AccessTr.neT
stok - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: stok (/konu-stok--77850.html)

Sayfalar: 1 2 3

stok - fascioğlu - 10/09/2013

1-Stoktaki sayı esas alınmak suretiyle çıkış yapılması halinde eğer stokta yoksa uyarı vermesi
2-çıkışı yapılan ürün adının giriş formundan silinmesi,Aynı ürünün giriş adedi 1 den fazla ise sadece aded olarak stoktan düşmesi ve ürün adını muhafaza etmesi,
3-satış onayı kesinleşmediği sürece işlemi kaydetmemesi, bu işlemleri yapabilmem için öneri,tavsiye ve yol gösterecek arkadaşlara çok tşk ederim
STOK deneme.rar

Cvp: stok - mehmetdemiral - 10/09/2013

2. maddeyi çok anlamadım. "çıkışı yapılan ürün adının giriş formundan silinmesi" ne demek. Çıkışı yapılan ürün derken stokta olmayan ürün mü demek istediniz? Normalde ürün kartı açınca giriş ya da çıkış yapılır. Ürün kartındaki ürün bilgileri silinmez. Aynı üründen tekrar alınacak, satılacaksa kart imha edilmez. Hatta geçmiş kayıtları görme açısından da gerekli olacağından ürün artık üretilmese de kart silme yapılmaz.

Cvp: stok - fascioğlu - 10/09/2013

Elbette çok doğru bir tesbit tamamen silinmesini istemiyorum,ama şunu belirteyim Ürün giriş kartında yazılı olan üründen eğerki depoda yoksa ürün çıkış kartında gözükmemesi,yani hali hazırda mevcut olan ürünün listelenmesi.

1. maddede anlatılmak istenen de sanırım "kritik stok" denen kavram ile ilgilidir. Stok kartında her ürün için kritik stok diye bir değer belirlenir. Eğer bu değere ulaşılırsa veya bu değerin altına inilirse uyarı verilir.

Bu arada ürün stokta yoksa satış ekranında görünmesin olayı da yanlıştır. Böyle bir durumda iade alım-satım işlemleri yapılamaz veya ürün gelmeden önce fatura hazırlanamaz. Bu durum çok defa olan bir durumdur. Mal henüz gelmemiş, stoğa girmemiştir ama fatura keserek bir kurumdan önden ödeme almanız gerekir. Bu durumda faturayı kesemezsiniz. Ama uyarma konusu doğru. Stok eksiye düşecek, program sizi uyaracak, alınan mal geldiğinde herşey normalde dönecektir.

Bu arada örneğinizde bir çok stok uygulaması mevcut. Hangi form için istediğinizi belirtin de onun üzerine yoğunlaşalım.

Cvp: stok - fascioğlu - 10/09/2013

Hocam ürün çıkış formunda,mevcut stok durumu diye Miktarı,birimi ve fiyat alanları mevcut buradan zaten stok durumunu görebiliyoruz burada bir sıkıntı yok,ancak stok sayısı o olduğu halde aynı form üzerinde bulunan liste kutusunda ürünün görünmesi sıkıntı gibi geliyor bana.

O formdaki satış-stok-müşteri mantığını ben anlayamadım. Benim bildiğim bir müşteri tanımlanır, satış ekranında müşteri seçilir, satılan ürün seçilir, satış öyle yapılır. Bence kurgunuzda bir hata var. Ya ben anlayamadım ya da yanlış yoldasınız. Lütfen kurguyu anlatır mısınız? İlk baştan ve tane tane.