Skip to main content

AccessTr.neT

Anket Çalışması

Anket Çalışması

(18/02/2017, 11:22)murat dikme yazdı: Sayın @Seruz uygulamanızda makro varmı? sağ tuş öğrenci ekle, düzelt ve sil işlemini nasıl yaptığınızı çözemedim yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Bu konudaki detaylı anlatımı aşağıdaki konuda bulabilirsiniz.
Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim

sağ click ile açılan menü araç çubuğu menüsü ile aynı hazırlanır, tek fark en son özelleştir, araç çubukları, sağclickYapilacakMenu seçilip tür adına AÇILAN seçilecektir. (dikkat edilecek husus, açılan seçildikten sonra tekrar görmek istediğimiz de özelleştir, araç çubukları arasından kaybolur görünmez, tekrar görebilmek için herhangi bir araç çubuğu seçilir, özellikler tıklanır, seçili araç çubuğu açılır kutusundan ilgili sağ click ile açılan menü seçilir. değişiklik yapılacaksa tür araç çubuğuna çevrilir iş bitince tekrar açılan yapılır)

Menüler hazırlandıktan sonra formlara bağlı olarak görünmesi için ;

formun özellikler, diğer kısmında "Menü Çubuğu" bölümüne makro ile hazırladığınız menü ismini yazıyoruz (açılır kutudan seçilmez, kendimiz yazıyoruz, ilişik örenekte menü seçmişiz.)...... 

formun özellikler, diğer kısmında "Araç Çubuğu" bölümüne özelleştir diyerek hazırladığımız araç çubuğu menüsü seçilir (açılır kutudan görebilirsiniz, ilişik örnekte "menuekle" yapıp seçmişiz.) 

sağ click yaparak açılmasını istedğimiz menü için ise; hangi formda sağ click yapılınca açılmasını istiyorsak yine formun özellikler diğer kısmında" kısayol menü çubuğu" açılır kutusundan bularak seçebilirsiniz. (örneğin biz sözde iller formuna uygun olan açılır kutuyu yapmışız ve seçmişiz.) yaptığımız, sağ click menüsünde örneğin filtreleri koymuşuz sıralama filtreleri a-z veya z-a sıralama küçükten büyüğe büyükten küçüğe sıralama yapar... seçime göre filtre uygula filtresi; formunuzda hangi veriyi guruplamak isterseniz o alanın üstüne gelip sağ tıklayıp açılan menüde seçime göre filtre uygula seçiyoruz, bayağı kullanışlı.. filtre sıralama kaldır filtresiyle tüm filtreleri kaldırır.
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Bilgilendirme için teşekkür ederim Sayın hocam. 2007 de özel araç çubuğu yok galiba yada ben yapamadım.
(19/01/2009, 16:21)Seruz yazdı: Forumdaki bir istek üzerine, bir okuldaki öğrencilere anket çalışması yapmak için
yaptığım çalışmayı ekte bulabilirsiniz.

Bu programda, açacağınız anket formunda, "Sınıf Listesi" ve "Öğrenci Listesi" nde
Yeni Kayıt, Düzeltme ve Silme işlemleri Mouse'un Sağ Tuş ile yapılıyor.

Sınıfı ve Öğrenciyi seçtikten sonra karşınıza Anket Soruları ve cevap şıkları geliyor.
Verilen cevaba göre cevap satırının rengi değişiyor.
Verilen cevaplar formun altında otomatik olarak saydırılıyor.

Sol Alt köşedeki Soru işlemlerinden açılan Soru listesinde
Yeni Soru, Düzeltme ve Silme işlemlerini yine Sağ Tuş Menüsü ile yapabiliyorsunuz.

Anketlerle ilgili sonuçları ise Ana Menü'deki "Raporlar" kısmında,
Soru, Sınıf ve Öğrenci bazında toplam olarak ve ayrıca öğrenci
detaylı olarak alabiliyorsunuz.

Farklı şeyler isterseniz, "Cevap_Tablosu" adlı sorguyu baz alarak,
bir çok rapor üretebilirsiniz.

Sn Seruz,

Emeğinize sağlık. çalışmanız mükemmel olmuş. bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. sağ tuş kısayol menüsü ilk kez gördüm acceste. sağ yol menüsünü değiştirmek istiyorum fakat kodlarını bulamadım. sağ tuş menüsünü yeniden nasıl düzenleyebilirim veya varolanın mesajlarını nasıl değiştirebilirim. Yukarıdki cevabınızdan maalesef hiçbir değişiklik yapamadım. Bahse konu yönlendirdiğiniz sayfayıda inceledim maalesef değişiklik yapamadım. sizin anket dosyanız üzerinden resimli anlatmanız mümkün mü acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekürler
Son Düzenleme: 26/10/2018, 16:12, Düzenleyen: cevahir1.
Merhabalar, 
Yukarıda linkini verdiğim konuda resimsiz ama detaylı olarak anlatılmış. 
Sağ tuş menüsü için makro veya kod kullanmadım.
Tamamen sürükle-bırak mantığıyla yapılıyor.
Ben bunu Access 2002 (ingilizce) ile yapmıştım. 
Sonraki versiyonlarda sağ tuş menü henüz kullanmadım, farklı mıdır bilemiyorum?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dosyayı Shift tuşu ile tasarım modunda açın, Menüler  üzerinde iken sağ tuşla düzenle komutunu seçin.
[Resim: anket1.jpg]

PopUp menüler bu listede görünmüyor, bu nedenle herhangi birini seçip özelliklere basın.
[Resim: anket2.jpg]

Gelen toolbar listesinden görüp seçebilirsiniz. SagTusMenu  ile başlayanlar, benim kullandıklarım.

[Resim: anket3.jpg]

Değişiklik yapmak için Popup tipini Toolbar olarak değiştirip, bu formu kapatın. 
[Resim: anket4.jpg]
Artık bu toolbar'ı değiştirebilirsiniz. sürükle bırak ile Commands-All Forms'dan yeni form veya raporu sürükleyerek ekleyebilir,
veya istediğinizi sağ tuşla değiştirebilir veya silebilirsiniz. 
[Resim: anket5.jpg]

İstediğiniz şekle geldikten sonra, tekrar özelliklere geçip,

[Resim: anket6.jpg]

Toolbar özelliğini Popup yapmayı unutmayın.
[Resim: anket7.jpg]

Daha sonra formda liste kutusunun özelliklerinden, Kısayol çubuğu olarak bu menüyü belirtmeniz gerekiyor.
[Resim: anket8.jpg]
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Access 2002 İngilizce ile açıp, yaptığım işlemleri resimledim.
Türkçe ve farklı versiyonlarda nasıl yapılacağını artık kendiniz kurcalayarak bulacaksınız.
Umarım faydalı olur.
Konfüçyüs
sayın seruz üstteki açılır menüleri 2010 ve s0nraki versiyonlarda nasıl yapabiliriz?

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task