AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formdan Tabloya Otomatik Veri Aktarma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Herkese Selam

Accesste çok acemiyim. Bu nedenle belki istediğim şeyi tam anlatamıyor olablirim. örnegim ektedir.
3 tablo yaptım birde form.
1. tablo : isim tablosu
2. tablo: soyadı
3. tablo: adisoyadi tablosu

3. tablo verilerini ilk iki tablodan alıyor ( öyle olmasını istiyorum)
formumda isim seçtiğimde otomatik olarak soyadi geliyor. bu gelen soyadini
3. tablomdaki soyadi kısmına otomatik olarak yazdırmak istiyorum.

umarım anlatabilmişimdir. şimdiden yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ederim.
Merhaba, bahsettiğiniz şekilde olması için kod yazılabilir, ancak veritabanınızın tablolarında yapı hataları var. İstediğiniz bu işlem hangi amaca hizmet edecek bilmediğim için tavsiyede bulunamıyorum. 

Uygulamanız bu haliyle,

- ali özmen isimli birini tabloya nasıl kaydedeceksiniz?
- Kaydettiğinizi varsayarsak, açılan kutudan ali'yi seçtiğinizde soyadı kısmına öztürk mü yazacak? özmen mi yazacak?

Bence öncelikle Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu inceleyin ve 1-) Access'in Temelleri - 1) Veritabanını Açmak bağlantısındaki videodan başlayıp video derslerin tamamını izleyin. Access hakkında fikir sahibi olun.
(17/12/2018, 15:39)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Merhaba, bahsettiğiniz şekilde olması için kod yazılabilir, ancak veritabanınızın tablolarında yapı hataları var. İstediğiniz bu işlem hangi amaca hizmet edecek bilmediğim için tavsiyede bulunamıyorum. 

Uygulamanız bu haliyle,

- ali özmen isimli birini tabloya nasıl kaydedeceksiniz?
- Kaydettiğinizi varsayarsak, açılan kutudan ali'yi seçtiğinizde soyadı kısmına öztürk mü yazacak? özmen mi yazacak?

Bence öncelikle Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu inceleyin ve 1-) Access'in Temelleri - 1) Veritabanını Açmak bağlantısındaki videodan başlayıp video derslerin tamamını izleyin. Access hakkında fikir sahibi olun.

Sayın Ozanakkaya
ali özmen isimli birini tabloya kayıt yapmıycam. aliyi seçtiğimde otomatik olarak öztürk geldiği için öztürkü kaydedicem.

Normalde yaptığım şey, forma ilave birleşik kutu eklemek oluyor. ordanda öztürkü seçince adısoyadı kısmında öztürk yazan yere kaydediyor. bu ikinci seçimden kurtulmak için kendiliğinden öztürkü adisoyadı tablosunda soyadi yazan yere eklemesini istiyorum.
Sorunuzdan anladığım kadarıyla, forma metin kutusu eklendi ve adı açılan kutusunun satır kaynağındaki sorguya ekleme yapıldı.

İnceleyip olumlu/olumsuz bildirimde bulununuz.
Sayın Ozankaya

Tam istediğim gibi olmuş elinize sağlık. 
Kaç gündür bununla uğraşıyordum ve artık ümidimi kesmiştim işin doğrusu. 
ne yaptığınızıda anlamadım  kod yok bişi yok ama tam istediğim gibi. 

çok teşekkürler
(18/12/2018, 13:47)aydint33 yazdı: [ -> ]Sayın Ozankaya

Tam istediğim gibi olmuş elinize sağlık. 
Kaç gündür bununla uğraşıyordum ve artık ümidimi kesmiştim işin doğrusu. 
ne yaptığınızıda anlamadım  kod yok bişi yok ama tam istediğim gibi. 

çok teşekkürler

sayın @aydint33, formdaki adi açılan kutusunun satır kaynağındaki sorguya soyadı sütunu eklenerek

SELECT adlar.adi, soyadlar.soyadi FROM soyadlar INNER JOIN adlar ON soyadlar.soyadi = adlar.soyadi;

kodu ile değiştirildi. Aynı açılan kutunun güncelleştirme sonrasında olayına da

Me.mtn_soyadi = Me.Adi.Column(1)

kodu eklendi. Bu şekilde forma eklediğim mtn_soyadi isimli metin kutusuna açılan kutudaki 2. sütuna ait veriyi aktarıyor.
Sayfalar: 1 2