AccessTr.neT

Tam Versiyon: üç tabloyu kayıt kaynağı yapmak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
accesste yeniyim sorum şu acaba üç tabloyu bir formda kullanabilmek için yani kayıt kaynağı için nasıl yön izlenmeli veya Sql dosyası nasıl olmalıdır

edit: dosyayı ekledim formlar arasında "öğrenci deneme net" diye form var orada soyadı kısmından sonra açılır kutu ile okullar tablosundan "okulu" kısmını eklemek istiyorum. eklerken bir sıkıntı yaşamıyorum fakat kayıtın tutulacağı yer olarak öğrenci bilgi tablosuna eklemek istiyorum. haliyle form öğrenciler tablosundan yapıldığı için bunu beceremiyorum. yardımcı olursanız sevinirim...
Sn muradoğlu,

Örneğinizi eklememişsiniz fakat anladığım kadarıyla, 3 tablodan veri almak istiyorsanız sorgu oluşturmanız lazım. Aşağıdaki linki incelerseniz. sanırım yardımcı olur.

https://accesstr.net/konu-4-sorgularla-c...urmak.html
mesajı güncelledim bakarsanız sevinirim
sn muradoglu,

Bir form a sorgu oluşturarak birçok tablodan veri alabilirsiniz ama tek bir tabloya veri girişi yapabilirsiniz. Eğer başka tabloyada veri girişi yapmak istiyorsanız
1- Ana form a bağlı altform oluşturarak
2- Ekleme sorgusu kullanarak formdaki bilgileri başka tabloya ekleyebilirsiniz.
3 - istediğiniz alanların oluştuğu bir "Tablo Yapma" sorgusu oluşturarak tek tablo yaparak bu işlemi yapabilirsiniz.

Maalesef Access tek formdan iki tabloya veri girişi imkanı vermiyor.
Sayın muradoglu,

Form üzerinde bütonun click olayına aşağıdaki kodu yazarsanız. Formun kayıt kaynağı değişken yapabilirsiniz.

Me.RecordSource="Tablo İsmi"
Ekteki örneği inceleyiniz. Örneğinizde formun kayıt kaynağı deneme isimli tablo, ben bu tabloya ekleyecek şekilde düzenledim,
Sayfalar: 1 2