AccessTr.neT

Tam Versiyon: Bir Dizinin Ömrü, Kullanımı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
arkadaşlar, internette arama yaptım fakat spesifik detaya ulaşamadım, eminim bu konu çoğu arkadaş için faydalı  olacaktır. sınavı başlat adında butonum var, ve süreç başlıyor; şöyle ki sınav bitinceye kadar oluşturduğum beş elemanlı dizi ram'de canlı kalsın çünkü ara ara değer gönderip toplam sonucu kullanacağım ve sınavı bitir bitir tuşuyla dizinin ömrü bitecek. bu diziyi modülde mi tanımlamalıyım ve de bu diziyi "sub" olarak mı yoksa bir fonksiyon içinde mi oluşturmalıyım? bu arada fonksiyonlar değerleri saklı tutabilirler mi?, benim için çok önemli bi konu yardımcı olursanız çok makbule geçer çünkü bulamadım.
Diziyi sub olarak kullanmanız daha mantıklı. Modüle Global Dizi1, Dizi2 as string kodu ekleyip sub içine Dizi1 = Değeri şeklinde kod eklerseniz. Dizi1'i uygulama kapanana kadar değerini saklayacaktır.
sayın ozanakkaya teşekkür ettim, bi aşamasını yaptım yarısı kaldı, girdiğim 5 adet notu topluyor, ama tek tıklama buton işlevi oldu, yani bunu global olarak tanımlayamadım ki değerleri bazen ara ara gönderip süreç bittiğinde toplamını alayım

x = 0

For i = 1 To 5 Step 1

a = InputBox("ver")

puan(x) = a

x = x + 1

Next i

x = 0
a=0

For i = 1 To 5 Step 1

a = a + puan(x)

Next i

MsgBox a

End Sub

yukarıdaki diziye beş tane 20 sayısı gönderiyorum bana toplam 120 sayısını veriyor, nerede hata yaptım acaba?
kodunuzu kullandım bende 100 verdi
diziyi nerede nasıl tanımladınız

(30/08/2020, 11:39)tarkanaykın yazdı: [ -> ]a = a + puan(x)
ayrıca bu satırın altına x=x+1 yazılmalı ki sonuç doğru çıksın
bir modül oluşturup aşağıdaki kodu yazarsanız diziyi her formdan çağırabilirsiniz
Global puan(4) As Variant
ben variant yazdım ama veri türü ne ise o tanımlanabilir
(30/08/2020, 12:56)berduş yazdı: [ -> ]kodunuzu kullandım bende 100 verdi
diziyi nerede nasıl tanımladınız

(30/08/2020, 11:39)tarkanaykın yazdı: [ -> ]a = a + puan(x)
ayrıca bu satırın altına x=x+1 yazılmalı ki sonuç doğru çıksın

teşekkürler sayın berduş, bi sorunum var hala çözemedim, ben dizi tanımlayıp içine sırayla eleman yükleyebiliyorum yalnız, bunu tek seferde yapmayı birliyorum for next ile falan... ama ben ara ara başka işlemler yapıp tekrar diziye ara ara değer göndermek istiyorum, en sonunda da toplam değeri alıp diziyi boşaltmak istiyorum, nasıl yapabiliriz?
Sayfalar: 1 2