AccessTr.neT

Tam Versiyon: Eğersay Formülü
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba Arkadaşlar,

Excel 'de bulunan eğersay formülüne karşılık gelecek Access ifade var mı acaba ?

İyi çalışmalar.
Doğrudan bir kod var mı bilmiyorum ama 2 fonksiyon birleştirilebilir
count(IIf(.kriter,1,0)) gibi
(24/11/2020, 15:53)berduş yazdı: [ -> ]Doğrudan bir kod var mı bilmiyorum ama 2 fonksiyon birleştirilebilir
count(IIf(.kriter,1,0)) gibi

Hocam bu işlemi yaptım fakat 5 adet olan değerlerin karşısına 1 yazıyor. Mesela tablo içinde aynı değerleri saydırmak istiyorum ki şöyle mesela Untouchable isminde 5 kayıt bulunuyor ifadeyi yazdığımda gidip bu Untouchable isimlerinin karşısına 1 2 3 4 5 şeklinde yazmasını istiyorum bunu yapabilir miyim? Excel üzerinde =EĞERSAY($A$1:A2;A2) şeklinde yapıyorum oluyor fakat saatler sürüyor bu işlem Access 'te daha kısa olur diye düşünüyorum.

İyi Çalışmalar.
çalışmanızı ve sonucun nasıl görünmesi gerektiğine dair Excel dosyasını ekleyin inceleyip çözmeye çalışalım,
eğer benzersiz ID benzeri bir alanınız varsa sorguda dcount("*", "tabloAdi", "ID<=" & kaydınIDi) gibi bir fonksiyon da kullanılabilir
(24/11/2020, 16:34)berduş yazdı: [ -> ]çalışmanızı ve sonucun nasıl görünmesi gerektiğine dair Excel dosyasını ekleyin inceleyip çözmeye çalışalım,
eğer benzersiz ID benzeri bir alanınız varsa sorguda dcount("*", "tabloAdi", "ID<=" & kaydınIDi) gibi bir fonksiyon da kullanılabilir

Hocam dosya ektedir.
excel dosyanı eklemişsiniz ama Access tablosu yok , benzersiz alanınızla ilgili bir bilgi de vermediniz ama benzersiz ID alanı olduğunu varsayıp aşağıdaki kodu yazdım dilerim işinize yarar
SELECT Sayfa1.Isim, DCount("*","sayfa1","isim='" & [Isim] & "' and ID<= " & [ID]) AS Sira
FROM Sayfa1;
Sayfalar: 1 2