AccessTr.neT
Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek (/konu-metin-kutusunda-veriyi-gormek-ama-kimlik-cinsinden-kaydetmek.html)

Sayfalar: 1 2

Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek - notrino - 09/12/2018

Merhaba,
Daha önceden buna benzer bir örnek yapmıştık ancak nedense kayıtlarda bulamıyorum ya da ben karıştırıyorum. Ekli örneğimde açılan kutuda seçtiğim değere göre metin kutusunda hizasındaki ilgili değer gelecek ama metin kutusunun Tablo2 deki kaydı, kimlik cinsinden olacak. Yani bu durumda formda ; Ahmet, ford görünürken, Tablo2 de bunun kaydı isim=1, araba=1 olarak görülecek. Formdaki metin kutusunu açılır kutuya dönüştürünce basitçe çözülüyor ama metin kutusu olarak kalırsa bu nasıl yapılabilir? Tşk.

Cvp: Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek - berduş - 09/12/2018

sizin yapmaya çalıştığınız şey şu mu
form üzerindeki açılır kutudan Ahmeti seçtiğinizde, metin2 ye ford ismini atayacak ve tablo2 de 1 1 kaydını mı ekleyecek?

Cvp: Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek - notrino - 09/12/2018

(09/12/2018, 14:50)haliliyas yazdı: sizin yapmaya çalıştığınız şey şu mu
form üzerindeki açılır kutudan Ahmeti seçtiğinizde, metin2 ye ford ismini atayacak ve tablo2 de 1 1 kaydını mı ekleyecek?

11 mi? 11 diye bir kayıt yok, yanlış anlaşılmış sanırım.
ben Ahmet'i seçtiğimde metin 2 de ford görünecek ancak metin2 gördüğünüz gibi Tablo2 deki kendi alanı ile ilişkili, buraya veriyi kaydederken tablo1 deki kendi kimlik değeri ile kaydedilecek. Yani,

Açılan kutuda Ahmet seçilince, metin2 de Ford görünecek,

Tablo2 deki kayıtlar ise
İsim alanında 1, araba alanında 1 şeklinde olacak. Yani Tablo1 deki Ahmet ve Ford'un kimlik değeri cinsinden veriler kaydedilmiş olacak.

Cvp: Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek - berduş - 09/12/2018

o benim hatam, 11 değil o.
tablo2deki, 2 alan için isim=1, araba=1 yerine kısaca 1 1 yazmıştım
1lerin arasında boşluk var "-" koymayı unutmuşum))

dilerim işinize yarar
form kaynağını tablo1 yaptım
seçim yapınca doğrudan tablo2 ye ekliyor

Cvp: Metin Kutusunda Veriyi Görmek Ama Kimlik Cinsinden Kaydetmek - notrino - 09/12/2018

(09/12/2018, 15:37)haliliyas yazdı: dilerim işinize yarar
form kaynağını tablo1 yaptım
seçim yapınca doğrudan tablo2 ye ekliyor

Merhaba Halil Bey,
Öncelikle teşekkürler. Ancak biraz tuhaf çalışmıyor mu? Şöyle ki; Tablo2 nin tüm değerlerini boşaltın (silin) en baştan başlayın,
1) en üst satırı boş olarak geçip ondan sonra kayıt yapmaya başlıyor.
2) Form navigasyonunda yeni kayıt opsiyonunu kullanamıyorum, kullanırsam Tablo2 de sürekli boşluklar oluşuyor.

Bu arada ben kodu şu şekle soktum ikide bir "1 satır eklenecek" uyarısı vermesin diye;

Kod:
Me.Metin2.Value = Me.Açılan_Kutu0.Column(2)
DoCmd.SetWarnings False
DoCmd.RunSQL "insert into Tablo2 (isim,araba) " & _
             "values(" & Me.Açılan_Kutu0.Column(0) & "," & Me.Açılan_Kutu0.Column(0) & ");"
      DoCmd.SetWarnings True

Açılan kutuda seçtiğim değere göre metin kutusuna ilgili değer gelsin ancak ben form navigasyonundan yeni kayıt açarsam o veriler kaydedilsin ve yeni veriye hazır hale gelsin istiyorum. Yani Access'in normal çalışma prosedürü kapsamında olsalar. Nasıl yapılabilir?Tşk.