AccessTr.neT
Tablo Yapıları Hakkında - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Tablo Yapıları Hakkında (/konu-tablo-yapilari-hakkinda.html)

Sayfalar: 1 2

Tablo Yapıları Hakkında - Oğuz Türkyılmaz - 09/03/2020

Merhaba

Yasal zorunluluk olarak derneklerin tutmakla yükümlü olduğu İşletme Defteri Düzenlemeye çalışıyorum. Kendimce tablo yapılarını kurdum. Yapmak istediklerime göre tablo yapılarımın doğru olup olmadığına dair fikirlerinize ihtiyacım var.

İşletme Defteri = T_HesapHareketleri tablosunu bu şekilde düzenledim.
[Resim: do.php?img=9809]

İşletme Defteri Formum  bu şekilde.  Bu Forma veriler 2 Ayrı formdan GelirFişi ve Gider Fişi formlarının bağlı olduğu  T_HesapHareketleri tablosundan geliyor. Kullanıcı Hesap türleri liste kutusundan yapacağı seçime göre Gelir ve gider Alt formlarının o seçime dair filtreleme yapması gerekiyor. Yani işletme defterine bakıldığında hesap türü ne seçilmişse o hesabın hareketlerinin gelmesi lazım. Hesabı seçtiğinde Hesap Bakiyesi metin kutusuna o hesabın bir gün önceki İşletme defteri  DevirBakiye Tutarının gelmesi gerekiyor. ( Resme göre 07.03.2020)
Bu tutar dan o günkü gider toplamı çıkarılacak ve Kalan Metin kutusuna  işlenecek

Hesap Bakiyesi - Gider Toplamı = Kalan

Bu kalan  tutarda  o günkü Gelir Toplamı metin kutusunda toplatılan o günkü gelirlerin toplamına eklenerek Bir sonraki güne devredecek olan DevirBakiye tutarını oluşturacak. Uygulamayı inceleyerek toblo yapılarımın varsa eksiklikleri konusunda bilgilendirmenizi rica ederim. İşletme Defteri alt formları 2 ayrı formdan oluşuyor aslında bu formu Tek parçadan oluşturmak ve Gidertürü ve Açıklama ile GelirTürü ve Açıklama alanlarını birleştirmek istiyorum fakat bunun için gereken sorgu düzenleme bilgim yok o yüzden bu şekilde yaptım.

[Resim: do.php?img=9810]

HesapTürleri = Kasalar Tablom da bu şekilde

[Resim: do.php?img=9811]

Cvp: Tablo Yapıları Hakkında - ozanakkaya - 09/03/2020

Merhaba, daha önceki bir konunuzda benzer soru yöneltmiştiniz. Tablonuzdaki alanlara bakarak yorum yapmak imkansız. Bu yapı ile devam edeceksiniz. Uygulamada veri girişi yaparken sorun çıkarsa veya sorgularda sorun çıkarsa tablodaki alanın veri türünü değiştireceksiniz.

