AccessTr.neT
Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama (/konu-accessde-gun-gun-gorevdeki-personel-sayisina-gore-yemek-parasi-hesaplama.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama - ferdiqq - 04/12/2019

merhabalar, Benim bir görevlendirme tablom var.  içinde  personelin adı, ekibin amiri, gdiş tarihi, dönüş tarihi var, (tarih1-tarih2), yemek parasının hesaplanıp hesaplanmadığını yazdırdığımız iase_yemek alanı var. görev durmumun DEVAM yada SONLANMIŞ olduğu kontrol alanı var. ve görev ilçesi var.

Bu verilerle yapılabilirmi bilmiyorum ben örnekte birşeyler yapmaya çalıştım ama olmadı,  Sorunum sorguda seçilen ayın günleri 1...30 listeleniyor,   tairhte listeleniyor 01.10.2019.......30.10.2019   örneğin 30 gün listeleniyor.  ekip amirleri ver personellerde listeleniyor.,   bu görevler 10 günlük olabilir-20 günlük olablir 30 günlük olablir. yani bir ay içinde iki farklı ekip olmuş olabilir aynı ilçede.   biri diğerini değiştirmeye gidiyor. bu değişim gününde  her iki ekibede yemek parası olacak. bunları hesaplatmak için  ne yapmalıyım sorguda bulamadım. görevi devam eden veya yemeği hesaplanmayanlardan gitsem. atıyorum 20 kişi gitti diyelim arada gidip gelenler var şahıs olarak mazeretli onlarıda dahil ediyor. tam sayı gidip tam sayı gelseler sorun yok. ama adam 5. gün geliyor işi çıkıyor. 5.gün yemek parası yatacak, ama 6. gün  merkezde olduğu için yatmıycak, 7. gün giderse  ilçeye 7.gün  ve dönene kadar yatacak ekibiyle beraber.  veya 6 sında gelip 6 sında geri giderse ilçeye  6 sına 1 gün yatacak sadece. Bunları yapamadım bir türlü yardımcı olursanız sevinirim. Ben bu verilerle olmayuacağını düşündüm ayrıca şahıs bazında gün gün verilerin tutulduğu tablo lazım diye düşündüm ama sizlere sormadan gereksizse yapmayayım çok şişirir veritabanını.

Örnek uygulama ve uygulamdan almam gereken dökümün resmi var    
.rar yeniörenk.rar (Dosya Boyutu: 36,19 KB | İndirme Sayısı: 15)

konuyu güncelledim excelde kurum ismi vardı sıkıntı olmasın

Cvp: Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama - berduş - 04/12/2019

bence de en mantıklısı kişi bazında gün gün tutmaktır
ama 2. bir yöntem olarak da isterseniz yine belli bir aralık olur ama tabloya ekleyeceğiniz bir alanla görevde toplam kaç gün kaldığı belirtilebilir. işlem verilen aralık için bu KacGun alanı üzerinden yapılabilir.

Cvp: Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama - ferdiqq - 04/12/2019

datedif ile dönüş tarihinden gidiş tarihini çıkarıp  10-11 vs birşeyler bulunur. ancak gidiş tarihi ile dönüş tarihi arasıdaki tarihleri işleme katamıyorum 0 yazıyor

Cvp: Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama - berduş - 04/12/2019

tam olarak anlamadım kastettiğiniz şeyi
hangi yöntem için nasıl bir hesaplamadan bahsediyorsunuz?

Cvp: Accessde Gün Gün Görevdeki Personel Sayısına Göre Yemek Parası Hesaplama - ferdiqq - 04/12/2019

Hocam çok yol denedim..
1. si  tarih1 i le alıp sorguda,  tarihbirin ölçütüne between yazıp  ayın il günü ile son günü arasındaki tarih 1 arattım. DCount kullandım. bu bana yazdığım ayın içindeki günlerde tarih 1 varmı diye baktı örneğin 22 sinde buldu bunların sayısını verdi.  çünkü 22 sinde görevlendirme yapılmış 19 kişi. ve devam ediyor yemek hesaplanmamış.. sonra bakıyor 27 sinde 2 kişi daha gitmiş 2. satıra 2 yazıyor. ama bunu    ay 1 den 22 sine kadar 19 yazıp,   27 sinde 2 kişi daha olunca  21 gösterecek şekilde 30 güne yazmalı. ayrıca devam etmeyenleride çıkarmalı.

Hocam merkezde görevde olayı olsa,  oluru devam eden zaten görevde demektir. sorgu ölçütüne görevde ve ilçe adını yazsam bu sefer anlık olarak  ilçedeki adam sayısını verecek atıyorum 40. kısa bir yol. ama bim elimde bir gidiş tarihi var birde dönüş, birde görev sonlanırsa kaçgün görev yaptığı. gidiş tarihi ile dönüş tarihi arasındaki bir günde sanki oraya yeni gittiği bir gün gibi algılatılmalı ozaman gidiş tarihinden bulunur gibi.