AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access İfade Oluşturucusu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
EĞER(ESAYIYSA(MBUL("aaa";[sutun1]));EĞER(ESAYIYSA(MBUL("bbb";[sutun2]));xxx;EĞER(ESAYIYSA(MBUL("ccc";[sutun2]));yyy;EĞER(ESAYIYSA(MBUL("ccc";[sutun2]));zzz))))

bu Excel formülünü access'e nasıl uygularım bir türlü içinden çıkamadım.

yani accesste bir tablo oluşturuyorum ve tablodaki bir sutuna mantıksal bir formülle otomatik doldurmasını istiyorum

mesela;

Ahmet adındaki müşterime x ürünü 5 TL'ye veriyorum y ürünü 10 TL'ye z ürünü de 15 TL ye

ama mehmete bu ürünleri x =7 TL   y= 9 TL    z = 14 TL ye veriyorum

Ben şimdi Ahmet kişisi ve x ürünü olarak sutünları doldurduysam otomatik olarak bana 3.sutunda  x ürününün birim fiyatını doldurmasını istiyorum

umarım anlatabilmişimdir.

çok sıkıştım yardımcı olursanız sevinirim.
EĞER(ESAYIYSA(MBUL("aaa";[sutun1]));EĞER(ESAYIYSA(MBUL("bbb";[sutun2]));xxx;EĞER(ESAYIYSA(MBUL("ccc";[sutun2]));yyy;EĞER(ESAYIYSA(MBUL("ccc";[sutun2]));zzz))))

bu Excel formülünü access'e nasıl uygularım bir türlü içinden çıkamadım.

yani accesste bir tablo oluşturuyorum ve tablodaki bir sutuna mantıksal bir formülle otomatik doldurmasını istiyorum

mesela;

Ahmet adındaki müşterime x ürünü 5 TL'ye veriyorum y ürünü 10 TL'ye z ürünü de 15 TL ye

ama mehmete bu ürünleri x =7 TL   y= 9 TL    z = 14 TL ye veriyorum

Ben şimdi Ahmet kişisi ve x ürünü olarak sutünları doldurduysam otomatik olarak bana 3.sutunda  x ürününün birim fiyatını doldurmasını istiyorum

umarım anlatabilmişimdir.

çok sıkıştım yardımcı olursanız sevinirim.
Arkadaşlar bir türlü bulamadım. 
nolur yardım edin. 
nasıl yapabilirim...
merhaba

if Müsteriadi=Mehmet  Then
xÜrünfiyati=7
yÜrünfiyati=11
else
xÜrünfiyati=9
yÜrünfiyati=13
end if

şeklinde if ile yapılır ancak,örnek olmalı ve birçok yolu var,örneğinizi ekleyin,bu hali ile farazi olur..
Merhaba,

Burda ben bir tablo oluşturdum

benim istediğim olay ACENTAFIYAT kısmının otomatik olarak algılanması
burda bir kaç farklı değişkenin baz alınması gerekiyor.

ACENTA (A - B - C - D) gibi

ODATIPI (SINGLE - DOUBLE - TRIPLE) gibi

ve buna göre de ACENTAFIYAT yazan yere otomatik olarak değerin atanması

bir türlü çözemedim Img-cray(((

Şimdiden ilginize teşekkür ederim
Sayın @sezaisahincs
Alttaki kodu dener misin?

Private Sub ACENTA_AfterUpdate()
Me.ACENTAFIYAT = IIf(Me.ODATIPI = "SINGLE", Dlookup ("SINGLE", "ACENTAFIYAT", "ACENTA=Forms!REZERVASYON!ACENTA"), IIf(Me.ODATIPI = "DOUBLE", Dlookup ("DOUBLE", "ACENTAFIYAT", "ACENTA=Forms!REZERVASYON!ACENTA"), IIf(Me.ODATIPI = "TRIPLE", Dlookup ("TRIPLE", "ACENTAFIYAT", "ACENTA=Forms!REZERVASYON!ACENTA"), "")))
End Sub