AccessTr.neT
Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması (/konu-acilan-kutunun-veri-tabanina-degeri-olarak-kaydolmamasi.html)

Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması - kemiksizm - 16/04/2014

Formumuzda açılan kutumuz olduğunu varsayalım içeriğini sorgudan alıyor ve ahmet , mehmet , ali olsun. Açılan kutu veri bağlantısıyla tablo1 de isim sütununa bağlı olsun. Formumuzda ahmeti seçersek tablo1 e ahmet diye değilde 1 diye kaydediyor mehmeti seçersek 2 diye kaydediyor. Benim istediğim sıra sayısı olarak değilde isim neyse o şekilde kaydetsin şimdiden herkeze teşekkür ediyorum.

Cvp: Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması - atoz112 - 16/04/2014

merhaba sayın kemiksizm,

bahsettiğiniz talebinize dair örnek uygulama ek'te mevcuttur.inceleyip kendi çalışmanıza uyarlayabilirsiniz.

not:
combobox içerisine yapılacak her yeni kayıt sonrası combobox güncellenerek yeni kayıdın da dahil edilmesi söz konusudur.

ayrıca,sorun olarak belirttiğiniz duruma sebep ise;combobox içerisine kaynak verisini aktarmak isterken,ilişkili sütun olarak id bilgisini alıyorsunuz.bunu gidermek için;

combobox'ın satır kaynağında id ve isim alanlarını seçtikten sonra,
biçim sekmesindeki sütun sayısını:2 olarak
sütun genişlikleri sekmesini de 0cm;2,544cm olarak
veri sekmesindeki ilişkili sütun sayısını da 2 olarak belirlerseniz sorun giderilir.ek'teki örneği inceleyerek değer ayarlarını görebilirsiniz.bilgilerinize.

iyi çalışmalar,
saygılar.

Cvp: Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması - kemiksizm - 17/04/2014

çok teşekkür ederim ATOZ yardımların için sağol

Cvp: Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması - access_delisi - 17/04/2014

Sayin Atoz112 hocam, tabloya isim yerine sayi yazmasi normalizasyon kurallarina gore daha dogru degil mi? Bununla ilgili daha önce konu acmistim. Tabloya id numarasi yazmasi bence daha dogru,

OLAP Nedir?

Cok onemli bir konu olmasina ragmen ilgi gormedi, cevap yazan olmadi.

Cvp: Açılan Kutunun Veri Tabanına Değeri Olarak Kaydolmaması - atoz112 - 17/04/2014

sayın accessdelisi,

Alıntı:...Benim istediğim sıra sayısı olarak değilde isim neyse o şekilde kaydetsin...

sayın kemiksizm'in konusundaki talebi,isim içerikli açılan kutudaki değerlerin bu isimleri içermesi ve tabloya kaydederken de bu isimler ile kaydetmesidir.ekli örnekte de bu husus dikkate alınarak hazırlanmıştır.

ayrıca,sizin bahsettiğiniz OLAP ise,genelde işletmelerin şirket gidişatını görmeye dair analiz işlemlerinde mevcut bulunan yüksek miktarlı veritabanlarında kullanılarak;daha detaylı özet bilgiler edinmeye,hızlı sorgulamalarla çabuk sonuç görmeye,...fayda sağlamaktadır.sayın kemiksizm'in açmış olduğu konudan da öte bir anlam içermektedir.

iyi çalışmalar,
saygılar.