AccessTr.neT

Tam Versiyon: Liste Kutusuna Sayısal Değerler Yerine Metin Değeri Gelsin.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Arkadaşlar belki yeter artık diyeceksiniz ama bu konuyu tam hazmedemedim. Çözemedim. Bana en kolay yolunu yada pratik yolunu anlatır mısınız?

Eklediğim örnekte frm_ogretmen formundan kayıt yapıyorum. ve Öğretmen bilgilerini tbl_ogretmen tablosuna gönderiyorum. Aynı formda bulunan listeogretmen liste kutusunda yapılan kayıtları listeliyorum. İlgili combobox daki verileri sayısal kısmını gönderdiğim için liste kutusuna çağırdığımda doğal olarak sayısal kısmı geliyor. Bu tür durumlarda en pratik anlamıyla ne yapmalıyım. Sayısal değerler yerine karşılığı gelsin.
Calismanizi inceleme imkanim olmadı ama temel mantik şu: Sorguyu oluştururken sorguya ana tabloyla beraber ilişkili tabloyu da ekleyip sorguda sayısal  alan yerine ilişkili alt tablodaki sayisal alanın karşılığı olan metin alanını göstermektir.
[Resim: FBLhFX.jpg]

Sayın Berduş hocam; İşte burada nasıl ilişki kuracağım. Aynı olayları raporlarda da yaşıyorum.

alan: Dlookup ("alanlar";"tbl_alanlar";"alan_id=" & [alani])
Sorguda ifade tanımlayarak böyle çözmeye çalışıyorum. Oda çok uzun ve yorucu oluyor açıkcası.
Öğretmen tablosuyla alan tablosu arasında hangi alan ortak
ogretmen tablosundaki alani alanıyla alanlar tablosundaki alan_id ise bu 2 alanı ilişkilendirip
Öğretmen tablosundaki alani alanına gelip farenin sağ tuşuna basın ve basili halde alan tablosundaki alan_id alanına surukleyin artık 2 tablo ilişkilendirilmiş oldu. Şimdi hangi alana ihtiyacınız varsa sorguya o alanı ekleyebilirsiniz.
[Resim: LUQ9xv.jpg]

Hocam anladım ve siz yazarken yaptım. Teşekkür ederim. Böyle daha kolay oldu.
Sorun çözümlenmiş oldu mu? Istediğiniz şekilde gösteriyor mu verileri?
Sayfalar: 1 2