Skip to main content

AccessTr.neT

Formu tam ekran yapma ve ortalama

Formu tam ekran yapma ve ortalama

Question #1
Arkadaşlar Merhabalar,

Uzun zamandır yerli ve yabancı kaynaklardan araştırdığım ve net olarak hiç bir yerde çözümünü bulamadığım bir sorunum hakkında sizlere danışmak istiyorum.

Microsoft Access 2013 sürümü ile oluşturduğum geniş kapsamlı bir uygulamam var. Uygulama şirketimiz içerisindeki farklı kullanıcıların kendi şifreleri ile giriş yaptıktan sonra şirket sunucumuzda bulunan bir veritabanına veri girişi ve kullanıcı yetkilerine göre bu verilerin işlenmesini kapsıyor.

Normal şartlarda uygulamamı Pop-up pencere üzerinde kullanıyordum. Fakat yeni yaptığım güncellemelerle birlikte grafik ekranları tasarladım ve uygulamama entegre ettim. Bununla birlikte uygulama ekranlarımı DoCmd.Maximize komutu ile tam ekran çalışacakları hale getirdim.

Burada şöyle bir sorunum var; Uygulamam farklı ekran boyutlarında farklı alanlarda görünüyor. En küçük ekranda mükemmel bir şekilde görünürken bir üst boyuttaki ekranda sol üst köşeye yaslanmış şekilde görünüyor. Ben burada tam ekran açılan uygulamamın içerisindeki tüm nesnelerin tüm ekran boyutlarında eşit ve simetrik bir biçimde ekrana tam olarak ortalanmasını istiyorum.

Bunu sorunsuz olarak nasıl sağlayabilirim ?

İlginiz için teşekkürler.
Son Düzenleme: 08/01/2015, 14:02, Düzenleyen: uralcoder. (Sebep: Yazım hatası)
Sayın uralcoder,

Bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak site içerisinde arama yaparken çözünürlük kelimesini yazmak sureti ile elde edebileceğiniz birçok konu mevcut.bunlar içerisinde yer alan bilgiler ve örnekler,bu talebinize çözüm sağlayabilecek nitelikte olabilir.incelemenizde fayda var.aşağıda bunlardan bazıları yer almakta…

formdaki nesneler tam ekran modunda büyüsün

Ekran Çözünürlüğü Ayarlama

ekranda formu yerleştirmek

bilginize.
iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Merhabalar,

Bundan bir sene önce yaşadığım başka bir problemde yine sizin desteğinizle büyük aşamalar kaydetmiştim. Şimdi verdiğiniz bilgileri inceliyorum, ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla
Maximize komutunu kullanmadan çözebilirsiniz. Madem tasarımlarınızı kendi çözünürlüğünüze göre tam olarak ayarladınız açıldığı zaman düzgün bir yerleşim olmuş olur. Form özelliklerinden "Otomatik Ortala" özelliğini Evet olarak yapın. Böylelikle orjinal tasarım hali boyutları değişmeden büyük çözünürlerde ekran ortasında olmuş olur.

2007 ve sonrası versiyonlar ile uygulama geliştirirken kullanabilecek bir özellik var. Tasarım Görünümünde denetimlerin "Tutturma" özelliğini kullanacak olursanız Maximize edildiğinde formlar büyüyünce "Denetimlerde Orantılı Büyür". Yalnız bazı durumlarda sadece bir metin kutusunun gerektiğinden fazla genişlemesi göze hoş gelmeyebilir. Tamamen sizin tercihinize kalmış bir özellik. Ben Tutturma özelliğini kullanıyorum ve memnunum ancak asıl çalışma yöntemim formların ekranda orjinal boyutu ile ortalanması şeklinde.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Ben formların tam ekranda orjinal boyutlarıyla ortalanmasına razıyım. Sorunum şu ki "Otomatik Ortala" seçeneğini aktif duruma getirdiğimde değişen hiç bir şey olmuyor. Fakat bu uygulama farklı ekran ve ekran çözünürlüklerine sahip kullanıcılar tarafından kullanılacak. Dolayısıyla ben tüm ekranlarda tam ekran ve düzgün görünmesini istiyorum.
Son Düzenleme: 08/01/2015, 15:25, Düzenleyen: uralcoder. (Sebep: Ekleme)
Otomatik ortalamanın aktif olması pencerenin diğer özelliklerinede bağlı. Mesela Form Kenarlığı vs. Örnek bir pencere yükleyin onun üzerindan tarif edelim.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task