AccessTr.neT
Access Ado İle Bağlantılı Comboboxlar Yardım - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Access Ado İle Bağlantılı Comboboxlar Yardım (/konu-access-ado-ile-baglantili-comboboxlar-yardim.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Cvp: Access Ado İle Bağlantılı Comboboxlar Yardım - feraz - 16/01/2020

(16/01/2020, 01:36)berduş yazdı:
(16/01/2020, 01:22)feraz yazdı: Çerçeveli optionbuttonlara tıklayınca sizinkinde süzme yapmıyordu
hangi mesajdaki dosyada sorun var?
denemelerimde düzgün çalışıyordu izlediğiniz adımları anlatır mısınız?

Sorun yok.Sadece önceden benim gereksiz eklediğim kodları silmiştim sizin eklediğiniz dosyada duruyor.Onları felan silmiştim.

Birde  eklediğiniz dosyada optionlara tıklayınca süzme yapmıyor örneğin Af textboxuna A yazınca ve optionbutonlara tıklayınca işlem olmuyor otomatik olarak.
Kısaca Ad textboxa A yazınca içerire tıklayınca süzülmeli,ilk harf için ve eşittir içinde aynı.
Bu kısımları unutmuşsunuz değilse hata yok.

Sadece select * nasıl olacak ona bakacağım.

Yani hani replace ile * olanları % değişiyor işte eğer sorgu select * olursa bu kez burdakinide değiştirip hata verir bence.

(16/01/2020, 01:25)berduş yazdı: 11. sayfadayız konu ile ilgisiz bir atışma hâlâ devam ediyor. Evet 3 farklı acilir kutu için 3 farklı seçenek grubu gerekiyor. Isteyen örneğe bakarak diğerlerini yapar. Bu kadar basit. Fantazi yapacaksak ad için 3. Ve 5. harfi y ve t olan ama 1. harfi ş olmayan , yaşı 7-11 arası  olup 9 olmayanve soy adında "abidik gubidik isler" geçmeyen seçenekleri de eklenebilir. Olanaklar sınırsız. VEli VEYAlı büyüklü küçüklü eşit  olan yada olmayan, içeren icermeyen yok mu secenekleri artiran

Ben form ayarından ayarladım ve 3.cü sayfa olarak gösteriyor bende Img-grin

strSQL = "Select *  From Tablo1 where Not IsNull(id)"

Kısaca kod alttaki yerine üstteki gibi olursa demek istemiştim ve şimdi aklıma geldi.
Replace yazanı üstteki gibi kod olursa onun alt satırına yazarsak sorun kalmaz gibi.Deneyip yazarım bugün.

strSQL = "Select id,FORMAT(Tarih, 'dd.mm.yyyy') as Tarih,Ad,Soyad,Yas,format(Telefon,'(###) ### ## ##')as Telefon From Tablo1 where Not IsNull(id)"

Evet sayın Berduş hocam @accessman biraz fantaziye kaçtı Img-grin

En güzeli 43.cü mesajdaki resimdeki gibi aramak onun istediğine göre.
Bugün bu komuyu nihayete erdireceğiz inşAllah Img-grin

Cvp: Access Ado İle Bağlantılı Comboboxlar Yardım - accessman - 16/01/2020

Hepisi şuracıkta nokta com gibi ürün araması yapılan yerlerde kullanmasanız bile size onlarca farklı özelliğine göre filtreleme imkanı sunarlar 
Hepimizin yazabileceği bir kod sadece ihtimal sayısı 64 falan oldu ama güzel bir arama modulu oluştu 
Moduldeki fonksiyona kriter ve arama şeklini argument olarak gönderiyorsun oda son Sql cümlesini geri gönderiyor işte bu kadar
sqlKriter = kriterBul(sqlKriter,soyisim,"esittir")
sqlKriter = kriterBul(sqlKriter,isim,"ilkharf")
.............istediğiniz kadar ekliyorsunuz
bu fonksiyon ile Sql cümleniz ne olursa olsun eklediğiniz yeni kritere göre Sql cümlenizi güncelliyor
Beğenmeyen daha güzelini yapsın

Cvp: Access Ado İle Bağlantılı Comboboxlar Yardım - berduş - 16/01/2020

(16/01/2020, 07:42)accessman yazdı: sqlKriter = kriterBul(sqlKriter,soyisim,"esittir")
sqlKriter = kriterBul(sqlKriter,isim,"ilkharf")
.............istediğiniz kadar ekliyorsunuz
bu fonksiyon ile Sql cümleniz ne olursa olsun eklediğiniz yeni kritere göre Sql cümlenizi güncelliyor
Beğenmeyen daha güzelini yapsın
Kod nerede?