AccessTr.neT
Excel'den Access'e Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Excel'den Access'e Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme (/konu-excel-den-access-e-veri-aktarirken-tekrar-eden-kayitlari-aktarmasini-engelleme.html)

Sayfalar: 1 2

Excel'den Access'e Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - metbal - 27/01/2018

Merhaba arkadaşlar, bir konuda sorun yaşıyorum. aynı uygulama windows 10 üzerinde ofis2013 ile çalıştırıldığında aynı kayıt veri isimli tabloda var ise bulup ekleme yapmasını engelliyor ancak aktardığı kayıtları takas isimli tablodan silmiyor. window 7 ile ofis2010 ile çalıştırdığımda aynı kayıt varsa bile veri isimli tabloma ekliyor ve takas isimli tablodan eklediği veriyi siliyor. örneğim ekte ben veri isimli tablomda veri var ise eklemesin ve takas isimli tablodan silmesin, veri isimli tabloda veri yoksa eklesin ve takas isimli tablomdan veriyi silsin istiyorum. başka bir yol ile bunu yapmak mümkün müdür yada bu kodlarda nasıl bir hata var?

Cvp: Excel Den Access E Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - mehmetdemiral - 28/01/2018

Ne yapmaya çalıştığınızı anlamak için bayaa bir uğraştım ama anlayamadım. Siz anlatır mısınız? Bu işte yapmak istediğiniz şey, bir Excel tablosundaki verileri Access tablosuna aktarmak mı? Bunu yaparken aynı verileri tekrar tekrar aktarmasın mı diyorsunuz, yoksa tablo boş değilse yeni veri yazmasın mı istiyorsunuz? Takas tablosu neden var? Bu veriler direk olarak tabloyu alınabilirken neden takas tablosuna alıp oradan aktarılıyor? Biraz yapmak istediğiniz şeyi açıklarsanız başka yollardan çok daha kolay çözebileceğimi düşünüyorum.

Cvp: Excel Den Access E Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - metbal - 28/01/2018

(28/01/2018, 17:36)mehmetdemiral yazdı: Ne yapmaya çalıştığınızı anlamak için bayaa bir uğraştım ama anlayamadım. Siz anlatır mısınız? Bu işte yapmak istediğiniz şey, bir Excel tablosundaki verileri Access tablosuna aktarmak mı? Bunu yaparken aynı verileri tekrar tekrar aktarmasın mı diyorsunuz, yoksa tablo boş değilse yeni veri yazmasın mı istiyorsunuz? Takas tablosu neden var? Bu veriler direk olarak tabloyu alınabilirken neden takas tablosuna alıp oradan aktarılıyor? Biraz yapmak istediğiniz şeyi açıklarsanız başka yollardan çok daha kolay çözebileceğimi düşünüyorum.

Merhabalar mehmetdemiral hocam,
Amacım veriyi excellden veritakas tablosuna aktarmak buradan da “veri” tablosuna aktarmak. Veritakası kullanmamım sebebi verinin tamamını excelden aktardığımda aktaramadıklarımı görememem. Veriyi “veritakas” tablosundan “veri” tablosuna aktarırken aktardığı veriyi veritakas tablosundan silmektedir. Bu durumda geriye kalan veriler tekrar eden veriler olarak başka bir form üzerinde listekutusunda gösterilecektir. Burada da veriyi değiştirmek isteyip istemediğim veya ne yapmak istediğimi soracak (henüz tasarlamadım).
Kısacası, veriyi “veri” tablosuna aktarmak istiyorum. Numara ve metin kriterlerine göre numara kriterinin aynısı var ise ve metin kriterinin içerisinde geçiyorsa aktarma yapmayacak. Kalan verileri aktaracak. Ve sonuçta bana bir liste halinde aktaramadığı verileri gösterecek.

Yardımınız için teşekkür ederim hocam.

Cvp: Excel Den Access E Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - mehmetdemiral - 28/01/2018

Anladıklarımı maddeler halinde yazayım da nereyi doğru anlamışım belli olsun

1- Öncelikle asıl amaç exceldeki verileri "numara" alanındaki değer tekrar edilmemek kaydıyla aktarmak.
2- Takas tablosunda aktarılan-aktarılmayan, numara değeri aynı olsa da tüm veriler olacak. Çünkü çakışan veya "numara" alanı olmayan veriler kontrol amaçla başka bir form üzerinden düzeltilebilecek. Bu arada sorunsuz olarak veri tablosuna aktarılabilen veriler "takas" tablosundan silnecek. 
3- Bir aktarım yapılırken veri tablosunda var olan eski veriler "numara", "kimlik" ve "metin" alanlarına bakılarak aynıysa yenilenmeyecek, zaten var oldukları için olduğu gibi kalacak. (mı?)

Cvp: Excel Den Access E Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - metbal - 28/01/2018

(28/01/2018, 21:13)mehmetdemiral yazdı: Anladıklarımı maddeler halinde yazayım da nereyi doğru anlamışım belli olsun

1- Öncelikle asıl amaç exceldeki verileri "numara" alanındaki değer tekrar edilmemek kaydıyla aktarmak.
2- Takas tablosunda aktarılan-aktarılmayan, numara değeri aynı olsa da tüm veriler olacak. Çünkü çakışan veya "numara" alanı olmayan veriler kontrol amaçla başka bir form üzerinden düzeltilebilecek. Bu arada sorunsuz olarak veri tablosuna aktarılabilen veriler "takas" tablosundan silnecek. 
3- Bir aktarım yapılırken veri tablosunda var olan eski veriler "numara", "kimlik" ve "metin" alanlarına bakılarak aynıysa yenilenmeyecek, zaten var oldukları için olduğu gibi kalacak. (mı?)

Evet hocam doğru. 3.maddede bahsettiğiniz kimlik alanı bir kriter olmayacak sadece. numara alanı aynı ise ve metin alanının içerisinde bir kelime dahi olsa aktarma yapmayacak.
Tekrar teşekkür ederim.

Cvp: Excel'den Access'e Veri Aktarırken Tekrar Eden Kayıtları Aktarmasını Engelleme - ozanakkaya - 29/01/2018

Merhaba, sorunuzu ben de defalarca okudum ancak birşey anlamadım. Açık yazabilir misiniz?