AccessTr.neT
Sorgu Yardımı - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Sorgu Yardımı (/konu-sorgu-yardimi--79275.html)

Sayfalar: 1 2

Sorgu Yardımı - ergunarslan - 24/06/2014

İyi günler. Ben yeniyim ve ekte verdiğim örnek ile ilgili yardımcı olmanızı istiyorum.

kayıt yılı, sayısı ve a,b,c,d,e şahıs ve a,b,c,d,e şahısların kimlik bilgileri ile a,b,c,d,e araç plakaları ile ilgili bir tablo hazırladım. Sorum şu;

Her alan içerisinde ayrı ayrı sorgu oluşturmak istiyorum. Mesela sorguda (a) şahıs ile ilgili ismi a veya herhangi bir harf grubu ile başlayanların listesini bana verecek ve bu listede tüm (a) veya herhangi bir harf grubu ile başlayan şahısların kimlik ve araç bilgilerini de gösterecek.

Yada (a) araç plakasının içinde geçen her hangi bir harfi yada il plakasını yazdığımda yine bana aynı listeyi vermesini istiyorum.

Bunu da her alan için hazırlamak istiyorum. Mümkün mü?

Cvp: Sorgu Yardımı - alpeki99 - 24/06/2014

Bir kişinin 5 adı soyadı veya 5 kimlik numarası mı var?

Cvp: Sorgu Yardımı - ergunarslan - 24/06/2014

hayır her biri ayrı bir kişi ve bu kişilerin kimlik numaraları

Yani örnek
1-Ali KAYA isimli bir şahıs adı-soyadı-kimlik numarası ve araç plakası
2-Mehmet KOCA isimli bir şahıs adı-soyadı-kimlik numarası ve araç plakası

her bir şahsın kendisine ait ad-soyad ve araç plakası mevcut.

Sorguda ise ben bunları (a*) ile başlayan isimleri, (m*) ile başlayan isimleri, yada xx xx xxxx araç plakalarından ayrı ayrı sorgulatmak istiyorum.

Cvp: Sorgu Yardımı - alpeki99 - 24/06/2014

O zaman bu tablo yapısı yanlış. Eğer sadece kişilerin ad, soyad ve plakalarını saklayacaksanız tablonuzda 4 tane alan olacak:

Kimlik (Otomatik Sayı)
KisiAdSoyad
KimlikNo
AracPlaka

Eğer Access ile çalışmak istiyorsanız uygulamaya geçmeden önce tablolar, alanlar, alan türleri, ilişkilendirme, normalizasyon konularını su gibi bilmelisiniz. Diğer adımlara kesinlikle geçmeyin.

Cvp: Sorgu Yardımı - atoz112 - 24/06/2014

sayın ergunarslan,

öncelikle,uygulamanızı 2007 olarak da eklemek ister misiniz,2007 kullanıcılarının da incelemesi için.teşekkürler.

sayın alpeki99 bey'in açıklamalarına ek olarak,bahsettiğiniz talebinize dair LİKE komutunu kullanmanız yerinde olacaktır.

Like "*" & [Forms]![formadi]![metinkutusuadi] & "*"

gibi.bu sebeple de,aşağıdaki linkleri incelemek sureti ile uygulamanızda hazırlamayı istediğiniz sorgu için bilgi vermesi anlamında kullanabilirsiniz.

Form Üzerinden Veri Arama

Aktif Arama

Like İşleci

SQL LIKE Operator

iyi çalışmalar,
saygılar.

Cvp: Sorgu Yardımı - atoz112 - 24/06/2014

sayın ergunarslan,

ek'te bahsettiğiniz talebinize dair basit bir örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

Alıntı:...Sorguda ise ben bunları (a*) ile başlayan isimleri, (m*) ile başlayan isimleri, yada xx xx xxxx araç plakalarından ayrı ayrı sorgulatmak istiyorum...
bu talebinize uygun olarak;

form üzerinde tek metin kutusu üzerinden ad soyad ya da plaka no aramasını ortak olacak şekilde

Like "*" & [Forms]![formadi]![metinkutusuadi] & "*"

ifadesi ile,başlangıcı ya da sonu belirsiz olan kayıtların bulunmasını sağlar.bilgilerinize.

iyi çalışmalar,
saygılar.