AccessTr.neT

Tam Versiyon: Dosya Ekleme Ve Yoklama İşlemi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba,

Ekte örneğim mevcut,

1 -) Ek ekleme işlemini gözat butonu koyup eklettirmek ve eklendiğinde eklenilen evrakın bi kopyasının veritabanının bulunduğu yerde bir klasöre atmak istiyorum.
2 -) 3 adet gider tablom var bunları rapor_gider formunda hepsini görmek istiyorum
3 -) Birde günlük yoklama alınacak bunun için nasıl bir yöntem izlemeliyim 

Bu konular hakkında yardımcı olabilir msiniz ? 

Saygılarımla
İyi Çalışmalar.
1 - hangi formda nasıl bir ek eklemeyi düşünüyorsunuz?
doğrudan eki belgeye eklemek pek tavsiye edilmiyor yanılmıyorsam, doğrudan eklemek yerine kopyalanan belgenin adresini tabloya ekleyip oradan açmak daha uygun olmaz mı?
2 - hangi gider tablolarının hangi alanları yer alacak?
bu tabloları oluşturacağınız bir sorguda "Union" komutuyla birleştirebilirsiniz
3 - "günlük yoklama"dan kast ettiğiniz öğrenci yoklaması mı?
onun için öğrenci bilgisi "No" alanı, "tarih" alanı ve "evet/hayır" alanı olan bir tablo işinizi görür diye düşünüyorum
Hocam,

1 - harcamalar , maaş ödemeleri , öğrenci giriş ve zorunlu gider forumlarına pdf eklemek istiyorum ağ üzerinde tabloları paylaşacağım için dosya eklendiği gibi bir kopyasını tabloların bulunduğu konumda bir klasöre otomatik kopyalayıp onun yolunu eklemesini istiyorum
2- maaş ödemeleri, zorunlu gider ve harcamalar bir raporda hepsini görmek istiyorum
3- evet öğrenci yoklaması olacak evet hayır seçklinde iyi olur fakat hergün alınacağı için bunu nasıl sağlayabilirim hergün alınması için
(06/09/2019, 11:03)untouchable yazdı: [ -> ]2- maaş ödemeleri, zorunlu gider ve harcamalar bir raporda hepsini görmek istiyorum
dediğim gibi bunu union sorgusuyla yapabilirsiniz. bu üç tablonun yapısı farklı!
Oluşturulacak sorguda hangi alanların görünmesi gerekiyor ayrıca "maas_odemeleri" tablosunda maaş ve avans olarak 2 gider alanı var, bu durumda ne yapılacak maaş olarak mı hesaplanacak yoksa gerçek maaş hesabı=maaş+avans şeklinde farklı bir yapılanmayla mı yapılıyor?
(06/09/2019, 11:03)untouchable yazdı: [ -> ]3- evet öğrenci yoklaması olacak evet hayır şeklinde
siz belirttiğim özelliklere sahip tabloyu ve yoklama yapacağınız formu hazırlayın ona göre 2 farklı yoldan gidilebiliriz:
1 - yoklama formunun yüklenme olayına "insert" sorgusuyla eklenebilir. Form her açıldığında sorgu çalışır ve yoklama  tablosuna günlük boş kayıt ekler siz de onun üzerinde işlem yaparsınız
2 - öğrenci tablosuna da evet/hayır alanı eklenir bu tablo üzerinden işlem yapılır ve kaydet dediğiniz zaman yoklama tablosuna eklenir
burada da 2 yöntem söz konusu ya gelen gelmeyen herkes tabloya kaydedilir yada sadece gelmeyenlerin kaydı tutulur
Not: Her sorunuz için lütfen ayrı konu açınız. Ayrıca formun amacı öğrenmeye çalışanlara yardımcı olmaya çalışmaktır, uğraşmış ama bir yerde takılıp kalmış işin içinden çıkamamış kişilere yardım etmektir.
iyi çalışmalar
(06/09/2019, 09:30)untouchable yazdı: [ -> ]1 -) Ek ekleme işlemini gözat butonu koyup eklettirmek ve eklendiğinde eklenilen evrakın bi kopyasının veritabanının bulunduğu yerde bir klasöre atmak istiyorum.
sorunuzla ilgili olarak şunları sormak istiyorum:
1 - tek 1 belge mi eklenecek her bir kayda, yoksa birkaç belge mi?
2 - eğer ekli belgelerin bir kopyası VT'nin bulunduğu yerdeki bir klasöre kopyalanacaksa belgenin kendisini eklemek yerine tabloya adresini eklesek daha verimli olmaz mı?
3 - belge formda açılmak zorunda mı formdan bağımsız başka bir programın açması ( mesela varsayılan pdf okuyucusuyla) daha uygun olmaz mı?
4 - kopyalanacak belgenin isimlendirmesi nasıl olacak? tabloAdi_no.pdf, tarih_zaman.pdf vs vs...
(06/09/2019, 21:52)berduş yazdı: [ -> ]
(06/09/2019, 09:30)untouchable yazdı: [ -> ]1 -) Ek ekleme işlemini gözat butonu koyup eklettirmek ve eklendiğinde eklenilen evrakın bi kopyasının veritabanının bulunduğu yerde bir klasöre atmak istiyorum.
sorunuzla ilgili olarak şunları sormak istiyorum:
1 - tek 1 belge mi eklenecek her bir kayda, yoksa birkaç belge mi?
2 - eğer ekli belgelerin bir kopyası VT'nin bulunduğu yerdeki bir klasöre kopyalanacaksa belgenin kendisini eklemek yerine tabloya adresini eklesek daha verimli olmaz mı?
3 - belge formda açılmak zorunda mı formdan bağımsız başka bir programın açması ( mesela varsayılan pdf okuyucusuyla) daha uygun olmaz mı?
4 - kopyalanacak belgenin isimlendirmesi nasıl olacak? tabloAdi_no.pdf, tarih_zaman.pdf vs vs...
1 - Hocam tek bir belge eklenecek tablo adresine eklenmeside olur formun içinde açılması yerine formun üstünde linkine tıklandığında varsayın pdf ile açılması daha iyi olur. Kopyalanacak belge öğrenci kaydında öğrenci adını malzeme giderinde malzeme adı maaş ödemesinde öğretmen adını alsa tarihle birlikte daha iyi olur.
Sayfalar: 1 2