AccessTr.neT

Tam Versiyon: Liste Kutusu Seçimle Kayıtta Mükerrer Kontrolü
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sitenizdeki bir çalışmayı kendi çalışmama uyarladım. Formda İki liste kutusu var. Birinde tüm kişilervar diğer tarafta kayıtların aktarılacağı kişiler taşınıyor.

Mükerrer kayıt olmaması için;
mesela bir kişi izine çıktı: gidiş tarihi 11.11.2019-dönüş tarihi 15.11.2019 verisi girildi.
butona basınca tabloya kayıt ekleniyor.
fakat diyelim aynı tarihte başkalarını ekliyeceğiz (ekleyebilmeliyiz) ama aynı kişinin o tarihte kaydı varsa uyarsın ve eklemesin.
Birinci liste kutusunun kaynağı olarak kullanacağınız sorguyu oluştururken ; o tarihlerde izinli olmayan öğrenciler koşulunu eklemeyi deneyebilirsiniz?
Kaynak tabloda zaten izinli olmayacaklar. Öyle bir sorguda listeye izinli olmayanlar gelmeyeceği için liste boş gelir. Ben komutu tetikledikten sonra kayıt kaynağında o tarih ve o isim var mı? onu kontrol etmeliyim.
Verdiğim dosyayı inceleyebilirsek daha net anlaşılır kanaatindeyim.
Konu çözülmüştür. Teşekkür ediyorum.
SELECT TblOgrenci.sirano, TblOgrenci.adısoyadı, TblOgrenci.sınıfı, TblOgrenci.okulno, TblPansiyon.kayıtlıoldugublok, TblOgrenci.secim
FROM (TblOgrenci INNER JOIN TblPansiyon ON TblOgrenci.sirano = TblPansiyon.ogrtc) LEFT JOIN TblEvciTakip ON TblOgrenci.sirano = TblEvciTakip.ogrtc
WHERE (((TblOgrenci.secim)=0) AND (([TblEvciTakip]![evvcicıkıstarihi] & [TblEvciTakip]![evcidonustarihi])<>[Formlar]![frm_evci]![gidis] & [Formlar]![frm_evci]![donus])) OR ((([TblEvciTakip]![evvcicıkıstarihi] & [TblEvciTakip]![evcidonustarihi]) Is Null));