Cvp: Tablo Yapıları Hakkında - Oğuz Türkyılmaz - 09/03/2020

(09/03/2020, 09:57)ozanakkaya yazdı: Merhaba, daha önceki bir konunuzda benzer soru yöneltmiştiniz. Tablonuzdaki alanlara bakarak yorum yapmak imkansız. Bu yapı ile devam edeceksiniz. Uygulamada veri girişi yaparken sorun çıkarsa veya sorgularda sorun çıkarsa tablodaki alanın veri türünü değiştireceksiniz.
 Ozan bey uygulamanın bu bölümünü konuya yüklemiştim sorum alanların veri türleri ile ilgili değilde yukarıda anlattığım şekilde çalışacak bir uygulamada tabloda başka bir alana ihtiyac duyup duymayacağımla ilgiliydi zira Hesap Türleri ile ilgili tablodaki bakiye alanı O hesaptaki para miktarını gösterecek ama Tarih alanına  yada giren ve çıkan Tutar alanlarına ihtiyaç duyulacak mı Çünkü sorgularla İşletme defterindeki bakiye alanına T_Hesap Hareketleri tablosundaki alanlardan bakiye tutarını hesaplatmak nasıl mümkün  olacak  bilmiyorum. Kasa olayı çetrefilli baştan tabloları dogru düzenlemek istiyorum kafamda bakiye olayını nasıl halledeceğimi bu yapıda oturtamadığım için zaten sorum. Üye aidat borçlarının hesaplanması yada taksitli ödenmesi  durumunu ben Borç ve Alacak bilgilerini bir tabloda Taksit yapıldığı takdirde Taksitlerin takibini ayrı tabloda tutarak kendi kafamda çözmüş ve ordan devam etmiştim ama yardımcı olan arkadaşlara göre karışık bulundu ama orda kafamda çözdüğüm için sonuçta oldu burda ise kafamda olayı sorgularla nasıl çözebileceğime dair bilgi olmadığı için sonradan neden böyle yaptınız denmemesi adına konuyu açtım. Yoksa kulağı tersten göstererek yine bir şekilde halloluyor sizlerin sayesinde ama çözüm yöntemi daha kolay olabiliyorsa işlemi zorlaştırmanın anlamı yok siteden pek çok örnek indirdim ve indirmeye devam ediyorum ama benim konuya yakın çalıştırabildiğim bir uygulama kasa olayı bulamadım halen de araştırıyorum. Yine uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkürler.

Sayın @Oğuz Türkyılmaz, ekli uygulamanızı inceleyip kimse şuraya şu, buraya bu eklenmeli diyemez. Tasarım size ait ve halen tasarım aşamasında. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, tabloda tarih alanı gerekiyorsa sonradan tarih alanını ekleyeceksiniz. Zaten tabloda tarih var.

SELECT T_HesapHareketleri.ID, T_HesapHareketleri.Tarih, T_HesapHareketleri.HesapTuru, T_HesapHareketleri.MakbuzNo, T_HesapHareketleri.GelirTuru AS Kasa, "Gelir" AS Turu, T_HesapHareketleri.GirenTutar AS Tutar, T_HesapHareketleri.Aciklama, Len([GelirTuru]) AS x
FROM T_HesapHareketleri
WHERE (((Len([GelirTuru]))<>0))
ORDER BY T_HesapHareketleri.ID, T_HesapHareketleri.Tarih;
UNION SELECT T_HesapHareketleri.ID, T_HesapHareketleri.Tarih, T_HesapHareketleri.HesapTuru, T_HesapHareketleri.MakbuzNo, T_HesapHareketleri.GiderTuru AS Kasa, "Gider" AS Turu, T_HesapHareketleri.CikanTutar AS Tutar, T_HesapHareketleri.Aciklama, Len([GiderTuru]) AS x
FROM T_HesapHareketleri
WHERE (((Len([GiderTuru]))<>0))
ORDER BY T_HesapHareketleri.ID, T_HesapHareketleri.Tarih;

Şeklindeki sorgu ile verileri tek sütunda görebilirsiniz. Hesaplama işlemi nasıl olacak bilmediğim için ekleme yapmadım.

Cvp: Tablo Yapıları Hakkında - Oğuz Türkyılmaz - 09/03/2020

Tamamdır ozan bey, Bir daha böyle bir taleb de bulunmam Teşekkür ederim.

(09/03/2020, 14:27)Oğuz Türkyılmaz yazdı: Tamamdır ozan bey, Bir daha böyle bir taleb de bulunmam Teşekkür ederim.

Size talepte bulunun, bulunmayın diye birşey yazmadım. Tasarımınızı nasıl yapmanız gerektiği hakkında fikir verdim, bahsettiğiniz tek sorgu için örnek Sql kodu da yazdım. Daha başka ne yapabilirim??