AccessTr.neT

Tam Versiyon: Excel Userformda Vba İle Günün Tarihinden Sipariş Numarası Oluşturma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5
Merhabalar
Excel çalışma kitabımın Order_List sekmesinde Sipariş Formu yüklendiğinde TextBox_SiparisKodu.value değerinin bugünün tarihinden örnek verirsem
SP-210301 şeklinde olmasını ve aynı gün eğer ikinci sipariş girilirse sondaki 01 değerinin SP-210302 olması ve her seferinde 1 artmasını sağlamak istiyorum. Revize ettiğim kodda tarihi araya almadan dikkate almadan çözmeye çalıştım fakat daha sonra tarihide işin içine katmanın daha iyi olacağını düşündüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

[Resim: do.php?img=10822]

Private Sub UserForm_Initialize()

TextBox_SiparisTarihi = Format(Date, "dd.mm.yyyy")
With TextBox_SiparisTarihi
.SelStart = 0
.SelLength = .TextLength
End With

son_dolu_satir = Sheets("ORDER_LIST").Range("A10000").End(xlUp).Row

TextBox_SiparisKodu.Value = "SP-" & Format(Mid(Sheets("ORDER_LIST").Range("H2").Value, 4, 5) + 1, "00000")

Sheets("ORDER_LIST").Range("H2").Value = TextBox_SiparisKodu.Text

bos_satir = son_dolu_satir + 1
Sheets("ORDER_LIST").Range("A" & bos_satir).Value = TextBox_SiparisKodu.Text

End Sub
Soru açık değil.Sayfada hiç veri yoksa hangi kritere göre sipariş kodu eklenecek?
Her firma adına göre ayrı komu verilecek gibi sorular var.
Sayfada hiç veri yoksa bugünün tarihi 21.03.2021 den hareketle ilk sipariş kodu olarak SP-210301 verecek sonra başka bir firma yada aynı firma farketmez aynı gün tekrar sipariş formu açıldığında sipariş Kodu bölümüne SP-210302 numarasını atayacak sipariş kaydedilecek. Aynı gün 3. bir sipariş için tekrar form açıldığında SP-210303 numarasını atayacak. Ertesi gün sipariş girildiğinde ise bu sefer SP-220301 den tekrar başlayacak ve devam edecek. Her gün o günün tarihinin gün ve ay bilgisini alıp sonuna 01 02 03 04 05 artı bir ekleyerek o gün formdan girilen siparişlere numara verecek. Müşteri ile ilgili bir kıstas ayrı bir kod üretimi falan gerek yok feraz hocam. Umarım anlatabilmişimdir.
(21/03/2021, 17:27)Oğuz Türkyılmaz yazdı: [ -> ]SP-210301
Peki burda yıl yok.önmüzdeki yıl içinde aynı kodun olma olasılığı yokmu bu durumda?
(21/03/2021, 17:54)feraz yazdı: [ -> ]
(21/03/2021, 17:27)Oğuz Türkyılmaz yazdı: [ -> ]SP-210301
Peki burda yıl yok.önmüzdeki yıl içinde aynı kodun olma olasılığı yokmu bu durumda?
Feraz Hocam Her Yıl için Yeni Bir Excel Dosyası oluşturacağım için gerek duymadım.
Yılın son iki rakamıda numaraya eklenebilir. Eğer dosya çok şişmezse her sene için yeni dosya açmaya gerek kalmaz ama bilemedim acaba sadece ilk düşündüğüm gibi SP-00001 den başlatıp devam mı ettirilse hiç tarihi bulaştırmadan ne dersiniz. Amacım sipariş numarasına baktığımda hangi tarih de verildiğini anlamaktı.
Sayfalar: 1 2 3 4 5