Skip to main content

AccessTr.neT

Textbox ın içini kod ile boşalttıktan sonra hata veriyor

Textbox ın içini kod ile boşalttıktan sonra hata veriyor

Çözüldü #1
Merhabalar,

Sn ÖzGüR YaSiN in yönlendirmesi ile ilk ADO denememi yapıyorum. (Verinin kontrolü açısından süper bir şeymişImg-grin

Textbox ların içini
Me.Textbox= ""
kodu ile boşaltıyorum. Bu işlemden sonra değişkenin taşıdığı verinin uyumsuz tür olduğunu ayrıca kaydet olayındaki boş alan kontrolünü de atladığını fark ettim.

Örneğimde ilk olarak "Kaydet Butonunu Aç" diyip işlem yaparsam sorun yok (Tabi böle bir buton ilerde olmayacak farkı anlamamız için şimdilik ekledim).
"Yeni" butonunu tıklayıp alanları boşaltılınca bahsettiğim sorunlar başlıyor.

SiteApartmanYönetim örneğini inceledim ama şimdilik bana çok karışık geldi.
.rar raham.rar (Dosya Boyutu: 86,51 KB | İndirme Sayısı: 10)
Çekirge'nin Çırağı

İlmin yarısı, soru sormaktır.
Çözüldü #2
Sadece IsNull kontrolü yapmayın şu şekilde deneyin:

If IsNull(me.Tarih) or me.Tarih = "" Then
MsgBox "Alan boş bırakılamaz"
exit sub
End If

Boş alan kontrolünden sonra kodun alttan devam etmemesi için mutlaka Exit Sub ile kod akışını kesin.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #3
Sn alpeki99

Söylediğiniz kontrolleri yaptım ilk aşamayı hallettik, teşekkürler.

Sorumda da anlattığım gibi içini boş boşalttığım alan sadece tablodaki metin biçimlerini taşıyor, diğer türlerde (tarih, saat, sayı ...) hata veriyor.
değişken biçimi tanımım damı bir sorun var acaba. İçini boşaltmaz isem çalışıyor çünkü.

Program düzeltildikçe güncel halini de ekliyorum, yararlanmak isteyenler olabilir.
.rar raham1.rar (Dosya Boyutu: 86,3 KB | İndirme Sayısı: 8)
Çekirge'nin Çırağı

Son Düzenleme: 19/02/2013, 14:08, Düzenleyen: raham.
Çözüldü #4
Aslında içini boşaltmıyorsunuz. Yaptığınız şey normalde Tarih olan bir alana String türde olan "" değerini atıyorsunuz. Tabloya kaydetmek istediğinizde tablo Tarih türünde formdaki alan ise string türde olduğundan hata alıyorsunuz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #5
Anladım peki ne tavsiye edersiniz, metin kutularının icini temizlemenin baska bir yontemi var mıdır. Tum tabloyu metin bicimine cevirmek de istemiyorum ama en dogru yontem ne ise onu yaparım
Çekirge'nin Çırağı

Çözüldü #6
Nz(ilgiliAlan, Now())

gibi bir komutla o alan boş ise tarih değerini kaydedebilirsin.

İkinci bir gizli kutu koyup asıl değeri o alanı VT na kaydedebilirsin.

VT da alanı Metin türü yapıp Tarih olarak kullanmak istediğin zaman
DateValue("tablodan gelen string değer")
ile tarih formatına çevirebilirsin.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task