AccessTr.neT

Tam Versiyon: Kod İle Form Yada Rapor Açma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Herkese Merhaba,

Bir projemde kullanacağım bir özelliğe ihtiyacım var. Kod ile form yada rapor açma. 
Ekte konuyu en basit şekilde anlatacağım bir Access dosyası paylaşıyorum. Formun ismine göre değil benim belirlediğim kodlara göre istenilen formları yada raporları çalıştıracak bir çalışmaya ihtiyacım var.

Örneğin form adı: "Form1" olsun ben bu formu çalıştırmak için bir başka formda bir metin alanına "FR01" yazıp enter a bastığımda ilgili form çalışsın.

Şimdiden teşekkür ederim.
Kod penceresine şu kodları yapıştırın

Kod:
Private Sub Metin4_AfterUpdate()
If Me.Metin4 = "FR01" Then DoCmd.OpenForm "form1"
If Me.Metin4 = "FR02" Then DoCmd.OpenForm "form2"
If Me.Metin4 = "FR03" Then DoCmd.OpenForm "form3"

End Sub
(02/02/2020, 18:55)mehmetdemiral yazdı: [ -> ]Kod penceresine şu kodları yapıştırın

Kod:
If Me.Metin4 = "FR01" Then DoCmd.OpenForm "form1"
If Me.Metin4 = "FR02" Then DoCmd.OpenForm "form2"
If Me.Metin4 = "FR03" Then DoCmd.OpenForm "form3"

End Sub
Mehmet Hocam,
Peki bu lriterleri bir tablo üzerinde nasıl yönetebiliriz. Yani bir tablo oluştursam 2 tane alan olsa bir tanesi "kod" diğeri "form ismi" şeklinde. Fromları oraya bakarak açsa!!

Şimdiden teşekkürler.
Form üzerinde bir metin kutusuna yazmak yerine açılan kutudan seçmek daha mantıklı değil mi. Böylece hatalı bir formadı yazma ihtimali ortadan kalkar. Neden yazarak açıyorsunuz?
(02/02/2020, 23:38)mehmetdemiral yazdı: [ -> ]Form üzerinde bir metin kutusuna yazmak yerine açılan kutudan seçmek daha mantıklı değil mi. Böylece hatalı bir formadı yazma ihtimali ortadan kalkar. Neden yazarak açıyorsunuz?
önemli olan kodların bilinmesini sağlamak Mehmet hocam.
Tablodan alacaksa Dlookup fonksiyonu ise yarayabilir
Kod:
Dim frmAdi as String
frmAdi=dlookup("[form ismi]","tabloAdi","[kod]='" & Me.Metin4 & "'")
DoCmd.OpenForm frmAdi

End Sub
giibi.
Not: dosyayi indirip denemedim sadece teorik
Sayfalar: 1 2