Skip to main content

AccessTr.neT

Stajyer Başvuruları ve Dilekçe

Stajyer Başvuruları ve Dilekçe

Çözüldü #1
merhaba arkadaşlar.

öğrenciden form üzerinden aldığımız bazı bilgileri (öğrencinin tc ad soyad sınıf,okulun alan dal vs.) rapor kullanarak dilekçeye dönüştürme şansımız varmıdır? ve okul adı bazen uzun bazen kısa olmasıyla birlikte bu dilekçenin formatının da kendisini otomatik ayarladığı bir dilekçe...

ekte word ortamında bir dilekçe gönderiyorum. incelerseniz sevinirim
.docx StajRapor.docx (Dosya Boyutu: 10,52 KB | İndirme Sayısı: 8)
.rar Stajyer.rar (Dosya Boyutu: 53,91 KB | İndirme Sayısı: 12)
sayın tayfar,

EK'te;bahsettiğiniz talep üzerine hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Konu,

Access Soruları ve Cevapları kategorisine tekrar taşınmıştır.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
.rar Stajyer-ATOZ.rar (Dosya Boyutu: 37,43 KB | İndirme Sayısı: 21)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
(20/01/2015, 12:52)atoz112 yazdı: sayın tayfar,

EK'te;bahsettiğiniz talep üzerine hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.

Konu,

Access Soruları ve Cevapları kategorisine tekrar taşınmıştır.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.

ilgi alakanıza teşekkür ediyorum. fakat bu raporda yani dilekçede başka bir öğrenci için şart belirttiğim TC kısmına yazdığınız parametreler sebebiyle başka bir öğrencinin dilekçesini alamadım. tek bir öğrenci için tasarlanmış ve şu haliyle işimi görmüyor. bununla yine uğraşalım ama bunu nasıl çözdüğümü size açıklayım,umulur ki istifade eden biri olur işi görülür Img-grin

word belgesinde postalar diye şahane bir yer var. oraya bastım ve solda "adres-mektup birleştirmeyi başlat" başlığı altında "adım adım birleştirme sihirbazı" seçeneğini seçtim. sağ tarafa sihirbaz açıldı ve 3. aşamada benden veritabanının konumunu istedi. ileri diyerek hiçbir şeyi değiştirmeden 6. adıma kadar gelip sihirbazı kapattım.
sonra yukarıda "birleştirme alanı ekle" seçeneğinden [okulu] alanı gibi ilgili alanları ilgili yerlere tanımladığımda;
bilmemne lisesi bilmemne bölümü öğrencisiyim. kurumunuzda staj yapmak istiyorum diye çok güzel bir kalıp ortaya çıktı.
(tanımladığınız dilekçe 1. satırı göstererek başlıyor, yukarıda sonraki kayıt ve son kayıda gidebileceğiniz kayıt gezginiyle çıktı vereceğiniz kaydı bulmakta zorlanmıyorsunuz Img-grin
Son Düzenleme: 20/01/2015, 23:24, Düzenleyen: tayfar.
(20/01/2015, 23:22)tayfar yazdı: (tanımladığınız dilekçe 1. satırı göstererek başlıyor, yukarıda sonraki kayıt ve son kayıda gidebileceğiniz kayıt gezginiyle çıktı vereceğiniz kaydı bulmakta zorlanmıyorsunuz Img-grin

Atoz'un eklediği örnekte sıkıntı göremedim, formda kayıt seçip rapor aç butonunu tıkladığınızda ilgili kişiye ait raporu açıyor, yani tek bir kayda göre düzenlenmiş değildir. Seçim yapma işlemi raporda yapılmaz, formda yapılır. Formda yapıldığı için rapora kayıt gezgini eklenmez.

Probleminizi kendi yöntemleriniz ile çözdüyseniz konuyu taşıyalım.
Sayın tayfar,

Konunuzun 3.mesajında belirttiğiniz ifadelere yönelik olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması gerektiği uygun görülmüştür.

