AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formdaki text boxların girişe göre pasif veya aktif olması
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Sayın hocalarım; Form içinde bir sıra text boxa veri girdikten sonra kalan kutuların son değer girilen kutuya 0 (sıfır) girilmesi halinde pasif kalmaları (değer girişine müsade etmemeleri, 1 girilmesi halinde aktif olup girişe müsade etmelerini ekteki uygulamam yapmaya çalıştım ancak yardıma ihtiyaç duyuyorum.
(chek box kullanmayı tercih etmiyorum zira kullanımını çok iyi bilmiyorum ve 0-1 sayısal değerlerine göre rapolamada toplam aldırdım)

[attachment=11703]
Eğer direkt bu şekilde kullanılacaksa bir değer yazınca gizli olması yöntemini tercih etmem. Tahminim şifre vb. bir şey yazınca gizli alanları göstermek istiyorsunuz o zaman işe yarar.
Sayın Volkan;
Şimdi birlikte düşünelim istediğimiz ISLEM kutuna girilen değere göre siyah çerçeve içerisine aldığın metin kutularına değer girilmemesi.
Şimdi bu konuda 3 seçenek var.
1-Metin kutusu görünmez olur.
2- Metin kutusu pasif olur.
3- Metin kutusu kilitli olur.

Sanırım 2. sini tercih ediyorsun.
Bu işin kodu şudur: ' Metin_kutusu_adı.enabled=false' ( tırnaklar olmayacak)
Peki bu ISLEM kutusuna göre olacağı için, bunu ISLEM kutusunun olaylarından bir veya birkaçına yazmalıyız.
Tasarım görünümünde ISLEM kutusunun özelliklerinden olaylar sekmesine girdiğinde o kutuda olabilecek olayların hemen hepsi mevcuttur.
Biz içindeki veri değiştiğine göre işlem yapacağımız için "Değiştiğinde" kısmınını tıklıyoruz ve çıkan seçeneklerden "Olay Yordamına" tıklayıp kod sayfamıza bakıyoruz.
Karşımıza aşağıdaki şekilde bir yordam çıkıyor. İşte biz bu ISLEM değiştiğinde ne olmasını istiyorsak onu yazacağız.
Private Sub ISLEM_Change()

End Sub

Anlaşılması için şöyle yazalım:

Private Sub ISLEM_Change()
if me.ISLEM=0 THEN
KALKIS_SAATI.enabled=false
KALKIS_LIMANI.enabled=false
...
...
...
...
..
else
KALKIS_SAATI.enabled=true
KALKIS_LIMANI.enabled=true
..
..
..
..
end if
End Sub

.. olan yerlere diğer kutuları yazıyorsun.
Umarım anlatabilmişimdir. Kolay gelsin.

-------------------
Sayın alpeki99 sizin cevap verdiğinizi farketmedim. Özür dilerim.
bu kod sadece kalkış saati için digerlerinide aynı şkilde eklemelisin
formu tasarım olarak aç ve kodu yaz kaydet ve incele digerlerinide ekle

Private Sub Form_Current()
If Me.ISLEM = 1 Then
Me.KALKIS_SAATI.Enabled = False
Else
Me.KALKIS_SAATI.Enabled = True
End If
End Sub

Yok hocam amacım form girişinin tamamının her durumda tamamının doldurulmasına ihtiyaç yok son durumda doldurulan verinin içeriğine göre bu 0-1 olacak formun devamına da veri girişine açık olmasını sağlamak.

ayrıca varsayılan değer sürekli 0 olmalı ve 1 girilirse tablonunu devamı yani siyah alanın aktif olması. Bunun yanında pasiften kastım tamamen gizlenmesi değil soluk renge geçip veri girişine kitlenmesidir. Tablonun bir kısmının tamamen görünmemesi görsel olarak görüntüde hoş durmuyor. Teşekkürle.
Ne kadar şanslısın hemşehrim.
Bir soru 3 cevap. Img-grin
Sayfalar: 1 2 3