Skip to main content

AccessTr.neT

Farklı Formlarda Lisans Kontrolü Yaptırmak.

Farklı Formlarda Lisans Kontrolü Yaptırmak.

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar. Hazırlamış olduğum uygulama açıldığı zaman   a    formunun açılmasını istiyorum ve Access özelliklerinden geçerli veri tabanı bölümünden belirliyorum. Bunda bir sorun yok. Ancak hazırlamış olduğum programı accde formatına çeviriyorum. Bu kadarında işlem tamam. Ancak kullanıcı lisans kontrolünü pas geçtirebilir. Açılışta örneğin anamenü formunu açtırır ve lisans pas geçilir.

Lisans olayının pas geçilmemesi için, anamenü formu açıldığında arka planda lisanslama yapılmışmı yapılmamışmı kontrol edilmesini, lisanslama yapılmamış ise formun otomatik olarak lisans formunu açmasını nasıl sağlayabilirim.

Kullanıcıyı lisansa zorlamak için arka planda lisans kontrolü için yardım istiyorum ve birçok arkadaşın işine yarayacak bir konu olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler . . .
Son Düzenleme: 10/12/2014, 15:37, Düzenleyen: access06. (Sebep: Düzeltme)
ne yaparsanız yapın, o form adı yinede değiştirilir.

autoexec adında makro oluştur, form aç eylemi ekle. Açılmasını istediğin form ismini yaz,

arada açılması muhtemel formlardan birinin açıldığında olayına

Dim db As DAO.Database
Dim prt As DAO.Property 
Set db = CurrentDb
Set prt = db.CreateProperty("StartupForm", dbText, "frm_acilisformu")
db.Properties.Append prt
Set prt = Nothing
Set db = Nothing

şeklinde kod ekle, bu form açıldığında startup belirlediğin hale gelsin.
Ozan çok teşekkürler, peki şöyle yaptıramazmıyız. Kullanıcı lisans olayını pas geçmek için açılış formunu değiştirdiğini varsayalım ve Ana Menü formunu direk açtırsın. Ana Menü formumuzun arka planında açıldığında lisans yapılmışmı, yapılmamışmı kontrol etsin ve lisans yapılmamış ise lisans kontrolüne zorlamak için, lisans sayfasını açılmasını istiyorum. Bu şekilde yani lisans kontrolünü diğer formlar aracılığı ile yaptırmakta tam çözüm yapılmış olur sanırım. (accde dosyası yapıldığını düşünürsek, anamenü formunu değiştiremeyeceği için.)

Örnek uygulama ekte.
.rar lisans_kontrol.rar (Dosya Boyutu: 100,5 KB | İndirme Sayısı: 21)
Son Düzenleme: 10/12/2014, 12:10, Düzenleyen: access06. (Sebep: düzeltme...)
Temelde pek çok kullanıcının yaptığı iki yanlışı yapıyorsunuz:

1- Eğer program lisanslanmamış ise programı kapattırmak.

Bu yanlış bir yöntem çünkü kullanıcı program kapanınca program hatalı/arızalı sanabilir. Program kapandığı için satın almak isteyen kişi programı nasıl aktif edecek? Eğer yeni bir program gönderecekseniz hem ek bir iş çıkartıp kullanıcıyı yoruyorsunuz hem de sizin gönderdiğinizi alıp kötü niyetle dağıtmasını nasıl engelleyeceksiniz?

2- Programın sadece bir formunda lisans kontrol işlemi yaptırmak.

Programın farklı formlarında lisans kontrol işlemi yaptırılır. Hatta işi sıkı tutmak adına online lisans kontrolü, tablodaki kayıtlar belirli bir sayıya ulaştığından lisans kontrolü, harici exe dosyası ile lisans kontrolü gibi işlemler yapabilirsiniz. İlk açılış formunda kontrol ettirmek yerine diğer formlarda da kontrol edebilirsiniz. Siz ilk başta lisanslı değilde programı kapatmak için muhtemelen bu yola başvuruyorsunuz ancak yukarıdaki bahsetmiş olduğum gibi bu yanlış bir yöntem.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
(10/12/2014, 11:33)alpeki99 yazdı: Temelde pek çok kullanıcının yaptığı iki yanlışı yapıyorsunuz:

1- Eğer program lisanslanmamış ise programı kapattırmak.

Bu yanlış bir yöntem çünkü kullanıcı program kapanınca program hatalı/arızalı sanabilir. Program kapandığı için satın almak isteyen kişi programı nasıl aktif edecek? Eğer yeni bir program gönderecekseniz hem ek bir iş çıkartıp kullanıcıyı yoruyorsunuz hem de sizin gönderdiğinizi alıp kötü niyetle dağıtmasını nasıl engelleyeceksiniz?

2- Programın sadece bir formunda lisans kontrol işlemi yaptırmak.

Programın farklı formlarında lisans kontrol işlemi yaptırılır. Hatta işi sıkı tutmak adına online lisans kontrolü, tablodaki kayıtlar belirli bir sayıya ulaştığından lisans kontrolü, harici exe dosyası ile lisans kontrolü gibi işlemler yapabilirsiniz. İlk açılış formunda kontrol ettirmek yerine diğer formlarda da kontrol edebilirsiniz. Siz ilk başta lisanslı değilde programı kapatmak için muhtemelen bu yola başvuruyorsunuz ancak yukarıdaki bahsetmiş olduğum gibi bu yanlış bir yöntem.

evet haklısınız, lisans kontrolünden sonra kapattırmak yerine, lisans formunu açtırabiliriz. programı kapattırmak yerine, lisans formunu açtırmak dediğiniz gibi daha mantıklı.

İşte bunu yaptırmanın yolunu soruyorum. kullanıcı lisans kontrolünü açılış formunu değiştirerek pas geçmiş ise, nasıl lisans olayına zorlayabiliriz ??? Buna bir çözüm soruyorum.
Yukarıda yazmıştım ama tam anlaşılmamış galiba. Sadece bir yerde kontrol yaptırmayın. Farklı formlarda ve farklı durumlarda olmak üzere 5-10 lisans kontrolü yaptırın. Birisini aşsa diğerini aşamaz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task