AccessTr.neT
Northwind Database De Stoktan Düşmek - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Northwind Database De Stoktan Düşmek (/konu-northwind-database-de-stoktan-dusmek.html)

Northwind Database De Stoktan Düşmek - doriangray1907 - 13/10/2020

Merhabalar,

ekteki database de, stoğa girdiğim ürünlerden belli adetlerde "atık" (waste) oluştuğunda

"Inventory Transactions" tablosundan ürünü, adeti giriyorum "Transaction Type" i "waste" olarak ayarlıyorum ancak

"Inventory List" formunda stoktan düşmüyor...

Yani asıl sorunum, atık olarak işaretlediğim ürünleri stoktan düşmesini istiyorum.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

şimdiden teşekkürler...
Yardımcı olabilecek kimse var mı acaba ?
Bir fikri olanda mi yok?
arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek kimse, 2 gündür uğraşıyorum bir çözüm bulamadım...
Arkadaşlar;

Satınalınan stok için;

SELECT [Stok Hareketleri].[Ürün No], Sum([Stok Hareketleri].Miktar) AS [Satınalınan Miktar]
FROM [Stok Hareketleri]
WHERE ((([Stok Hareketleri].[Hareket Türü])=1))
GROUP BY [Stok Hareketleri].[Ürün No];

Satılan Stok için;

SELECT [Stok Hareketleri].[Ürün No], Sum([Stok Hareketleri].Miktar) AS [Satılan Miktar]
FROM [Stok Hareketleri]
WHERE ((([Stok Hareketleri].[Hareket Türü])=2))

Atık Stok için;

SELECT [Stok Hareketleri].[Ürün No], Sum([Stok Hareketleri].Miktar) AS [Atık Stok]
FROM [Stok Hareketleri]
WHERE ((([Stok Hareketleri].[Hareket Türü])=4))

bu kodu yazdım, stok formunda atık olarak işaretlenen ürünleri stoktan düşüyor ancak, stok formunda sadece atık olarak girilen ürünleri listeliyor, işaretlediğim alanda yanlış bir kod mu yazdım acaba?

[Resim: do.php?img=10524]

[Resim: do.php?img=10525]

RE: Northwind Database De Stoktan Düşmek - ozanakkaya - 15/10/2020

Örneğinizin son halini ekleyin. Eklediğiniz örnekte yazdığınız koddaki tablo veya sorgular yok.

RE: Northwind Database De Stoktan Düşmek - doriangray1907 - 16/10/2020

Merhaba, kusura bakmayın sıkıştırıp atmıştım, son halini wetransfere yükledim...

https://wetransfer.com/downloads/289e861970bd6956c2d3f65629b6d64520201016073613/a4997ff56015ac679a73462ba25f6ee020201016073613/13c4c1

RE: Northwind Database De Stoktan Düşmek - ozanakkaya - 16/10/2020

Gönderdiğiniz ilk resimdeki formun kayıt kaynağı olan Stok isimli sorgunun Sql kodunu aşağıdaki ile değiştirerek deneyiniz.

SELECT Ürünler1.[No] AS [Ürün No], Ürünler1.[Urun  Adi], Ürünler1.[Urun Kodu], Nz([Satınalınan Miktar],0) AS [Satınal Miktar], Nz([Satılan Miktar ],0) AS Satılan_Miktar, Nz([Tutulan Miktar],0) AS Tutulan_Miktar, [Satınal Miktar]-[Satılan_Miktar] AS [Eldeki Miktar], [Satınal Miktar]-[Satılan_Miktar]-[Tutulan_Miktar]-[Atık Stok] AS [Kullanılabilir Miktar], Nz([Siparişteki Miktar],0) AS Siparişteki_Miktar, Nz([Bekleyen Siparişteki Miktar],0) AS [Bekleyen_Siparişteki Miktar], Ürünler1.[Yeni Siparis Duzeyi], Ürünler1.[Hedef Duzey], [Hedef Duzey]-[Geçerli Düzey] AS [Hedef Düzeyin Altındaki Miktar], [Kullanılabilir Miktar]+[Siparişteki_Miktar]-[Bekleyen_Siparişteki Miktar] AS [Geçerli Düzey], IIf([Hedef Düzeyin Altındaki Miktar]>0,IIf([Hedef Düzeyin Altındaki Miktar]<[MOQ],[MOQ],[Hedef Düzeyin Altındaki Miktar]),0) AS [Yeniden Sipariş Edilecek Miktar], [Atık Stok].[Atık Stok]
FROM (((((Ürünler1 LEFT JOIN [Satılan Stok] ON Ürünler1.[No] = [Satılan Stok].[Ürün No]) LEFT JOIN [Satınalınan Stok] ON Ürünler1.[No] = [Satınalınan Stok].[Ürün No]) LEFT JOIN [Tutulan Stok] ON Ürünler1.[No] = [Tutulan Stok].[Ürün No]) LEFT JOIN [Siparişteki Stok] ON Ürünler1.[No] = [Siparişteki Stok].[Ürün No]) LEFT JOIN [Bekleyen Siparişteki Ürünler] ON Ürünler1.[No] = [Bekleyen Siparişteki Ürünler].[Ürün No]) LEFT JOIN [Atık Stok] ON Ürünler1.[No] = [Atık Stok].[Ürün No];

RE: Northwind Database De Stoktan Düşmek - doriangray1907 - 16/10/2020

teşekkür ederim, deneyip sonucu yazacağım

Böyle bir hata aldım Img-cray

RE: Northwind Database De Stoktan Düşmek - ozanakkaya - 16/10/2020

Resimlerinizi Site Kurallarında da belirtildiği gibi, Resim Yükle butonuna tıklayarak ekleyiniz. Ek dosya olarak eklemeyiniz.

stok isimli sorguyu tasarım görünümünde aç, 2 sütundaki "İfade1: Ürünler1.[Urun Adi]" şeklindeki alanı Urun Adi olarak değiştir.

Ayrıca, Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu incele, tablolarda alan isimlerinde Türkçe karakter kullanılmamalı, boşluk bırakılmamalıdır.