AccessTr.neT
İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek (/konu-iki-tabloyu-tek-bir-sorguda-birlestirmek.html)

Sayfalar: 1 2 3

İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek - truhi - 15/01/2023

Merhaba,
Ekli dosyada aynı formatta 2 adet tablo mevcut,
"tblBayii" >> "qryBayii"
"tblKargo" >> "qryKargo"

her iki tablodan dan da ürünlere göre toplam adetleri içeren özet iki sorgu oluşturdum,
istediğim 2 sorguyu tek bir sorgu halinde oluşmasını istiyorum.

Özetle her iki tablodaki ürünlerin toplamını tek bir özet dosya halinde istiyorum.

ilginiz için şimdiden teşekkürler,

Re: İki̇ Tabloyu Tek Bi̇r Sorguda Bi̇rleşti̇rmek - atoykan - 15/01/2023

Aşağıdaki sorguyu deneyin.
SELECT DISTINCTROW tblBayii.[Ürün Adı], tblBayii.[Ürün Kodu], Sum(tblBayii.Adet) AS [Topla B_Adet], Sum(tblKargo.Adet) AS [Topla K_Adet]
FROM tblBayii INNER JOIN tblKargo ON tblBayii.[Ürün Kodu] = tblKargo.[Ürün Kodu]
WHERE (((tblBayii.[Tarih-Saat])>"11.12.2022") AND ((tblKargo.[Tarih-Saat])>#11/11/2022#))
GROUP BY tblBayii.[Ürün Adı], tblBayii.[Ürün Kodu]
HAVING (((tblBayii.[Ürün Adı])<>""));

RE: İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek - truhi - 15/01/2023

(15/01/2023, 20:11)atoykan yazdı: Aşağıdaki sorguyu deneyin.
Kod:
SELECT DISTINCTROW tblBayii.[Ürün Adı], tblBayii.[Ürün Kodu], Sum(tblBayii.Adet) AS [Topla B_Adet], Sum(tblKargo.Adet) AS [Topla K_Adet]
FROM tblBayii INNER JOIN tblKargo ON tblBayii.[Ürün Kodu] = tblKargo.[Ürün Kodu]
WHERE (((tblBayii.[Tarih-Saat])>"11.12.2022") AND ((tblKargo.[Tarih-Saat])>#11/11/2022#))
GROUP BY tblBayii.[Ürün Adı], tblBayii.[Ürün Kodu]
HAVING (((tblBayii.[Ürün Adı])<>""));

Hocam öncelikle ilgilinize teşekkürler,
yalnız burada her iki tablonu kesişimi veriyor, yani her iki tabloda da ortak olan ürünleri veriyor,
benim istediğim toplam ürünleri, yani her iki tablonun tüm ürünlerini versin.

iyi akşamlar.

RE: İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek - atoykan - 16/01/2023

Ekli dosyayı inceleyin buradan açıklayarak adım adım size yaptırmaya vaktim olmadığından örneğinizi revize ettim. İlişkili veritabanı mantığını tam anlamamışsınız aynı veriler tablolara ayrı ayrı kayıt edilmez ilişkilerle bağlanırlar,  ona göre düzeltme yaptım ürün kayıtları için ayrı bir tablo ve bayi kargo tablolarında ilişki yapısını kurup istediğiniz sorguyu ekledim.

RE: İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek - truhi - 16/01/2023

(16/01/2023, 10:47)atoykan yazdı: Ekli dosyayı inceleyin buradan açıklayarak adım adım size yaptırmaya vaktim olmadığından örneğinizi revize ettim. İlişkili veritabanı mantığını tam anlamamışsınız aynı veriler tablolara ayrı ayrı kayıt edilmez ilişkilerle bağlanırlar,  ona göre düzeltme yaptım ürün kayıtları için ayrı bir tablo ve bayi kargo tablolarında ilişki yapısını kurup istediğiniz sorguyu ekledim.

Hocam ilginize teşekkürler,
Yalnız buradaki Kargo ve Bayi adetleri tutmuyor, sanıyorsam çarparak falan gidiyiyor.

Örnek: YZ 001 kodlu ürün "tblKargo" tablosunda '28' adet var iken, sorguda '25398' adet görünüyor.

Kontrol edebiilir misiniz
iyi çalışmalar,
iyi haftalar

RE: İki Tabloyu Tek Bir Sorguda Birleştirmek - C*e*l*o*y*c*e - 16/01/2023

Merhaba
inceleyin Lütfen