Skip to main content

AccessTr.neT

Metin İçeren Sütunlardaki Değerleri Saydırmak

Metin İçeren Sütunlardaki Değerleri Saydırmak

Çözüldü #1
Arkadaşlar Merhaba,
Ekteki dosyada yapmak istediğim ve yapamadığım şeyi anlatmak istiyorum, bu konuyla ilgili onlarca örnek inceledim, cevaplanmış soruları tek tek okudum fakat kendi formuma uyguladığımda bir türlü doğruyu bulamadım devamlı hata alıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosyada görebileceğiniz gibi cagri_tbl adında bir tablo mevcut. Bu tablonun içinde dahili_kurulum sütununda çeşitli yinelenen metin değerleri var. Ben bu değerleri dahili_kurulum_sorgu altında SAY fonksiyonu ile kaçar kez tekrarlandıklarını bulabildim. Fakat sorunda burada. Hesaplattığım değerleri Genel Tablo formundaki ilgili yere aldırmayı bir türlü beceremedim.

Örnek verecek olursak, dahili_kurulum_sorgusundaki altusun karşılığı olan 4 değerini Genel Tablo formundaki Dahili Kamera Kurulum => Altus başlığı altına getirebilmek.

Farklı örneklerden gördüğüm kadarı ile hiç sorgu kullanmadan formdaki ilgili kutucuğun denetim kaynağına =DCount("[dahili_kurulum]";"[cagri_tbl] = 'altus'") gibi çeşitli varyasyonlar denedim fakat devamlı #HATA alıyorum ve nerede yanlış yaptığımı bulamıyorum.

Aslında burada hangi yöntemi uyguladığımız yada hangi kodu kullandığımızın hiçbir önemi yok yeterki cagri_tbl tablosundaki ilgili firmanın değerini Genel Tablo formundaki ilgili kutucuğa getirebiliyor olayım.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim,

Saygılarımla,
Recep KARTAL
Çözüldü #2
bununla deneyin 4 sayısını ilgili alanda göreceksiniz...
=DLookUp("[YinelemeSayısı]";"[dahili_kurulum_sorgu]";"[dahili_kurulum]='ALTUS'")
komşuda dülger mi var geliyor keser sesi,
ustalar konuşunca çıraklar keser sesi.
Çözüldü #3
Sn.Kural, bende kendi çapımda uğraşıyordum, sizin yanıtınızı okuyunca denedim, ancak hata vermeye devam ediyor.

Metin185 denetim kaynağına yazdım (=DLookUp("[YinelemeSayısı]";"[dahili_kurulum_sorgu]";"[dahili_kurulum]='ALTUS'"))

Ben mi yanlış yapıyorum !
Tşk.
"Oyun bitince  şah ve piyon aynı kutuya atılır "
Çözüldü #4
= işaretinden önce parantez olmayacak ayrıca satır sonundaki fazladan parantezi kaldırın.
Çözüldü #5
her iki parantezi yorumuma eklemiş, denetim kaynağına eklememiştim.

=DLookUp("[YinelemeSayısı]";"[dahili_kurulum_sorgu]";"[dahili_kurulum]='ALTUS'")

Aynını yazdım, bir daha kontrol edeyim.
Tşk.
"Oyun bitince  şah ve piyon aynı kutuya atılır "
Çözüldü #6
dahili_kurulum_sorgu isimli sorguyu aşağıdaki şekilde değiştirin önce zira ben sorguda bulanan [dahili_kurulum alanı] isimli alanın adını [dahili_kurulum] olarak değiştirmiştim. Kusura bakma.
Kolay Gelsin.
SELECT First(Cagri.dahili_kurulum) AS dahili_kurulum, Count(Cagri.dahili_kurulum) AS YinelemeSayısı
FROM Cagri
GROUP BY Cagri.dahili_kurulum
HAVING (((Count(Cagri.dahili_kurulum))>1));

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task