AccessTr.neT
Rapor Almak - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Rapor Almak (/konu-rapor-almak.html)

Sayfalar: 1 2

Rapor Almak - m_demir - 03/04/2020

Merhaba Arkadaşlar

Eklediğim uygulamada PersonelBilgileri Formunda seçili müşteriye ait Genel Rapor ve İki Tarih Arası rapor almak istiyorum.

Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cvp: Rapor Almak - ozanakkaya - 03/04/2020

Personel tablosundaki S_No alanında, personele atanan sayı kaydediliyor. Bu sayı, PersonelBilgileri Tablosundaki Personel** alanına Ali Demir için 1, Fatma Duman için 2 olarak kaydediliyor.

Yani Personel tablosundaki S_No alanı ile Personel Bilgileri tablosundaki Personel** alanı ilişkili. Her iki alanda da personele ait sayı var.

Siz Personel tablosundaki Personel** alanı ile PersonelBilgileri tablosundaki S. NO: alanını sorguda ilişkilendirirseniz sorgu sonuç vermez. 

[Resim: do.php?img=9996]

Ayrıca Personel tablosundaki alan S_No değil personel_id olmalı, PersonelBilgileri tablosundaki Personel** alanı da personel_id olmalı ki karışıklık olmasın.

Cvp: Rapor Almak - m_demir - 03/04/2020

Hocam belirtiğiniz gibi Personel tablosundaki S_No Personel_id olarak değiştirdim. PersonelBilgileri tablosundaki Personel** de Personel_id olarak değiştirdim. Personel Formundan PersonelBilgileri Formuna geçiş yapmak için Komut185 tıkladığımızda Form_PersonelBilgileri.mtn_S_No = Form_Personel.Personel_id hata veriyor.

Tablo ilişkilendirmelerini de belirtiğiniz şekilde değiştirdim. Verileri tablolara aktarmiyor.

Cvp: Rapor Almak - ozanakkaya - 06/04/2020

Uygulamanızda "Form_Personel" adında form var mı? 

Form_PersonelBilgileri.mtn_S_No = Form_Personel.Personel_id

kodu hatalı. 

Forms!PersonelBilgileri.mtn_S_No = Forms!Personel.Personel_id şeklinde olması gerekiyor,

Diğer husus, s_no alanını Personel_id olarak değiştirmiş olabilirsiniz, ancak Personel formunuzda Personel_id adında metin kutusu var mı? yok ise niye  Form_Personel.Personel_id yazdınız.
Tablodaki alanı veya formdaki denetimi koda doğru tanıtmazsanız çalışmaz.

Forms!Personel.Personel_id şeklindeki kod, Personel formundaki Personel_id alanını temsil eder, sizin formunuzda Personel_id adında denetim yok. Denetim kaynağı Personel_id olan S_No_txt adında denetim var.

Personel formundaki listee isimli liste kutusunun güncelleştirme sonrasında olayında

Me.RecordsetClone.FindFirst "[S_No]=" & CLng(Nz(Me.Listee.Column(0), 0))

şeklinde kod var. Tablodaki S_No'yu Personel_id olarak değiştirdiyseniz bu kodu da değiştirmelisiniz.

Tablodaki alan ile ilişkili Dsum , Dlookup kodu kullandıysanız ve Personel** alanını Personel_id olarak değiştirdiyseniz

=DSum("[VerilenTutar]";"PersonelBilgileri";"[Personel**] = " & [mtn_S_No])

Bu koddaki Personel** yerine Personel_id yazmalısınız.

Formda herhangi bir olay yordamını çağırdığınızda ve hata verdiğinde hatanın sebebini yazar. Sizin bu hata iletisinden hatayı görebiliyor olmanız gerekiyor.

Cvp: Rapor Almak - m_demir - 06/04/2020

Çok Teşekkürler Hocam Ellerinize sağlık.

Hocam konuyu taşıyabilirsiniz. Saygılarımla sağlıklı günler diliyorum.

Cvp: Rapor Almak - ozanakkaya - 06/04/2020

Uygulamanızdaki gördüğüm hataları düzelttim. Önceki mesajımda belirttiğim gibi, on error resume next benzeri kod yok ise, hata durumunda hatanın sebebini yazar, gerekli düzeltmeyi yaparsınız.