AccessTr.neT

Tam Versiyon: Id Özel Bilgi İletme Hk.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhabalar,

Geçenlerde ekteki uygulamanın kişi adına ileti göndermesi konusunda yardım istemiştim ki destekleriniz sayesin gayet güzel bir şablon ortaya çıktı. Şimdi ise aynı şablonda yapmak istediğim kişiye göre mesaj gönderebilme, kullanıcıların sadece kendilerine gelen ve gönderdikleri mesajları görebilmesi. Yani toparlamak gerekirse kişi mesaj attığından sadece kendi mesajı ve kişiye cevap gelir ise sadece tabloda kendisine gelen mesajı görebilmesi diğer kişilerin konuşmalarını görememesi. Konu hakkında uğraştım fakat yapamadım. Yardımlarınızı rica ederim.
Merhaba, 

Sorguda TMesaj isimli tabloda, gonderen alanı ile alıcı alanına ölçüt eklemelisiniz.

Mesela;

SELECT gonderen, mesaj, alici FROM TMesaj WHERE gonderen=1;

sorgu kodu gönderenin id numarası 1 olanları listeler,

SELECT gonderen, mesaj, alici FROM TMesaj WHERE TMesaj.alici=1;

Kodu'da alıcı id numarası 1 olanları listeler

SELECT gonderen, mesaj, alici FROM TMesaj WHERE gonderen=1;
UNION SELECT gonderen, mesaj, alici FROM TMesaj WHERE TMesaj.alici=1;

kodu da alıcısı ve göndericisi 1 olan mesajları listeler.
Ozan bey denedim fakat TMesaj alanına ölçütü yapamadım örnek üzerinden gönderebilir misiniz birde alici ve gönderen alanlarını 1 kişinin ID sine göre değilde birden fazla kullanıcı olacağından açan kişiye göre değişmesi mümkün mü?
@serkan1985 bey alıcı alanını bire çok ilişkili olarak tanımlasanız daha kolay olmaz mı?
@berduş bey birden fazla kişi seçilip mesaj gönderilebiliyor o konuda sorun yok sadece gönderen kişinin gönderdiği mesajı alıcı dışında başka bir kullanıcının görmesini engellemek dediğiniz sabit bir kişi sürekli kullanmıyor çünkü
(05/12/2019, 13:47)serkan1985 yazdı: [ -> ]Ozan bey denedim fakat TMesaj alanına ölçütü yapamadım örnek üzerinden gönderebilir misiniz birde alici ve gönderen alanlarını 1 kişinin ID sine göre değilde birden fazla kullanıcı olacağından açan kişiye göre değişmesi mümkün mü?

Uygulamanızda "açan kişiye göre" kısmı yok. Kullanıcı giriş formu yok. Belirttiğim işlemi tablo üzerinden yapmayacaksınız. Yeni sorgu oluşturacaksınız. FMesaj isimli formda, formu açan kişinin kul_id değeri mesela mtn_id isimli metin kutusu ise, alt formun kayıt kaynağı

SELECT TMesaj.gonderen, zaman, TMesaj.mesaj, TMesaj.alici
FROM TMesaj
WHERE (((TMesaj.gonderen)=[Forms]![FMesaj]![mtn_id]));
UNION SELECT TMesaj.gonderen, zaman, TMesaj.mesaj, TMesaj.alici
FROM TMesaj
WHERE (((TMesaj.alici)=[Forms]![FMesaj]![mtn_id]));

olacak.
Sayfalar: 1 2