AccessTr.neT
Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Aramayı Listelem Ekranında Gösterme (/konu-aramayi-listelem-ekraninda-gosterme.html)

Sayfalar: 1 2

Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - habuser - 07/08/2012

İyi günler. Ek'te gönderdiğim 3 Tablo ve 1 Form var. Ben form üzerinde bulunan arama kutucuğuna Tablolarda bulunan herhangi bir başlıktan bir değer girdiğimde, Yine aynı formda bulunan listbox'da görüntülenmesini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirm. Şimdiden teşekkürler.

Cvp: Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - iscinar - 08/08/2012

Sn.habuser
Tablolarınız arasında tutarlılık yok.
Bence ilk olarak Tablolarınızı gözden geçirin
İlk olarak hangi tablonuzun ana tablo hangisinin alt tablo olduğu belli olsun

Bir tablonuzda 12 kayıt varken diğer tablonuzda 7 kayıt var bunların arasında nasıl bir ilişki kurulacak?

Cvp: Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - C*e*l*o*y*c*e - 08/08/2012

ismail hocama ek olarak

kimin oldugunu bilmediğim bu örneği inceleyin size ışık verecektir

iki tabloda arama.rar

Cvp: Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - habuser - 08/08/2012

gönderdiğim tablolar aslında temsili. daha önce kaydını girdiğim birçok tablo olacak. Yani şöyleki
1. bana Ahmet hakkında telefondan bir İHBAR geldiğinde bu ihbar bilgileri bir tabloya kaydedilecek.
2. Diğer tabloda Ahmeti kontrol etmişsem o kontrol bilgileri olacak.
3. Diğer tabloda yaptığım rutin kontroller olacak. (Bu tabloda Ahmet'in olacağı kesin değil)
Yani Ahmet her tabloda olmayabilir.
Ben örneğin 8 tane tablo altında 1000'den fazla veri girdiğimde Ahmet bunlardan yalnız 1 tanesinde de olabilir. Hepsinde de olabilir.
Arama da bu işe yarayacak. Ahmet hakkında ihbar mı var, kontrol mü edilmiş veya başka bir başlık altında kaydedilmiş mi?
Şimdiden Çok teşekkürler

Cvp: Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - iscinar - 08/08/2012

İyi de bu Ahmetleri Mehmetleri veya her kaydı birbirinden ayıran veya farklı tablolarda da olsa aynı kişi olduğunu tanıması için mesela TC Kimlik gibi bir farklılık olmalı.

Yoksa bu isimleri birbirinden nasıl ayıracaksınız?

Aynı isim ve Soyisim taşıyan kayıtları birbirinden ayırmak için nasıl bir formül düşünüyorsunuz?

Bunun için Kişileri tutacağınız ana tabloya
Daha sonra olayları tutacağınız alt tablo veya tablolara ihtiyacınız var (Tavsiyem tek bir tabloda tutmanız. Farklı tablolara ihtiyaç duyarsanız sorgu yardımıyla bölebilirsiniz)

Kısacası Kişler tablonuzda her kayıt bir kere girilecek ve olaylar tablonuzda ise sadece ihbar gelirse Kimlik veya ID Numarası artık her ne isim verirseniz bu isimle listeelnecek.

Cvp: Aramayı Listelem Ekranında Gösterme - habuser - 08/08/2012

Aslında bunlar İsim değil Denizcilik Bakanllığına kayıtlı Gemi ve tekne adları. Aynı isimler hiç bir şekilde söz konusu olamaz. Bu isimlerden ayırt edilecekler. Teşekkürler..