AccessTr.neT
Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? (/konu-kayit-islemlerinin-kod-ile-nasil-yapabilirim.html)

Sayfalar: 1 2

Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - ergunarslan - 11/07/2014

iyi günler. sayın alpeki99 bana elimden geldiğince yapmaya çalıştığım programa vb kodları ile oluşan yeni kayıt, kaydı kaydet, kayıt bul, kaydı sil, düzenle, vazgeç ve çıkış komutları oluşturmama yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - alpeki99 - 11/07/2014

Ben sadece Yeni Kayıt, Kaydet ve Çıkış butonları için gerekli kodları yazdım. Vazgeç butonunun kodları çıkış ile hemen hemen aynı. Docmd.Close yazan yerleri iptal etmeniz lazım. Temel mantık bu şekilde ancak takıldığınız yer olursa çekinmeden sorun lütfen.

Cvp: Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - ergunarslan - 11/07/2014

Üzgünüm, elimdeki işlerden dolayı şu ana kadar bakamadım, şimdi bakma fırsatım oldu ve program istediğim gibi olmuş. Teşekkür ederim. Sizin belirttiğiniz üzere vazgeç ve düzenle komutları oluşturdum ancak bazı sorunlarla karşılaştım ve bunları sizinle paylaşmak istedim.
1-Siz hazırlamış olduğunuz aktif-firma programında form açıldığında yeni kayıt ve düzenle komutlarını false yapmışsınız ve bu komutlar form açıldığında aktif olarak gözükmekte. Bende kendi formuma bunu uyguladığımda örnekte göreceğiniz üzere düzenle komutunu false yapmama rağmen aktif olmadı.
2-Forma önceki kayıtlarda da düzenleme yapabilmem için önceki-sonraki-birönceki-birsonraki komutlar ile bul komutlarını koydum ancak düzenle komutunu tıkladığımda bu komutların hiçbiri işlevini yerine getirmedi.
3-Formumda sorgu örneklerimin yeni kayıt gibi aktif görünmesi için ne yapmam gerekiyor. Komutları yeni kayıt altında oluşturup false yaptım ancak hiçbiri aktif gözükmedi. Ben formum açıldığında bu komutlarımın yeni kayıt gibi aktif görünmesini istiyorum.
Örneği inceleyip nerede hata yaptığım hakkında yardım ederseniz sevinirim.Teşekkürler..

Cvp: Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - alpeki99 - 11/07/2014

1-Siz hazırlamış olduğunuz aktif-firma programında form açıldığında yeni kayıt ve düzenle komutlarını false yapmışsınız ve bu komutlar form açıldığında aktif olarak gözükmekte. Bende kendi formuma bunu uyguladığımda örnekte göreceğiniz üzere düzenle komutunu false yapmama rağmen aktif olmadı.

Zaten False yapmayacaksınız. Enabled yani aktifmi özelliğini False yaparsanız Aktifmi Hayır anlamına gelmiş olur. Enabled = True olacaktı.

2-Forma önceki kayıtlarda da düzenleme yapabilmem için önceki-sonraki-birönceki-birsonraki komutlar ile bul komutlarını koydum ancak düzenle komutunu tıkladığımda bu komutların hiçbiri işlevini yerine getirmedi.

Yine aynı mantık olacak. Formun Load olayında Pasif yap ile tüm denetimleri önce pasif ediyoruz. Size hangilerinin aktif olması lazım ise bunların Enabled özelliğini True yapacaksınız. Mesela sonraki kayıt/önceki kayıt dolaşma butonu Yeni Kayıt butonuna basınca pasif olmalı. Çünkü Yeni Kayıt dersiniz kayıt girerken yanlışlıklı sonraki kayıt butonuna basarsanız sonraki kayda gider ve otomatik olarak yazdıklarınız kaydedilmiş olur.

3-Formumda sorgu örneklerimin yeni kayıt gibi aktif görünmesi için ne yapmam gerekiyor. Komutları yeni kayıt altında oluşturup false yaptım ancak hiçbiri aktif gözükmedi. Ben formum açıldığında bu komutlarımın yeni kayıt gibi aktif görünmesini istiyorum.
Örneği inceleyip nerede hata yaptığım hakkında yardım ederseniz sevinirim.Teşekkürler..

Yukarıda dediğim gibi Enabled özelliğini True yapacaksınız.

Püf noktası şu :

Hangi butona tıklarsanız tıklayın bütün denetimlerin aktif ve pasif özelliğini tek tek değiştirmelisiniz. Enabled = True ise aktiftir Enabled = False ise pasiftir.

Cvp: Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - ergunarslan - 12/07/2014

teşekkür ederim. dediklerinizi yaptım. peki ilk kayıt, önceki kayıt, sonraki kayıt, son kayıt ve bul komutlarını çalıştırmam için ayrı ayrı yine kod mu oluşturacağım. eğer öyle ise bana bir örnek doğrultusunda nasıl ilerlemem gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Cvp: Kayıt işlemlerinin kod ile nasıl yapabilirim? - alpeki99 - 12/07/2014

Tabi her buton için kod yazmalısınız ancak çok basit:

DoCmd.GoToRecord , , acNext

Bu kodu Sonraki Kayıt butonunun tıklanma olayına yazın. İkinci virgülü yazdığınızda çıkan listede ilk, son, önceki, sonraki ve yeni kayıt için gerekli kodları size gösterecek.