AccessTr.neT

Tam Versiyon: Seçime dayalı diğer bilgileri listelemek
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Herkese kolaylıklar dilerim.

Distinct, dış veri, güncelleme gibi konulardaki soruları inceledim ama sorunumu çözemedim.

Başka bir bilgisayarda Excel tablosu var. Veri tabanıma dış veri olarak aldım(Bağlı). Daha sonra bir form oluşturdum. Firma Adını Karma Kutu olarak değiştirdim ve satır kaynağına
SELECT DISTINCT Excel.FirmaAdı FROM Excel;
yazdım. Fakat liste açılıyor ama seçim yapamıyorum.

Aynı işlemleri Dış veri alarak değil de Access içinde kendim bir tablo oluşturduğum zaman yaptığımda hiç bir sorun olmuyor.

1- Bu sorunu nasıl çözebilirim?
2- Çözülürse bu forma bir düğme ekleyip bağlı olduğu Excel tablosundan kendisini güncellemesini sağlayabilir miyim?

Teşekkür Ederim.
(15/10/2010, 12:22)adokskel yazdı: [ -> ]...Fakat liste açılıyor ama seçim yapamıyorum.

Sorununuz form veya açılan kutudan kaynaklanan bir sorun değil.
Formdan seçim yapmanız demek, kaydı değiştirmeniz anlamına geliyor.
Buna formun yapacağı bir şey yok çünkü direkt tabloyu açıp elle bile değişiklik yapılamıyor.
Excel tablosunu sihirbazla bağlarken, üzerinde değişiklik yapamayacağınızı zaten söylüyor.

[Resim: 2n7mems.jpg]
Ama benim amacım Excel tablosundaki bilgileri yapacağım formda istediğim düzende görmek. Aynı form üzerine başka nesneler ekleyip gerekli kayıtlarımı başka tablolarda alacağım.
Ya da Access' in mantığını, çalışma prensibini tam kavrayamamış da olabilirmiyim acaba?
(15/10/2010, 15:14)adokskel yazdı: [ -> ]Ama benim amacım Excel tablosundaki bilgileri yapacağım formda istediğim düzende
görmek.
Bu durumda, siz zaten doğru işi yapmışsınız.
Excel tablosundaki bilgileri, bağlı tablo yöntemi ile istediğiniz düzende zaten görebiliyorsunuz.
Sizin yazdığınız sorun "liste açılıyor ama seçim yapamıyorum" şeklindeydi.
Evet, listeleyebilirsiniz ama seçim yapamazsınız çünkü seçim yapmanız demek kaydı değiştirmek anlamına geliyor.

(15/10/2010, 12:22)adokskel yazdı: [ -> ]1- Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Bu durumda zaten bir sorun yok.
Açılan kutu yerine metin kutusu kullanın.

(15/10/2010, 12:22)adokskel yazdı: [ -> ]2- Çözülürse bu forma bir düğme ekleyip bağlı olduğu Excel tablosundan kendisini güncellemesini sağlayabilir miyim?

Bir düğmeye veya başka bir işleme gerek yok.
Access otomatik olarak kayıtları güncelleyecektir.
Teşekkür Ederim.
Merhaba,

"Bağlı Dış Veri (Excel) ile yaptığım formda Karma Kutuda Seçim Sorunu" başlıklı sorumda Sayın Seruz bana yardım ederken bir kopukluk oldu ve ben cevap yazarken dosya ekleyemedim. O yüzden buradan yazmak zorunda kaldım.

Tüm yapmak istediğim ekteki dosyada.

1- Açılır listeden Firma İsmini seçmek.
2- Seçilen firmaya göre sadece o firmanın sipariş numaraları alt alta listelenecek.
3- Seçtiğim sipariş numarasındaki sipariş sırasına göre sipariş bilgileri alt alta listelenecek.

Ekteki accsessteki formda örnek mevcut.

Teşekkür ederim.
Sayfalar: 1 2