AccessTr.neT
Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı (/konu-birlesim-sorgusu-sutunu-limitli-davranisi.html)

Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - aliyorga - 02/09/2014

Ekteki Access dosyasında iki adet form var. Bu formlardan biri sorgu11_birleşimli (form veri kaynağı sorgu11) formu ve sorgu11_birleşimsiz (form veri kaynağı:sorgu11_birleşimsiz) formu isimlerinde. Bu iki formdan bilgiyi düz bir sorgudan aldığım formu çalıştırırsam bilgi yapılanlar metin kutusuna tam geliyor. Bilgiyi birleşim sorgusundan (sorgu adı:sorgu11) alırsam (diğer form) bilgi eksik geliyor. Burada birleşim sorgusunu kullanmak zorundayım. Temel problem sanki birleşim sorgusu çalıştığında (yapılanlar) sütnununda sınırlı bilgi depoluyor. Bu eksik bilgi gelme problemini nasıl aşabilirim?

Cvp: Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - atoz112 - 02/09/2014

Sayın aliyorga,

sorgu eksik metin

Yukarıdaki bağlantıda yer alan diğer konunuz da aynı nitelikte sorun olarak mevcut bulunmakta.o konunuzda size önerilenleri deneme veya örnek uygulamayı inceleme durumunuz söz konusu oldu mu?

Buna dair son durum ya da değerlendirmeniz nedir?

Diğer açtığınız konu eğer yeterli olduysa da,bunu da belirterek konunun kapatılmasını sağlatabilirsiniz.bilgi paylaşımlarında bulunmanız konuların ve sorunların çözümüne yeni katkılar sağlamaya yönelik olacaktır kanısındayım.

EK’te,yeni dahil ettiğiniz uygulamanızdaki inceleme sonucunda,düzenlenmiş hali ile örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar,
Saygılar.

Cvp: Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - aliyorga - 02/09/2014

Sayınatoz112 Site bir zaman kapalı idi. Bu yüzden işaret ettiğiniz cevabı görememiştim. Bir önceki durumda aynen bahsettiğiniz gibi, aslında veri sorguda tam çıkıyormuş. Neden sonra tekrar kendi çalışmamı inceleyince problemin seçme sorgusu ile listeleme yapıldığında sıkıntı çıkmıyor, ancak birleştirme sorgusu ile aynı işlem yapılırsa veri eksik listeleniyor. Birleştirme sorgusunuda çalıştırmak gerekiyor. Bir önceki göndermiş olduğum cevabın içindeki dosya.rar içinde bu durumu daha da gözler önüne sermek için form içinde bu durumu göstermek istedim. Yani birleştirme sorgusu ile neden veri maksimum 255 karakter alabiliyor. Bunu arttırmanın yolu varmıdır?

Cvp: Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - mehmetdemiral - 03/09/2014

Anladığım kadarıyla "Not" türündeki bir alanda (tabloda) yer alan verileriniz "metin" türüne dönüştürülüyor. Siz bunun farkında değilsiniz çünkü oluşan sorgunun alanlarına müdahil değilsiniz. Bu iş için bir "tablo yapma" sorgusu ile geçici tablo oluşturup, tablo alanlarını da Sql komutlarıyla yapabilir veya baştan o alanı "not" türünde tasarlayabilirsiniz. Sizin sorgunuz tüm alanları -aksini belirtmediğiniz için- "not" türünde oluşturuyor. Belki tabloya güncelleme yaparsanız işe yarayabilir. Ben de benzer bir sıkıntıyı açılan kutudan column() ile veri çağırıken yaşamıştım. Onda da 255 karakter sınırı vardı. Ben de veriyi Dlookup ile çağırmamak konusunda inat ederek form üzerindeki bir alt forma getirdim ve oradan alarak çözdüm. Siz de benzer bir formül bulmalısınız. Bu tür kısıtlamaların çaresi yoktur. Ama her bir uzun veri tablodan gelecekse, benzersiz bir id ile kaydedip o id üzerinden sorgulayabilirsiniz. Böylece veriler değil anahtar değerler getirilir ve bu anahtar değerlere bağlı bilgiler de sorgu yoluyla değil Dlookup veya altform yoluyla -dolaylı yoldan sorgu üzerinden- çağrılır. Bunu şu örneğe benzetebiliriz: Bir sınıftaki tüm öğrencileri bir kuraya dahil etseniz, torbaya tek tek ad ve soyadlarını mı yazarsınız yoksa okul nolarını mı? Tabii ki okul nolarını. Bu numaralar üzerinden sınıf defterinden isimlerini zaten bulursunuz. İşte benim önerim de buna benzer. İnşallah anlatabilmişimdir.

Bu arada microsoft'un verdiği "Veri dönüşümlerindeki kısıtlamalar" tablosuna bir göz atarsanız daha ilk satırda şunu göreceksiniz:

"Metinden Not türüne dönüşüm: Access ilk 255 karakter dışında tüm karakterleri siler."

İşte sizin probleminiz budur. Yazının tamamını okumak isterseniz linki:

Access'te veri dönüşümlerindeki kısıtlamalar:

Cvp: Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - aliyorga - 03/09/2014

Sayın mehmetdemiral ilginize çok teşekkür ederim. Demek istediğinizi anladım. Tavsiyeleriniz üzerinde denemeler yapacağım.