AccessTr.neT

Tam Versiyon: Mükerrer Kayıt Yapmak Istiyorum, Yapamıyorum.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7
Merhabalar;
Ekteki çalışmada mükerrer kayıt yapabilmek istiyorum ama yapamıyorum. Birincil anahtarla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum ama çözümünü bulamadım.
Çalışmadan anlaşılacağı üzere kütüphane okuyucularının kaydının yapılması için hazırladım. Bir okuyucu gün içerisinde tekrar gelebiliyor veya ertesi gün gelebiliyor. Fakat, bu kişiyi tekrar kayıt yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.
2 birincil anahtarı iliskilendirmis olabilirsiniz,  üye tablosundaki 1.cil anahtar ile diğer tablodaki uzun tamsayı özelliğine sahip bir alanı iliskilendirmelisiniz

Şöyle yapabilirsiniz Uye bilgilerinin bulunduğu tabloda otomatik tamsayı alanını 1. anahtar yapın alanın ismi UyeId olsun, diğer tabloya da uzun tamsayı türünde bir alan ekleyin onun da adı UyeId olsun
Ilişkiler penceresinden  bu 2 alanı iliskilendirin
(03/06/2020, 23:26)Mehmet007 yazdı: [ -> ]Merhabalar;
Ekteki çalışmada mükerrer kayıt yapabilmek istiyorum ama yapamıyorum. Birincil anahtarla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum ama çözümünü bulamadım.
Çalışmadan anlaşılacağı üzere kütüphane okuyucularının kaydının yapılması için hazırladım. Bir okuyucu gün içerisinde tekrar gelebiliyor veya ertesi gün gelebiliyor. Fakat, bu kişiyi tekrar kayıt yapamıyorum. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.
Resimde zaten program ne yapılacağını açıkça anlatmış Img-grin
(03/06/2020, 23:49)berduş yazdı: [ -> ]2 birincil anahtarı iliskilendirmis olabilirsiniz,  üye tablosundaki 1.cil anahtar ile diğer tablodaki uzun tamsayı özelliğine sahip bir alanı iliskilendirmelisiniz

Şöyle yapabilirsiniz Uye bilgilerinin bulunduğu tabloda otomatik tamsayı alanını 1. anahtar yapınsanın ismi UyeId olsun, diğer tabloya da uzun tamsayı türünde bir alan ekleyin onun da adı UyeId olsun
Ilişkiler tablosunda bu 2 alanı iliskilendirin
Tabloları inceleme fırsatınız olduysa ; iki tablo var ve giriş yaptırdığım kişiyi ikinci tabloyla çıkışını yaptırmak ve giriş ve çıkış saatlerini kaydettirmek için tc_kimliklerini birincil anahtar yapıp ilişkilendirmiştim. Access bilgim fazla olmadığı için tıkandım kaldım..
Ayrıntılı olarak inceleme imkanım olmadı ama anladigim kadarıyla mesajımda belirttiğim hatayı yapmışsınız, mesajımda soyledigim ekleme ve değişiklikleri yapabilecek misiniz?
Uğraştım ama yapamadım sanırım yapamayacağım
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7