AccessTr.neT
Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) (/konu-asagi-ve-yukari-yuvarlama-ve-toplama-islemleri.html)

Sayfalar: 1 2

Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - omergenc7 - 11/09/2019

hocam merhaba yine başka konu ile ilgili takıldığım bir sorunum var. elimde mahallelerden oluşan bir tablom var ve bu tablolardan delege hesaplamak istiyorum . bir dernek için fakat hesabım biraz karışık bana yardım ederseniz ( ki her başım sıkıştığında çok yardımcı oldunuz ) sevinirim.

sistemden istediğim.

ilce_delege_sayısı 399 ile sabitlenecek ve bir ilçenin kaç mahallesi varsa 399-mahalle sayısı ( 399 ile o ilçeye ait mahalle sayısı çıkarılarak ilce_delege_formül alanına sayı yazılacak. mesela ; aladağ ilçesinin 5 mahallesi varsa, ilce_delege_formül alanına 399-5= 394 yazacak. )

ilce_delege_formül alanına yazılan sayı küsüratlı yazılacağı için , bu alandaki küsüratsız sayı ise kusuratsız_toplam yazan sütunun içine küsüratsız olarak yazacak.

kalan küsürat ise ; kusurat sütünuna aktarılacak.

eğer kusurat sütünundaki sayı 0,50 ve üzerindeyse kusuratagore_dagıtılan_delege sütünuna 1 yazacak.

en son olarak mahalle_net_delege sütununda toplam=her_mahalleye_1_delege + kusuratsız_toplam+ kusuratagore_dagıtılan_delege

olarak sonucu verecek.

excelde yazdığım formüllü tabloyu da ek kısma ekliyorum bunu Access ile yapmak istiyorum.

şimdiden çok teşekkür ederim.

Cvp: Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - berduş - 11/09/2019

bunlar tabloda hesaplanmış alan olarak mı olacak yoksa sorgu aracılığıyla mı?

RE: Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - omergenc7 - 11/09/2019

(11/09/2019, 13:59)berduş yazdı: bunlar tabloda hesaplanmış alan olarak mı olacak yoksa sorgu aracılığıyla mı?
tabloda hesaplanmış olacak.
çok teşekkür ederim ilginize

Cvp: Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - berduş - 11/09/2019

yalnız kullandığınız topla(g2/e2) nin mantığını anlayamadım sadece yuvarlamak için mi?

RE: Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - berduş - 11/09/2019

1 - bütün alanları metin olarak ayarlamışsınız önce tablonuzdaki alanları düzenlemeniz gerek
  • hangi alanlar metin
  • hangileri tamsayı
    ve
  • hangileri hesaplanmış alan
olacak tablonuzu ona göre yeniden tasarlamalısınız
2 - hesaplanmış alan için ise yapmanız gereken tek şey alanı oluştururken doğrudan hesaplanmış alan olarak seçmeniz ve çıkan ekrandan yada alttaki satırdan formülü girmeniz [Resim: do.php?img=9193]

3 -
(11/09/2019, 13:46)omergenc7 yazdı: eğer kusurat sütünundaki sayı 0,50 ve üzerindeyse kusuratagore_dagıtılan_delege sütünuna 1 yazacak.
sizin formülünüzde kullandığınız "YUKARIYUVARLA()" fonksiyonu 0,01 bile  olsa 1 yapar
ayrıca bildiğim kadarıyla yuvarlama işleminde
>0,50 ise 1
<=0,50 ise 0 olur
dilerim işinize yarar

RE: Aşağı Ve Yukarı Yuvarlama ( Ve Toplama İşlemleri ) - omergenc7 - 11/09/2019

(11/09/2019, 14:39)berduş yazdı: yalnız kullandığınız topla(g2/e2) nin mantığını anlayamadım sadece yuvarlamak için mi?
hayır delege sayısını bulmak için orada dernek seçimi oluyor çünkü alındı oya göre çıkıyor delege sayısı