Skip to main content

AccessTr.neT

reportviewer hakkında

reportviewer hakkında

Çözüldü #1
Merhaba,
Datagridview kolon başlıklarının adını değiştirme işlemlerine benzer bir işlemi reportviewerda da yapmak istiyorum. Malesef istediğim işlemleri yapamadım. Bu işlemlerden bazıları;

1-Reportviewer üzerine eklediğim table'ın içini istediğim bir dataset -datasourche ile dolduruyorum.Bu Table daki Header kısımlarını isteğe bağlı olarak bu rapor görüntülendiği anda değiştirebilirmiyim. (Örrneğin bir formdaki Form Load olayına eklediğimiz kodla datagridview headersname -kolon başlıklarının adını değiştirdiğimize benzer bir işlemi bu reportview deki table da yapabilirmiyiz.)

Kısaca datagridview deki kolon başlıklarının adlarını isteğe göre değiştirebildiğimiz gibi reportview üzerinde yapabilirmiyim ?
Son Düzenleme: 09/09/2014, 21:02, Düzenleyen: umutakkaya.
[Resim: do.php?img=4509]

Bana basit bir örnek yeterli olacak, gerisini bu yolla halledeceğim ama. Saygılar.
Son Düzenleme: 09/09/2014, 21:04, Düzenleyen: umutakkaya.
Galiba bu sorunu çözmüşsünüz. Daha sonraki tarihte açılmış bir konuda sütun başlığını değiştirebildiniz galiba. Konuyu çözülmüşlere taşıyorum ancak çözülmemiş ise konuya tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Hayır. Cevap bekledim ama malesef yanıt alamadım. Reportviewerde sütun başlığını duruma göre değiştirme ile alakalı bir metod yok Img-grin gibi. Access raporlarında raporun loadına yazıveriyoruz istediğimiz başlık istediğimiz metinle değişiyor. Ama bu reportviewerda olmuyor galiba.
Rapor Tasarımında başlığa ne ad verdiysek onunla kalıyor gibi. Ama bu doğru ise bu vb.net reportlarında bir eksiklik demektir. Bilmem ne dersiniz ?
Benim projemde ekrandaki herşeyi kendim yazdırıyorum ama Access'teki gibi bir kullanım varmı açıkçası bende bilmiyorum araştırmadımda.

1- Toolbox - Printing - PrintDocument nesnesini formunuza sürükleyin.
2- PrintDocument'in PrintPage olayında aşağıdaki kodları yazın:

Kod:
Dim yaziTipi As New Font("Tahoma", 14)

e.Graphics.DrawString("Vb.Net ile başlık yazıyoruz.", yaziTipi, Brushes.Black, 100, 50)

Bu olay ancak yazdırma olayında geçerli olacak. Peki nasıl yazdırmayı tetikliyoruz? Bir buton ekleyin tıklanma olayına aşağıdaki kodu yazın:

Kod:
PrintDocument1.Print()
Burada şart olayını nasıl yapacağız derseniz yukarıdaki PrintPAge olayını aşağıdaki gibi değiştirin:

Kod:
Dim yaziTipi As New Font("Tahoma", 14)

Dim neYazayim As String
   Dim sitemiz As String

If sitemiz="AccessTr.Net" Then
      neYazayim = "Vb.Net ile başlık yazıyoruz."
   Else
      neYazayim = "Başlık yazmadık..."
   End If

e.Graphics.DrawString(neYazayim, yaziTipi, Brushes.Black, 100, 50)

Vb.Net kullanmadığım ve kısmen ezbere yazdığım için hata olabilir kusura bakmayın.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task