AccessTr.neT
İNNER JOİN-HATA NEREDE? - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: İNNER JOİN-HATA NEREDE? (/konu-inner-join-hata-nerede.html)

İNNER JOİN-HATA NEREDE? - askubom - 11/12/2012

arkadaşlar merhaba; daha önce yolladığım bir konu idi. (aşağıda konu detaylı yazıyor)
cevaben;

SELECT istihkak_kislik.istihkak, istihkak_kislik.sicili, istihkak_kislik.sure, verilen_kislik.tarih, Val([tarih])+Val([sure]) AS x
FROM istihkak_kislik INNER JOIN verilen_kislik ON istihkak_kislik.istihkak = verilen_kislik.istihkak
WHERE (((Val([tarih])+Val([sure]))=Format(Date(),"yyyy")));

bu sorgu yollandı, fakat bu sorguda şöyle bir hata var, "yılda 1 verilmesi gereken bir malzemeyi örneğin 2010 da verilmiş olsun, 2011 de(herhangi bir nedenle) vermediğim zaman, 2012 de de verilecekler listesinde görünmüyor(o malzemeyi atlıyor, bir daha listelemiyor, halbuki o malzeme için kişinin istihkakı her yıl). yani verilecek malzemeyi atladığınız zaman bir daha verilecek listeye eklemiyor. istediğim şeyi tekrar yazacak olursam; bir kişiye siciline göre birkaç malzeme tanımlanıyor, bu malzemeler belli aralıklarla dağıtılıyor(1,2,3 yıl)
benim istediğim su; istihkak listesindeki malzemelere baksın, ve bulunduğumuz yıl için kişiye verilecek malzemeleri listelesin. fakat listelerken, bir malzemenin periyodu 3 yılsa, 2012 de listelemesi için 2009 ya da daha önceki bir yılda o malzemenin verilmiş olması yeterli olsun, örneğin 2010 ya da 2011 de verilmiş se listelemesin. fakat 2009 da verilmesi gerekirken verilmemişse, verilmesi geciktiği için onu da listelesin.

merhabalar;
iki adet toblom üzerinde işlem yapmak istiyorum.
birinci tablom "istihkak_kislik"===sütunlar: kkd_peritod_ID,sicili,istihkak,ebatlar,adet,süre
ikinci tablom "verilen_kislik"===sütunlar:kkd_peritod_ID,sicili,istihkak,ebatlar,adet,tarih

neyaptığım konusunda biraz bilgi vereyim(açıklayıcı olması açısından):
kişilerin siciline göre istihkaklarını belirlediğim "istihkak_kislik" adlı tablom var. fakat bu istihkaklar her yıl verilmiyor.
malzeme cinsine göre 1-2-3 yılda bir veriliyorlar.bu süre "süre sütununda belirtilmiştir."
kişilere verdiğim malzemeleri ise "verilen_kislik" adlı tabloda tutuyorum.(2010 ve 2011 de verdiğim malzemeleri tabloya girdim)

şöyle bir sorgu yapmak istiyorum.

bu yıl hangi yıl ise(2012), o yılın istihkakını listelesin. fakat listelerken, istihkak tablosuna baksın,
örneğin "istihkak_kislik" tablosunda bulunan avci_yelegi nin verilme periyodu ("süre" sütunu) 3 yıl ise ve ben bunu , 2011 de vermişsem onu listelemesin.onu taa 2014 te listelicek çünkü
kısa ca özetlersem;
bu yılın tarihinden süre sütununu çıkarsın ve bir yıl bulsun o yıl ve ondan sonraki yıllar o malzeme o kişiye verilmişse listelemesin verilmemişse listelesin.

yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: İNNER JOİN-HATA NEREDE? - Kur@l - 11/12/2012

Lütfen küçük harfle yazınız, Site Kuralları nı okuyunuz

Cvp: İNNER JOİN-HATA NEREDE? - askubom - 12/12/2012

hocam uyarınızı dikkate alarak düzenledim.

Cvp: İNNER JOİN-HATA NEREDE? - ozanakkaya - 13/12/2012

Uygulamanıza ait formları ekleyiniz. Bahsettiğiniz işlemi form üzerinden veri girişi yapılırken kontrol edilecek şekilde düzenlenebilir.