBANKASI formunu açınca arama kriterine örneğin SKALER yazınca içinde SKALER olan kayıtların ekrana gelmesini istiyorum. Eğer arama kriteri boş ise ekranda da herhangi bir kayıt görülmemeli. Sorgu ölçütünü bir türlü oluşturamadım. Tşk.
Bu sorunuzun Cvp: Soru Bankası Veri Tabanı - 2 konusundaki sorudan farkı nedir??
Sayın notrino, önce "S_SORUBANKASI" kriterlerinde yer alan 

Kod:
Like [Forms]![F_SORUBANKASI]![MTN_Metin36]
satırını aşağıdaki kodla değiştirir misiniz
Kod:
Like "*" & [Forms]![F_SORUBANKASI]![MTN_Metin36] & "*"

sonrada "MTN_Metin36" metin kutusunun değiştiğinde olayına aşağıdaki kodu yazar mısınız
Kod:
Me.Requery
dilerim işinizi görür
(03/12/2018, 14:01)haliliyas yazdı: [ -> ]Sayın notrino, önce "S_SORUBANKASI" kriterlerinde yer alan 

Kod:
Like [Forms]![F_SORUBANKASI]![MTN_Metin36]
satırını aşağıdaki kodla değiştirir misiniz
Kod:

sonrada "MTN_Metin36" metin kutusunun değiştiğinde olayına aşağıdaki kodu yazar mısınız
Kod:
Me.Requery
dilerim işinizi görür

Merhaba Halil Bey,

Maalesef bunu denemiştim, bu işe yaramıyor. Şöyle yaparsam;
Kod:
ölçütü sonrasında ilgili metin kutusunun after update'ine
Kod:
Me.Requery
yazarsam oluyor ama metin kutusuna hiçbir şey yazılı değilken ekranda tüm veriler var. Ben, metin kutusu boş ise ekranda veri görünmesin istiyorum. Metin kutusuna veri girilip enter yapıldıktan sonra ilgili kayıtlar gelsin istiyorum. Bunun için ölçütü şununla değiştirdim ama yine olmadı:
Kod:
Like "" & [Forms]![F_SORUBANKASI]![MTN_Metin36] & ""
Ne yapmak lazım acaba?
Sayfalar: 1 2