AccessTr.neT
Ajanda Çalışması Hakkında - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Ajanda Çalışması Hakkında (/konu-ajanda-calismasi-hakkinda.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

RE: Ajanda Çalışması Hakkında - feraz - 27/06/2020

Ayın 27 sinde Excel açık olmazsa ve o tarihi geçerse yine kaydedilecek mi?

RE: Ajanda Çalışması Hakkında - kanakan52 - 27/06/2020

(27/06/2020, 11:13)feraz yazdı: Ayın 27 sinde Excel açık olmazsa ve o tarihi geçerse yine kaydedilecek mi?

Hocam kayıt olayını en başta yapacak.

"Deneme yapıyoruz" diye bir kayıt oluşturuyorum farz edin resimdeki gibi. Her ayın 27 sine hatırlat dedim. Listview durumu resimdeki gibi olsun istiyorum.

[Resim: do.php?img=10376]

RE: Ajanda Çalışması Hakkında - feraz - 27/06/2020

Kaydetme olayı sorun değil benim anlamadığım şu 27 sinde kaydet deyince ve o ayın tarihinde Excel açık değilse nasıl kaydedilecek.Normalde mantıken şöyle düşününüyorum mesela 1 sene boyunca hatırlatma olayı yapacaksınız bir kere kaydet deyince 1 aylık periyot halinde accesse kaydetse olmuyor mu?

(27/06/2020, 11:33)feraz yazdı: Kaydetme olayı sorun değil benim anlamadığım şu 27 sinde kaydet deyince ve o ayın tarihinde Excel açık değilse nasıl kaydedilecek.Normalde mantıken şöyle düşününüyorum mesela 1 sene boyunca hatırlatma olayı yapacaksınız bir kere kaydet deyince 1 aylık periyot halinde accesse kaydetse olmuyor mu?

Bende onu istiyorum hocam. Bir kez kaydet deyince 5 yıllık kaydı tek seferde yapsın.. gibi.

RE: Ajanda Çalışması Hakkında - berduş - 27/06/2020

sayın @kanakan52 önce belirteyim aşağıdaki fonksiyon hatalı ve tamamlanmamış ama temel mantığı göstermek için tasarlandı
sorguda kullanıldığı zaman sonuç olarak 1 yada 0 döner 1 ise o gün uyarı verir
Function TxtEval(HtrTur As Byte, Secilen As Variant, Optional HtrTrh As Long) As Byte
'TxtEval = Eval(Mtn)
If Not IsDate(HtrTrh) Then HtrTrh = Date
Select Case HtrTur
  Case 0
      TxtEval = 1
  Case 1
      TxtEval = "iif(weekday(date()) in (1,2,3,4,5),1,0)" 'hafta içi her gün
  Case 2
      TxtEval = "iif(weekday(date()) in (6,7),1,0)" 'hafta sonu her gün
  Case 3
      TxtEval = "iif(weekday(date()) in (" & Secilen & "),1,0)" ' diyelim ki alan değeri:1,4 ise her pazartesi ve perşembe
  Case 4
      TxtEval = "iif(day(date()) in (" & Secilen & "),1,0)" 'diyelim ki alan değeri 18,19,3,5 ise her ayın 18,19,3,5 de
  Case 5
      TxtEval = "iif((date() -" & HtrTrh & ") mod " & Secilen & " =0,1,0)" 'diyelim ki 3 günde bir hatırlatsın alan değeri:3
  Case 6
      TxtEval = "iif(format(date(),""ddmm"") =format (" & HtrTrh & ",""ddmm""),1,0)" 'doğum günleri, yıl dönümleri gibi yılda bir defa
  Case 7
      TxtEval = "IIf(Date = " & HtrTrh & ", 1, 0)" 'sadece 1 defa
End Select
TxtEval=eval(TxtEval)
Debug.Print TxtEval
End Function
yani tabloya kaydı 1 defa ekleyeceksiniz, periyodunu seçeceksiniz , tekrar günleri ayarlayacaksınız. O tek kayıt sorguda siz silene kadar yada eğer alarm aralığı girdiyseniz o aralık boyunca sorguda görünür
Bu hafta olmaz ama gelecek hafta yapabilirsem accesste örneği hazırlamaya çalışırım
iyi çalışmalar

(27/06/2020, 12:32)berduş yazdı: sayın @kanakan52 önce belirteyim aşağıdaki fonksiyon hatalı ve tamamlanmamış ama temel mantığı göstermek için tasarlandı
sorguda kullanıldığı zaman sonuç olarak 1 yada 0 döner 1 ise o gün uyarı verir
Function TxtEval(HtrTur As Byte, Secilen As Variant, Optional HtrTrh As Long) As Byte
'TxtEval = Eval(Mtn)
If Not IsDate(HtrTrh) Then HtrTrh = Date
Select Case HtrTur
  Case 0
      TxtEval = 1
  Case 1
      TxtEval = "iif(weekday(date()) in (1,2,3,4,5),1,0)" 'hafta içi her gün
  Case 2
      TxtEval = "iif(weekday(date()) in (6,7),1,0)" 'hafta sonu her gün
  Case 3
      TxtEval = "iif(weekday(date()) in (" & Secilen & "),1,0)" ' diyelim ki alan değeri:1,4 ise her pazartesi ve perşembe
  Case 4
      TxtEval = "iif(day(date()) in (" & Secilen & "),1,0)" 'diyelim ki alan değeri 18,19,3,5 ise her ayın 18,19,3,5 de
  Case 5
      TxtEval = "iif((date() -" & HtrTrh & ") mod " & Secilen & " =0,1,0)" 'diyelim ki 3 günde bir hatırlatsın alan değeri:3
  Case 6
      TxtEval = "iif(format(date(),""ddmm"") =format (" & HtrTrh & ",""ddmm""),1,0)" 'doğum günleri, yıl dönümleri gibi yılda bir defa
  Case 7
      TxtEval = IIf(Date = " & HtrTrh & ", 1, 0) 'sadece 1 defa
End Select

Debug.Print TxtEval
End Function
yani tabloya kaydı 1 defa ekleyeceksiniz, periyodunu seçeceksiniz , tekrar günleri ayarlayacaksınız. O tek kayıt sorguda siz silene kadar yada eğer alarm aralığı girdiyseniz o aralık boyunca sorguda görünür
Bu hafta olmaz ama gelecek hafta yapabilirsem accesste örneği hazırlamaya çalışırım
iyi çalışmalar

@berduş hocam öncelikle teşekkürlerimi iletiyorum.  Elbirliği ile bitirecez inşallah.

Ancak yukarıda paylaştığınız kodları nasıl kullanabilirim.