Skip to main content

AccessTr.neT

Sorgu çalıştırıldığında girilen parametre değerini kod tarafında denetlemek

Sorgu çalıştırıldığında girilen parametre değerini kod tarafında denetlemek

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar;
Ekli örnekteki getir sorgusu var. Bu sorgu kendi içinde barcode no parametresini girmemizi istiyor.
Bu sorguyu kod tarafında DoCmd.OpenQuery "getir" kodu ile çalıştırıyorum.
Yapmak istediğim parametre boş geçilmiş ise uyarı vermesi.
Paremetreyi form üzerinden bir metin kutusu ile aldığımda parametre boş geçilmiş ise uyarı vermeyi yapıyorum, ama diğer türlü sorgunun içinde parametreyi girdiğimizde kod tarafında bu değerin boş geçilip geçilmediğini denetlemek için nasıl ulaşıcağım.
Umarım anlatabilmişimdir.
.rar Veritabanı1.rar (Dosya Boyutu: 44,1 KB | İndirme Sayısı: 8)
Çözüldü #2
Sorgudaki BarcodeNo alanının ölçütünü aşağıdaki ile değiştir.

[Formlar]![ekleme]![degerim]

Formdaki butonun tıklandığında olayındaki kodları aşağıdaki ile değiştir.

If IsNull(Me.degerim) Then
MsgBox ("Barkod Alanı Boş Geçilemez vs.vs.vs.")
Me.degerim.SetFocus
Else
DoCmd.OpenQuery "getir"
End If
Çözüldü #3
Merhaba Ozan hocam;
Sanırım eksik anlattım. Form üzerine hiç bir kontrol nesnesi eklemeden buton ile sorguyu çalıştırdığımda gelen parametre girin ekranındaki alanı boş geçersem "barcod no girmediniz...sorgu çalışıtırılamaz" tarzı bir uyarıyı nasıl verdirebilirim.
Saygılarımla.
Çözüldü #4
Sorgu verileri süzmek için kullanılır, sorgu rapor veya formun kayıt kaynağı olur, öyle çift tıklanarak açılmaz. Form üzerinden parametre olayı daha kullanışlı olur.
Sorguyu formda alt form olarak eklersin, butonu tıkladığında gerekli kontrolü yapıp alt formu günceller. Daha kullanışlı olur.

Sorgudaki ölçütü aşağıdaki ile değiştir.

VeriVarMi([Değer Giriniz])

Yeni bir modül oluşturup aşağıdaki kodları ekle.

Public Function VeriVarMi(Veri As Variant)
If IsNull(Veri) Then
MsgBox ("barcod no girmediniz...sorgu çalışıtırılamaz")
End If
End Function
Çözüldü #5
Merhaba Ozan hocam;
Dediğiniz gibi bir fonksiyon yapıp sorgudaki kriteride dediğiniz gibi yaptım. Sorguyu çalıştırdığımda gelen parametre girin ekranında veri girmeden tamam deyince fonksiyon çalıştı mesajı verdi ama ardında sorgu yine çalıştı.
Yani yapamadım sanırım. Ya da dediğiniz gibi hiç bu şekilde yapmadan parametre değerini form üzerinden bir metin kutusunda alarak yapmak.
Merak etmiştim kod tarafında bu parametre girin ekranından girilen değere "Me." diyerek erişelibirimiyiz diye..
Saygılar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da