AccessTr.neT
Kayıt Sayma Problemi - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Kayıt Sayma Problemi (/konu-kayit-sayma-problemi.html)

Sayfalar: 1 2 3

RE: Kayıt Sayma Problemi - ali.ozer - 27/12/2020

(27/12/2020, 00:14)berduş yazdı: Çalışmanızdaki tablolar bağlı tablo, yani gerçek tablonuz yüklediğiniz dosyada yok.
Sizde görünmesi normal çünkü diğer tablonun adresi sizin veritabanınızda kayıtlı ama o veritabanı  eklenmemiş

RE: Kayıt Sayma Problemi - berduş - 27/12/2020

kusura bakmayın ben mesajı yazarken, siz dosyanızı eklemişsiniz. sonradan fark ettim.

(27/12/2020, 00:22)berduş yazdı: kusura bakmayın ben mesajı yazarken, siz dosyanızı eklemişsiniz. sonradan fark ettim.
estagfirullah. videoları izleyerek yaptım bu kadarını. sorduğum şeyi yapamazsam artık arkadaşlar klasöre bakıp bu dolmuş 2021-2 ye geçelim şeklinde sürekli bakacaklar. Img-grin

Açılan_Kutu242 açılır kutusunun değiştiğinde olayına aşağıdaki kodu yazıp dener misiniz?
kodun doğru çalışabilmesi için [Klasor No] değerinin 2020-2 gibi bir  formatta olması gerek eğer verilerinizde bu yapıya uygun olmayan kayıt varsa önce onları silmeli yada bu formata dönüştürmelisiniz. mesela tablonuzda [Klasor No]nun boş yada 20211 formatında olan kayıtlar var bu kayıtları silmelisiniz
Private Sub Açılan_Kutu242_Change()
Dim yMax As Long
yMax = Nz(DMax("clng(Nz(mid([Klasor No],6)))", "[Sonim Tablo]", "[Klasor No] like '" & Açılan_Kutu242 & "*'"), 1)
KlsNo = DCount("*", "[Sonim Tablo]", "[Klasor No]='" & Açılan_Kutu242 & "-" & yMax & "'")
If KlsNo = 20 Then yMax = yMax + 1
Me.Klasor_No = Açılan_Kutu242 & "-" & yMax
End Sub

(27/12/2020, 01:52)berduş yazdı: Açılan_Kutu242 açılır kutusunun değiştiğinde olayına aşağıdaki kodu yazıp dener misiniz?
kodun doğru çalışabilmesi için [Klasor No] değerinin 2020-2 gibi bir  formatta olması gerek eğer verilerinizde bu yapıya uygun olmayan kayıt varsa önce onları silmeli yada bu formata dönüştürmelisiniz. mesela tablonuzda [Klasor No]nun boş yada 20211 formatında olan kayıtlar var bu kayıtları silmelisiniz
Private Sub Açılan_Kutu242_Change()
Dim yMax As Long
yMax = Nz(DMax("clng(Nz(mid([Klasor No],6)))", "[Sonim Tablo]", "[Klasor No] like '" & Açılan_Kutu242 & "*'"), 1)
KlsNo = DCount("*", "[Sonim Tablo]", "[Klasor No]='" & Açılan_Kutu242 & "-" & yMax & "'")
If KlsNo = 20 Then yMax = yMax + 1
Me.Klasor_No = Açılan_Kutu242 & "-" & yMax
End Sub
kardeşim emeğine sağlık. aynen dediğin gibi yaptım. boş yada yanlış yazılanları düzelttim. herhangi bi hata mesajı vermedi. denemek için 25 tane falan kayıt yaptım . herhangi bişey olmadı. 2021-2 ye geçmesi mi gerekiyodu 20 yi geçince.

Tekrar kontrol ederim ama dün denedigimde otomatik olarak geçmişti
Çalışmanızın son halini eklediğiniz kodların olduğu halini tekrar ekler misiniz?