Sayın ozan bey’in de dikkat çektikleri gibi;uygulamanızdaki Lise adlı form üzerinde mevcut bulunan Kayıt Gezgini Bar Çubuğu üzerinden herhangi bir kaydı seçip Rapor Aç butonuna tıkladığınız takdirde,form üzerinde bulunan ilgili kaydın TC metin kutusunda yer alan değere göre ilgili Lise adlı tabloda yer alan kayıt bilgilerini içerecek şekilde Rapor1 adlı raporda kaynağını DilekceSorgu adlı sorguda ve bu sorguda TC alanı üzerindeki kriterden alarak istenen şablon tasarımı görselinde talep edilen Dilekçe örnek görselini sunmaktadır.

Fakat,eğer ki talebiniz form üzerinde tek tek her bir kayıt için değil de toplu rapor çıktısı almak ise,o zaman;uygulamanızda birkaç değişiklik yapıp bu düzenlemeler ışığında sorgu ve raporu oluşturmak gerekmektedir.

Bu nedenle,EK’te;bu hususa yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

Örnekteki form üzerinde hem bir önceki örnekteki gibi tek tek rapor almayı sağlayan hem de topluca rapor almanızı sağlayan butonlar dahil edilmiştir.toplu rapor sayfasındaki Kayıt Gezgini ile de istenen kayda geçilmektedir.

Ayrıca,çözüm için belirttiğiniz anlatımda bahsi geçen ifadeler,word dökümanı üzerinden Access veri tablosundan kayıt alma işlemlerine yönelik işlemlerdir.bu konuda,site içerisindeki arama sayfasında çeşitli bilgiler ve örnekler de mevcut halihazırda.fakat,konunuzdaki talebiniz bir Access uygulamasında şablona göre rapor oluşturup bu rapor üzerinden çıktı almak.dolayısı ile de,yapılan açıklamalar ve hazırlanan örnek de buradan yola çıkılarak gerçekleştirilen çalışmalardır.konunuzdaki talebinize yönelik amacınız ile elde ettiğiniz çözüm birbirinden farklı hususları içermektedir.

Son olarak,sorununuzu konunuzdan farklı olsa dahi çözüm elde edip bunu da paylaştığınız için teşekkürler...iyi çalışmalar,saygılar.
.rar Stajyer-ATOZ2.rar (Dosya Boyutu: 38,44 KB | İndirme Sayısı: 10)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...

Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
(20/01/2015, 23:51)ozanakkaya yazdı:
(20/01/2015, 23:22)tayfar yazdı: (tanımladığınız dilekçe 1. satırı göstererek başlıyor, yukarıda sonraki kayıt ve son kayıda gidebileceğiniz kayıt gezginiyle çıktı vereceğiniz kaydı bulmakta zorlanmıyorsunuz Img-grin

Atoz'un eklediği örnekte sıkıntı göremedim, formda kayıt seçip rapor aç butonunu tıkladığınızda ilgili kişiye ait raporu açıyor, yani tek bir kayda göre düzenlenmiş değildir. Seçim yapma işlemi raporda yapılmaz, formda yapılır. Formda yapıldığı için rapora kayıt gezgini eklenmez.

Probleminizi kendi yöntemleriniz ile çözdüyseniz konuyu taşıyalım.

abi form değil ilk örneğime bakacak olursanız "rapor" tıklandığında tc soruyor,girdiğiniz tc nin dilekçesini getiriyordu. öyle bir şey istemiştim. raporun kaynağıda "dilekçe" ismindeki sorgu bölümüydü.
arkadaşımızın düzenlediğini indirdim her açtığımda 11111111111 tc no'lu abidin isimli öğrenci geliyordu. kriterleri belirleyeceğim yerde de kodlama görünce,anlaşılamadığımı düşünüp başka arayışlara girdim ve yazdığım yöntemi buldum : )

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task