AccessTr.neT
Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? (/konu-liste-kutusunda-iif-sorgusu-olusturmak.html)

Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? - pess33 - 01/10/2013

Merhabalar..
Öncelikle accesste yeniyim bir ödev yapmaya çalışıyorum birkaç sorum olacak.

access 2003'te araç takip programı oluşturmaya çalışıyorum if (eğer) fonksiyonu hakkında birkaç sorum olacak.

kirada olan araçlar
kiraya müsait araçlar
kirası bitmek üzere olan araçlar
kirası süresi dolan araçlar

burada aracbil tablomda "durum" (işaret kutucuğu) işaretli ise bu liste kutusunda gösterecek

burada aracbil tablomda "durum" (işaret kutucuğu) işaretli değil ise bu liste kutusunda gösterecek

sozlesmebil adlı tablomda CikisZamani ve DonusZamani var

sozlesmebil adlı tablomda CikisZamani ve DonusZamani var

Bunları yapmam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.IIF metodunu uygulayacağım fakat nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

Cvp: Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? - mehmetdemiral - 01/10/2013

Önce tasarımı başlatın, tabloları formları oluşturun, hatalarınızı düzeltiriz. Böyle direk olarak anlatım üzerine yapıyı biz kurmuyoruz. Öneriye gelince, sitedeki örnekleri ve dersleri inceleyin. Bağcıyı alıp götürmeyi değil, üzüm yemeyi planlayınImg-grin))

Cvp: Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? - pess33 - 01/10/2013

(01/10/2013, 01:14)mehmetdemiral yazdı: Önce tasarımı başlatın, tabloları formları oluşturun, hatalarınızı düzeltiriz. Böyle direk olarak anlatım üzerine yapıyı biz kurmuyoruz. Öneriye gelince, sitedeki örnekleri ve dersleri inceleyin. Bağcıyı alıp götürmeyi değil, üzüm yemeyi planlayınImg-grin))

taslağı oluşturdum index adlı tablodaki renkli liste kutularına göz atarsanız sevinirim Img-grin yani üzümü nasıl ve hangi yolla yiyebilirim Img-grin
dosya ekte

Cvp: Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? - Seruz - 02/10/2013

İstediğin listeleri sorguları kullanarak yapabilirsin.
Ekte örneği incele, liste kutusu ile sorgunun bağlantılarını ve mantığı anlamaya çalış.

Sorguda Aracbil dosyasındaki durumu alanını kontrol ettim.
Araç kiralamaya verildiğinde veya geri geldiğinde bu alanın güncellenmesini sağlarsan, düzgün olarak çalışacaktır.

ARAÇ Takip, kısmındaki Kira süresi olayını da aynı şekilde, Aracbil tablosuna bir alan ekleyip, araç kiraya verildiğinde bu alanın güncellenmesini sağlayarak daha kolay yapabilirsin. Yoksa ileride aynı araç belki yüzlerce kez kiraya verileceği için sozlesmebil dosyasından takibi daha zor olacaktır. O liste kutuları için yeni sorgular yapıp, durum ve tarih alanlarını kontrol edersen, istediğin gibi çalışır.

Sitemizde daha önce yayınlanmış örnekleri bol bol incele, daha önce sorulmuş ve cevaplanmış konuları incele. Yapılamayacak bir şey yok, altyapıyı oluşturup, mantığı oturtursan, rahatlıkla yapabilirsin.

Cvp: Liste kutusunda IIF sorgusu oluşturmak ? - pess33 - 02/10/2013

(02/10/2013, 11:04)Seruz yazdı: İstediğin listeleri sorguları kullanarak yapabilirsin.
Ekte örneği incele, liste kutusu ile sorgunun bağlantılarını ve mantığı anlamaya çalış.

Sorguda Aracbil dosyasındaki durumu alanını kontrol ettim.
Araç kiralamaya verildiğinde veya geri geldiğinde bu alanın güncellenmesini sağlarsan, düzgün olarak çalışacaktır.

ARAÇ Takip, kısmındaki Kira süresi olayını da aynı şekilde, Aracbil tablosuna bir alan ekleyip, araç kiraya verildiğinde bu alanın güncellenmesini sağlayarak daha kolay yapabilirsin. Yoksa ileride aynı araç belki yüzlerce kez kiraya verileceği için sozlesmebil dosyasından takibi daha zor olacaktır. O liste kutuları için yeni sorgular yapıp, durum ve tarih alanlarını kontrol edersen, istediğin gibi çalışır.

Sitemizde daha önce yayınlanmış örnekleri bol bol incele, daha önce sorulmuş ve cevaplanmış konuları incele. Yapılamayacak bir şey yok, altyapıyı oluşturup, mantığı oturtursan, rahatlıkla yapabilirsin.

Sanırım şimdi çözdüm işi araç teslim al olayını yapmadığım için mantığı ilerletemiyordum.çok teşekkürler Img-grin